REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja przeciw poprawkom o zwiększeniu zysku NBP

REKLAMA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała, podczas prac nad poprawkami do projektu budżetu, wszystkie wnioski, które zakładały zwiększenie dochodów z tytułu wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Dotychczas komisja rozpatrzyła też kilkanaście ze 120 poprawek Platformy Obywatelskiej, które miały przynieść dodatkowe cięcia wydatków i obniżyć deficyt budżetowy. Wszystkie zaopiniowała negatywnie.

Komisja ma do rozpatrzenia łącznie 225 poprawek zgłoszonych w II czytaniu projektu budżetu, oraz dodatkowo 5 poprawek zgłoszonych do części tekstowej. Posłowie przewidują, że prace komisji potrwają co najmniej do wieczora. Prace mogą też być kontynuowane w środę.

Posłowie komisji rozpatrzyli już wszystkie poprawki zakładające dodatkowe zwiększenie wpłat z zysku NBP, zgłoszone głównie przez Samoobronę. Żadna nie uzyskała rekomendacji komisji. Przeciw opowiedział się też rząd, wskazując na ich niezgodność z prawem.

NBP poinformował na początku stycznia, że w 2005 r. zysk Banku wyniósł 1,23 mld zł. Jednak posłowie Samoobrony przypuszczali, że w rzeczywistości Bank wpłaci do tegorocznego budżetu więcej, niż informował. Wskazywali, że w poprzednich latach wpłata ta wynosiła ok. 4 mld zł.

Genowefa Wiśniowska (Samoobrona) przypomniała też, że jej klub chce zmienić ustawę o NBP. W dotychczasowych głosowaniach negatywnie zaopiniowano wszystkie wnioski PO. Komisja nie poparła ograniczenia wydatków m.in. w Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera i Kancelarii Sejmu.

"Na razie nie wygląda to zbyt dobrze" - skomentował to Zbigniew Chlebowski (PO).

Platforma uzależniała głosowanie za budżetem od przyjęcia jej poprawek. Posłowie poparli natomiast wniosek Waldemara Pawlaka (PSL), aby ograniczyć środki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o dalsze 5 mln zł i przeznaczyć tę kwotę na promocję turystyki.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska przypomniała, że już po I czytaniu projektu budżetu środki na KRRiT zostały obniżone o połowę. "Zmniejszenie budżetu Rady o dalsze 5 mln zł oznacza, że KRRiT praktycznie nie będzie w stanie funkcjonować" - ostrzegła wiceminister.

Komisja poparła też wniosek posłów PiS, zakładający zwiększenie dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT o 50 mln zł. Środki te mają wesprzeć działalność organizacji pozarządowych. Chodzi o organizacje wspierające procesy demokratyzacji m.in. na Ukrainie.

Zadaniem komisji jest opiniowanie poprawek, ostateczną decyzję podejmie jednak Sejm, który ma głosować nad poprawkami 24 stycznia. W tym terminie zaplanowano III czytanie projektu budżetu. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mija konstytucyjny termin zakończenia prac nad budżetu.

Mimo iż na początku obrad komisji posłowie opozycji domagali się, aby jej przewodniczący Wojciech Jasiński (PiS) przedstawił im wyniki ekspertyz w tej sprawie, przewodniczący unikał wypowiedzi na ten temat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA