REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Decyzja w sprawie akcyzy w piątek lub poniedziałek

Decyzja w sprawie akcyzy na benzynę zostanie podjęta w piątek lub w poniedziałek, po powrocie do Polski premiera Kazimierza Marcinkiewicza - poinformowała na konferencji minister finansów Teresa Lubińska.

MF za powrotem do wyższych stawek akcyzy na benzynę

Minister finansów Teresa Lubińska opowiada się za powrotem do wyższych stawek akcyzy na benzynę, nie jest to jednak przesądzone, a tym samym nie ma też jeszcze decyzji w sprawie skali podwyżki i sposobu jej wprowadzenia.

Nie będzie ręcznego sterowania marżami na paliwa

Minister skarbu Andrzej Mikosz powtórzył na czwartkowej konferencji prasowej, że nie będzie ręcznego sterowania marżami na paliwa, stosowanymi przez rafinerie i inne podmioty sektora paliwowego.

Lotos: możliwość obniżek ograniczona

Grupa Lotos jest gotowa do rozmów o kształtowaniu cen paliw, jednak obecnie możliwość obniżki cen paliw jest, według koncernu, bardzo ograniczona - powiedział Paweł Olechnowicz, prezes spółki, przed rozpoczęciem spotkania w Ministerstwie Skarbu Państwa.

REKLAMA

Fortunę na drogich paliwach zbijają nie tylko rafinerie

Ceny paliw bez podatków są u nas wyższe niż w Szwecji, Francji, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. A to oznacza, że nie tylko rafinerie, ale również hurtownicy i detaliści windują ceny.

Złoty nadal zyskuje wobec euro i dolara

Złoty zyskał na czwartkowym otwarciu zarówno wobec euro jak i wobec dolara, ale analitycy mówią o możliwej korekcie po ostatnich wzrostach choć zaznaczają, że na rynku panują pozytywne nastroje.

Dyrektywa usługowa uratowana?

Sojusz chadeków, konserwatystów i liberałów w Parlamencie Europejskim może uratować projekt dyrektywy, która liberalizuje usług w Unii.

Pieniądze na tory wyłożą kierowcy

Pieniądze na modernizację polskich kolei mają pochodzić z części akcyzy, która obciąża paliwa. Ponadto na kolej przeznaczonych zostanie również 20 proc. wpływów z opłaty paliwowej.

REKLAMA

Niewłaściwa przeszłość eliminuje z zarządów

Zakaz zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa działaczy partyjnych, o którym poinformowała wczoraj „Gazeta Prawna”, znajdzie się w nowelizowanej ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji.

Rewolucja w sądach

W polskim wymiarze sprawiedliwości szykują się gruntowne zmiany. „Gazeta Prawna” dotarła do dokumentu, w którym zawarte są założenia planowanych reform. Aby wprowadzić je w życie, konieczna jest zmiana konstytucji i kilkudziesięciu innych ustaw.

Zakaz importu mięsa z Polski sprawą polsko-rosyjską

Komisja Europejska deklaruje gotowość do pomocy, ale na razie nie zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa i produktów roślinnych.

Złoty kontynuuje umocnienie, rynek długu stabilny

Podczas środowych kwotowań złoty umacnia się wobec euro i dolara. Analitycy zwracają uwagę na optymizm inwestorów nie tylko w Polsce, ale w całym regionie.

Wskaźnik Pengab wzrósł w listopadzie o 5,2 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie (w porównaniu z październikiem) o 5,2 pkt. i wyniósł 42 pkt. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2000 roku - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Pentor.

MSP chce wstrzymać prywatyzację sektora energetycznego

Ministerstwo Skarbu Państwa chce wstrzymać prywatyzację sektora energetycznego - zapowiedział minister skarbu Andrzej Mikosz podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Złoty mocniejszy wskutek eurodolara

Złoty zyskał na środowym otwarciu w ślad za umacniającym się euro wobec dolara. W ciągu dnia może być testowany poziom 3,95 za euro, jednak zamknięcie nie powinno być dużo niższe od tego poziomu.

Narzekają na koniunkturę

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w listopadzie negatywnie, choć nieco lepiej niż w październiku.

Biednym wiatr w oczy

Pozornie jest to absurdalne, ale najdroższe mięso, wędliny, ziemniaki i mleko są na wschodzie kraju, czyli na terenach rolniczych. Ale duże zróżnicowanie cen żywności występuje także w miastach.

Działacze idą w odstawkę

Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa pełniący funkcje w partiach politycznych zostaną odwołani. Zarządzenie w tej sprawie ma dziś podpisać minister skarbu Andrzej Mikosz.

Zasiłki rodzinne dla ryczałtowców

Rząd może mieć kolejny kłopot ze zbilansowaniem budżetu na 2006 r. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Inflacja netto spadła do 1,2 proc.

W październiku wszystkie miary inflacji bazowej w ujęciu rok do roku obniżyły swoją wartość, a inflacja netto spadła do 1,2 proc. z 1,3 proc. we wrześniu - podał Narodowy Bank Polski.

O akcyzie zdecyduje minister

Twierdzenia, że obniżona we wrześniu akcyza na paliwa wzrośnie automatycznie po 1 stycznia, są nieprawdziwe. Wiceminister finansów Jarosław Neneman zapewnia, że wrześniowe rozporządzenie obniżające akcyzę obowiązuje bezterminowo.

Notowania złotego i obligacji spokojne

Wtorkowa sesja na rynku walutowym przebiega bardzo spokojnie i - jak mówią dealerzy - nie należy się spodziewać istotnych zmian do końca dnia.

Złoty i obligacje stabilne

Otwarcie wtorkowych kwotowań nie przyniosło dużych zmian na rynku złotego i obligacji. Zdaniem dilerów na rynku będzie dominował trend horyzontalny.

Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

W ciągu ostatnich trzech lat klimat dla prowadzenia biznesu w Polsce się poprawił. Wyjątkiem są dostęp do licencji i zezwoleń oraz prawne problemy związane z nabywaniem gruntów. Jednak na nasz kraj firmy narzekają znacznie częściej niż w pozostałych państwach regionu.

Ustawa tylko na papierze

Od wczoraj istnieje możliwość składania w urzędach podań przez internet. Nie ma jednak rozporządzeń wykonawczych w sprawie technicznych warunków doręczania tą drogą dokumentów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda realizacja założeń ustawy o informatyzacji urzędów publicznych.

Zmiana musi być gruntowna

O tym, co zmieni się w VAT, dowiemy się w marcu. Już dziś wiadomo, że bez gruntownej nowelizacji się nie obejdzie. Nie można dłużej czekać na usunięcie wadliwych przepisów obecnej ustawy.

Gospodarka wciąż pełna niewiadomych

Coraz trudniej przewidzieć, co w kwestiach gospodarczych zrobi rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Sprzeczne wypowiedzi polityków PiS wskazują, że brakuje im konsekwencji, a program nie jest już monolitem.

Na rynkach stabilizacja i niewielka aktywność inwestorów

Poniedziałek nie przyniósł istotnych zmian na rynkach. Złoty minimalnie umocnił się do euro i dolara, ale zdaniem analityków nie jest to umocnienie znaczące.

Samoobrona chce wprowadzić powszechne zasiłki dla bezrobotnych

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper poinformował, że jego klub złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o systemie powszechnych zasiłków dla bezrobotnych.

Likwidacja podatku giełdowego i od oszczędności od połowy 2006 roku

Decyzje w sprawie likwidacji podatku giełdowego i podatku od oszczędności bankowych mają zapaść w marcu 2006 r.

Złoty stabilny, minimalne zmiany rentowności

Początek poniedziałkowych kwotowań przebiega bardzo spokojnie.

Rząd odchudził offset

Upadł kolejny projekt IT realizowany w ramach umowy offsetowej. Rząd zdecydował, że zamiast budować system zarządzania kryzysowego, lepiej produkować amunicję. Pod znakiem zapytania stoi też los systemu łączności Tetra.

Praca cztery razy tańsza

Koszty pracy w Polsce są ponad cztery razy niższe niż w starej Unii Europejskiej. Niskimi płacami jesteśmy rozgoryczeni, ale jest to także nasz atut, który przyciąga inwestycje zagraniczne z nowymi miejscami pracy.

Paragraf na miarę fuzji

Dotarliśmy do zapisów umowy prywatyzacyjnej Pekao, która może być argumentem przeciwko połączeniu tego banku z BPH. Języczkiem u wagi jest paragraf 9 tego dokumentu. UniCredito, inwestor w Pekao, zobowiązał się w nim do nieprzejmowania konkurencyjnego banku.

Kolej sięga po pieniądze do kieszeni kierowców

Jedna piąta wpływów z opłaty paliwowej i połowa wpływów z akcyzy - tyle z przeznaczonych na drogi pieniędzy ma zabrać w przyszłym roku kolej. Pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw dotyczących finansowania dróg i kolei odbędzie się już w środę 23 listopada.

Złoty i dług stabilne, rynki czekają na dane o produkcji

Podczas piątkowej sesji kurs złotego jest bardzo stabilny i nie ulega większym zmianom. Analitycy przewidują, że taka sytuacja utrzyma się aż do zamknięcia. Kluczowe dla rynków będą opublikowane przez GUS dane o produkcji.

Złoty i obligacje stabilne, rynek czeka na produkcję

Kurs złotego i rentowności obligacji utrzymywały się w piątek rano na poziomach zbliżonych do zamknięcia w czwartek.

Polska gospodarka powoli się rozpędza

Tempo rozwoju gospodarczego Polski w latach 2005-2007 będzie prawie dwukrotnie wyższe od średniej dla pozostałych krajów Unii Europejskiej. Ale na tle najbliższych sąsiadów wcale nie wypadamy na orłów - wynika z jesiennej prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej.

Menedżerowie 2005 roku wybrani

Kto był najlepszym menedżerem 2005 roku? Piotr Walter, Piotr Stępniak, Radosław Koelner i Dariusz Miłek - szefowie TVN, Getin Holding, Koelner i CCC wygrali konkurs Manager Magazin.

Czy stoimy u progu państwa policyjnego

Rząd kosztem milionów złotych tworzy nowe superinstytucje. Mają podjąć walkę z najcięższymi przestępstwami i działać ponad istniejącymi organami konstytucyjnymi. Nie ma jednak gwarancji, że te nowe służby błysną skutecznością, a wtłoczone w dzisiejszy system nie pogłębią kompetencyjnego zamętu.

Majątki rządu jawne i w internecie

Minister finansów ma oszczędności rzędu ponad 600 tys. złotych, szef resortu prawa zaoszczędził tylko 10 tys. zł. W czwartek pisaliśmy o obietnicy rzecznika rządu.

Biznes stawia na euro

Inwestycje zagraniczne zamiast do Polski trafią na Słowację i do Czech? Stopy procentowe kredytów złotowych staną w miejscu? Do takiej sytuacji może doprowadzić zapowiadane przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza opóźnienie w wejściu do strefy euro.

"Pomóc" prezydentowi

Prawie 60 proc. Polaków chce zwiększenia uprawnień prezydenta - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wzmocnienie kompetencji głowy państwa to jedno z haseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Lecha Kaczyńskiego.

Złoty na stabilnym poziomie, delikatny spadek rentowności

Od porannego otwarcia kurs złotego nie uległ większym wahaniom i pozostaje na stabilnym poziomie. Spokojnie jest również na rynku, gdzie obserwowany spadek rentowności nie był znaczący.

Prezes gotowy do wynajęcia

Na rynku pojawiła się nowa grupa specjalistów - menedżer do wynajęcia. Z usług fachowców korzysta coraz więcej firm - szczególnie z sektora technologicznego i sprzedażowego.

Podwyżka systemu nie naprawi

Ponad 5 tys. zł dla lekarza bez specjalizacji oraz co najmniej 7,5 tys. zł dla lekarzy bardziej doświadczonych domagają się środowiska medyczne. Izby lekarskie chcą gwarancji minimalnego wynagrodzenia dla swoich członków.

Rejestrować czy pomagać

Urzędy pracy, by móc efektywnie pełnić funkcję pośrednika pracy, najpierw same muszą nauczyć się aktywnego działania. Nie mogą się ograniczać wyłącznie do rejestracji bezrobotnych. Pojawiają się pomysły na zmianę tego stanu rzeczy, ale trudno powiedzieć, kiedy to może nastąpić.

Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Przestrzeganie zasad prawidłowej reprezentacji jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. To, czy dany podmiot jest reprezentowany prawidłowo, ma też ogromne znaczenie w późniejszej ocenie skuteczności czynności prawnej lub ważności tej czynności.

Złoty stabilny, do końca dnia bez większych zmian

Kurs złotego waha się w środę w wąskim przedziale, a do końca dnia dilerzy nie spodziewają się dużych zmian. Rynki bazowe i aukcja obligacji zdominowały rynek długu.

Złoty nadal zyskuje, w centrum aukcja obligacji

Złoty umocnił się w środę rano wobec euro i dolara, a w środę uczestnicy rynków będą oczekiwali na wyniki aukcji obligacji pięcioletnich DS1110.

REKLAMA