| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja przeciw poprawkom o zwiększeniu zysku NBP

Komisja przeciw poprawkom o zwiększeniu zysku NBP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała, podczas prac nad poprawkami do projektu budżetu, wszystkie wnioski, które zakładały zwiększenie dochodów z tytułu wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Dotychczas komisja rozpatrzyła też kilkanaście ze 120 poprawek Platformy Obywatelskiej, które miały przynieść dodatkowe cięcia wydatków i obniżyć deficyt budżetowy. Wszystkie zaopiniowała negatywnie.Komisja ma do rozpatrzenia łącznie 225 poprawek zgłoszonych w II czytaniu projektu budżetu, oraz dodatkowo 5 poprawek zgłoszonych do części tekstowej. Posłowie przewidują, że prace komisji potrwają co najmniej do wieczora. Prace mogą też być kontynuowane w środę.Posłowie komisji rozpatrzyli już wszystkie poprawki zakładające dodatkowe zwiększenie wpłat z zysku NBP, zgłoszone głównie przez Samoobronę. Żadna nie uzyskała rekomendacji komisji. Przeciw opowiedział się też rząd, wskazując na ich niezgodność z prawem.NBP poinformował na początku stycznia, że w 2005 r. zysk Banku wyniósł 1,23 mld zł. Jednak posłowie Samoobrony przypuszczali, że w rzeczywistości Bank wpłaci do tegorocznego budżetu więcej, niż informował. Wskazywali, że w poprzednich latach wpłata ta wynosiła ok. 4 mld zł.Genowefa Wiśniowska (Samoobrona) przypomniała też, że jej klub chce zmienić ustawę o NBP. W dotychczasowych głosowaniach negatywnie zaopiniowano wszystkie wnioski PO. Komisja nie poparła ograniczenia wydatków m.in. w Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera i Kancelarii Sejmu."Na razie nie wygląda to zbyt dobrze" - skomentował to Zbigniew Chlebowski (PO).Platforma uzależniała głosowanie za budżetem od przyjęcia jej poprawek. Posłowie poparli natomiast wniosek Waldemara Pawlaka (PSL), aby ograniczyć środki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o dalsze 5 mln zł i przeznaczyć tę kwotę na promocję turystyki.Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska przypomniała, że już po I czytaniu projektu budżetu środki na KRRiT zostały obniżone o połowę. "Zmniejszenie budżetu Rady o dalsze 5 mln zł oznacza, że KRRiT praktycznie nie będzie w stanie funkcjonować" - ostrzegła wiceminister.Komisja poparła też wniosek posłów PiS, zakładający zwiększenie dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT o 50 mln zł. Środki te mają wesprzeć działalność organizacji pozarządowych. Chodzi o organizacje wspierające procesy demokratyzacji m.in. na Ukrainie.Zadaniem komisji jest opiniowanie poprawek, ostateczną decyzję podejmie jednak Sejm, który ma głosować nad poprawkami 24 stycznia. W tym terminie zaplanowano III czytanie projektu budżetu. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mija konstytucyjny termin zakończenia prac nad budżetu.Mimo iż na początku obrad komisji posłowie opozycji domagali się, aby jej przewodniczący Wojciech Jasiński (PiS) przedstawił im wyniki ekspertyz w tej sprawie, przewodniczący unikał wypowiedzi na ten temat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »