Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie

Poznaj 4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie
Poznaj 4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie
Ministerstwo Klimatu ogłosiło niedawno nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Głównymi jego filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. W niektórych państwach europejskich takie zmiany już trwają.

Technologie w energetyce

Rynek energii w Europie przechodzi technologiczną transformację. Które z innowacji mogłyby się sprawdzić także w Polsce?

- Przykładem może służyć m.in. rynek szwajcarski, skandynawski czy niemiecki. Z powodzeniem wykorzystywane na nich rozwiązania technologiczne mogłyby pomóc także w transformacji polskiego rynku energii. Nasza firma działa na wielu zagranicznych rynkach, jesteśmy więc na bieżąco ze wszelkimi innowacjami i widzimy, że niektóre z nich mogłyby się sprawdzić także u nas. Bez śmiałych innowacji Polska jeszcze przez długi czas może nie dogonić pod tym względem najbardziej rozwiniętych krajów Europy – mówi Grzegorz Biliński, Prezes Axpo Polska.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Europejskie rozwiązania energetyczne

Oto 4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych

Jednym ze sposobów na pozyskiwanie zielonej energii w Europie jest tworzenie elektrowni fotowoltaicznych na dużych wysokościach, dzięki wykorzystaniu warunków naturalnych. Przykładem jest planowana inwestycja w Alpach, na wysokości 2500 m n.p.m. Na istniejącej w tym miejscu tamie zostanie zainstalowanych 6 tysięcy paneli fotowoltaicznych.

- Przewidujemy, że w skali roku instalacja wytworzy około 2,7 GWh energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki m.in. ukierunkowaniu instalacji na stronę południową, dużej wysokości oraz niższym temperaturom chłodzącym moduły. Dodatkowa energia powstanie przez odbijanie promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy. Takie warunki sprawiają, że zimą będziemy w stanie wytworzyć połowę z planowanej, rocznej generacji, podczas gdy tradycyjne instalacje fotowoltaiczne w Szwajcarii generują w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii – tłumaczy Grzegorz Biliński.

2. Automatyka i robotyka

Robotyka wykorzystywana jest już praktycznie przez wszystkie gałęzie gospodarki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zwłaszcza drony, które dzięki zdalnemu sterowaniu i małym rozmiarom mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Możliwości ich wykorzystania testują także elektrownie, aby móc np. dokonywać inspekcji szybów pionowych, zbiorników wyrównawczych, tuneli ciśnieniowych lub zlewni, do których bardzo trudno się dostać. Dzięki wykorzystaniu dronów pracownicy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na dotarcie do sprawdzanego sektora, zwykle pieszo. Dron leci wyznaczoną trasą po zainstalowanych „przewodach” bez kontroli GPS lub satelity i wykonuje zdjęcia w celu udokumentowania ewentualnych uszkodzeń lub zmian.

- Tego typu inspekcji można dokonywać także na dużych odległościach. Przykładem jest rozwiązanie stosowane w naszej firmie. Sieć dystrybucyjna o długości 2200 km i maszty energetyczne o długości 7500 km kontrolowane są właśnie za pomocą dronów. Dzięki inspekcji z powietrza nie trzeba już wyłączać linii energetycznych, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność sieci energetycznej – mówi Grzegorz Biliński.

3. Big Data

Na zagranicznych rynkach energii wykorzystuje się również uczenie maszynowe i zaawansowaną analitykę. Tworzone są aplikacje do obliczania dokładniejszych prognoz wiatrowych. Wyniki służą do optymalizacji strategii handlowej. Aplikacje korzystają z uczenia maszynowego i automatycznie aktualizują się z dnia na dzień. Umożliwia to przygotowywanie rekomendacji handlowych, które stale ewoluują i dostosowują się do warunków rynkowych.

- Wspólnie z niemieckim start-upem Oxygen Technologies, spółka zależna od Axpo planuje opracować inteligentną platformę energetyczną na rynek szwajcarski. Przewidziane jest kompletne rozwiązanie, w którym właściciele elektrowni słonecznych, pomp ciepła, systemu magazynowania baterii lub stacji ładowania elektronicznego będą mogli połączyć swoją infrastrukturę i zoptymalizować dostawy energii – dodaje Grzegorz Biliński.

4. Platformy do zakupu i sprzedaży zielonej energii

Powodzeniem na Zachodzie cieszą się także rozwiązania, dzięki którym regionalni operatorzy elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i biomasowych mają możliwość sprzedaży własnej energii elektrycznej bezpośrednio lokalnym konsumentom końcowym. Dzięki dedykowanej platformie konsumenci z regionu mogą cyfrowo opracowywać swój własny mix energii elektrycznej. Upraszczając, konsument ma możliwość korzystania z energii wytworzonej przez elektrownię słoneczną sąsiada, z biogazowni lokalnej farmy lub z turbiny wiatrowej lokalnego dostawcy. W przyszłości konsumenci energii elektrycznej staną się partnerami energetycznymi na równych prawach z dostawcami energii elektrycznej.

- Tego typu ułatwienia wprowadzamy także dla dużych odbiorców i producentów. Platforma „Green Accelerator” pomaga kupującym i sprzedającym energię odnawialną w zawieraniu ustandaryzowanych umów zakupu energii (PPA) na zieloną energię elektryczną po najlepszych dostępnych cenach. W szybkim i prostym procesie Green Accelerator organizuje regularne aukcje, na których kupujący i sprzedający mogą wybrać najbardziej odpowiedni PPA. Platforma wspiera nabywców energii w osiąganiu ich celów w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii. Pomaga również sprzedawcom energii w zabezpieczaniu ryzyka cen energii – mówi Grzegorz Biliński z Axpo Polska.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

    29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

    Premier chce ograniczyć napływ ukraińskiego zboża

    Wypracowanie odpowiednich zasad, które będą pozwalały na ograniczenie napływu ukraińskiego zboża do Polski, ma przygotować wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

    Analiza: Jakie trendy sprzedaży konsumenckiej w 2023 roku?

    Pomimo słabych perspektyw ekonomicznych, branża retail i e-commerce gwałtownie inwestuje w narzędzia Customer Experience (CX), aby zapewnić bardziej interaktywną oraz ujednoliconą obsługę klientów i dzięki temu zwiększyć przychody wynikające z posiadania lojalnych klientów. Ta strategia ma zapewnić firmom handlowym przewagę na konkurencją w coraz bardziej wymagających czasach.

    Polskie firmy najlepsze w Europie w zarządzaniu płacami

    Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.). 

    Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

    Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

    NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

    W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

    Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

    Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

    Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

    Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

    Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych

    Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wyraziła ponadto przekonanie, że w 2026 r. plany w tym zakresie zostaną zweryfikowane.

    UE: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz

    Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Jak zatrzymać klienta w czasach recesji?

    Ostatnie informacje GUS-u nt. sprzedaży detalicznej potwierdzają pogłębienie recesji konsumenckiej. Odnotowano kolejne spadki zarówno rok do roku (5%), jak i w stosunku do poprzedniego miesiąca (3,6%). Szczególnie więc teraz – gdy zmagamy się z rosnącym kosztem utrzymania biznesu i spadkiem popytu na niektóre towary i usługi – marki potrzebują przemyślanych rozwiązań, które pomogą przyciągnąć konsumenta. Czego natomiast on oczekuje od firm i z jakim typem klienta mamy obecnie do czynienia?

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

    Pozytywnie zbuntowana

    Teorie zarządzania to modele bez gwarancji sukcesu. Dlaczego,? A to dlatego, że podejmując się działalności gospodarczej, nie zastanawiamy się w jakim stylu będziemy zarządzać. To my przedsiębiorcy tworzymy biznes i my kreujemy udane lub czasami mniej udane kryteria kierowania firmą. Szczególnie ważne to, jakimi szefami jest się w firmach, które nie są ogromnymi, globalnymi korporacjami, traktującymi anonimowo swoich pracowników, będących jedynie numerkami w Excelu. 

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

    Wynalazek pod ochroną, czyli po co firmom patent i jak go zdobyć

    Do Urzędu Patentowego RP rokrocznie wpływa ponad 4 tys. wniosków o udzielenie patentu na wynalazek. Najwięcej, bo blisko połowa zgłoszeń pochodzi od podmiotów sektora gospodarki. Drugie wysokie miejsce zajmują wnioski o ochronę patentową składane przez szkoły wyższe i to one najczęściej, bo w 70 proc. przypadków, rozpatrywane są pozytywnie. Dla porównania, firmom patent udzielany jest średnio na co drugi zgłoszony wynalazek. Jak wskazują specjaliści od ochrony własności intelektualnej ta statystyka mogłaby wyglądać lepiej, gdyby zgłaszający korzystali z profesjonalnego wsparcia i odpowiednio opisywali swoje rozwiązania. Oto przykłady dobrych praktyk oraz wskazówki, gdzie polskie firmy mogą zasięgnąć doradztwa, aby właściwie chronić swoje nowatorskie projekty.

    Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

    W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

    Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

    Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

    Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

    Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

    Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

    Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

    Straty w branży chemicznej w 2022 r.

    Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

    Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

    Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.