| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Już prawie dwa lata realizowany jest Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006. Ten instrument pozyskiwania środków Unii Europejskiej skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw.

Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 znany pod hasłem Unia dla Przedsiębiorczych Program Konkurencyjność to jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Stan realizacji programu

W Ministerstwie Gospodarki przedstawiony został właśnie stan realizacji tego programu.

Najwięcej projektów realizowanych jest w województwie mazowieckim (833 projekty na kwotę 667 mln zł), śląskim (554 na kwotę 501 mln zł), wielkopolskim (469 na kwotę 235 mln zł). Najmniej projektów realizują województwa: opolskie, świętokrzyskie i lubuskie (stan na 19 grudnia 2005 r.).

Na realizację programu w latach 2004-2006 przewidziano około 1,7 mld euro, w tym 1,2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 461 mln euro z krajowych środków publicznych. Przedsiębiorcy dołożą do realizowanych projektów około 1,1 mld euro.

Dwa priorytety

SPO WKP podzielony został na dwa priorytety: Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu oraz Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw. W ramach Priorytetu zakontraktowano 315 projektów, których wartość wynosi ponad 2 mld zł. Podpisane kontrakty stanowią prawie 75 proc. łącznej kwoty przeznaczonej na Pierwszy Priorytet w latach 2004-2006. Natomiast w ramach Priorytetu II zakontraktowano ponad 5,5 tys. projektów o łącznej wartości 1,7 mld zł.

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Program dotyczy bezpośredniego wsparcia przedsiębiorstw i określa działania zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez:
■ wspieranie projektów związanych z realizacja nowych inwestycji oraz tworzeniem nowych miejsc pracy związanych z tymi inwestycjami,
■ ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług doradczych,
■ promowanie internacjonalizacji (umiędzynarodowienia) przedsiębiorstw, udzielanie pomocy finansowej przedsiębiorcom biorącym udział w zagranicznych imprezach targowo – wystawienniczych i wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z wyżej wymienionymi imprezami,
■ wspieranie inwestycji przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska.

– Środki przyznane przez Brukselę na lata 2004-2006 powinny zostać wydatkowane na konta przedsiębiorców uzyskujących unijne dotacje do końca 2008 roku – zapewnił Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Poinformował także, że nowy program operacyjny, który jest przewidziany na następny okres programowania i będzie wdrażany przez ministra gospodarki, będzie nosił nazwę Nowoczesna Gospodarka.

– Program w odróżnieniu do SPO WKP będzie o wiele większy – zapewnił wiceminister Kaczmarek. Zwrócił również uwagę, że należy uprościć procedury, a tym samym wpłynąć na zwiększenie poziomu wykorzystania funduszy unijnych.

– Przy obecnym systemie program wielokrotnie większy nie dałby się zrealizować – przyznał.

Zgodnie z nową strukturą organizacyjną administracji państwowej Sektorowy Program Operacyjny przestaje być programem podległym Ministerstwie Gospodarki. Funkcję instytucji zarządzającej od 1 stycznia pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Katarzyna Rychter

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »