REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

REKLAMA

Już prawie dwa lata realizowany jest Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006. Ten instrument pozyskiwania środków Unii Europejskiej skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw.
Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 znany pod hasłem Unia dla Przedsiębiorczych Program Konkurencyjność to jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Stan realizacji programu

W Ministerstwie Gospodarki przedstawiony został właśnie stan realizacji tego programu.

REKLAMA

REKLAMA

Najwięcej projektów realizowanych jest w województwie mazowieckim (833 projekty na kwotę 667 mln zł), śląskim (554 na kwotę 501 mln zł), wielkopolskim (469 na kwotę 235 mln zł). Najmniej projektów realizują województwa: opolskie, świętokrzyskie i lubuskie (stan na 19 grudnia 2005 r.).

Na realizację programu w latach 2004-2006 przewidziano około 1,7 mld euro, w tym 1,2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 461 mln euro z krajowych środków publicznych. Przedsiębiorcy dołożą do realizowanych projektów około 1,1 mld euro.

Dwa priorytety

SPO WKP podzielony został na dwa priorytety: Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu oraz Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw. W ramach Priorytetu zakontraktowano 315 projektów, których wartość wynosi ponad 2 mld zł. Podpisane kontrakty stanowią prawie 75 proc. łącznej kwoty przeznaczonej na Pierwszy Priorytet w latach 2004-2006. Natomiast w ramach Priorytetu II zakontraktowano ponad 5,5 tys. projektów o łącznej wartości 1,7 mld zł.

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Program dotyczy bezpośredniego wsparcia przedsiębiorstw i określa działania zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez:
■ wspieranie projektów związanych z realizacja nowych inwestycji oraz tworzeniem nowych miejsc pracy związanych z tymi inwestycjami,
■ ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług doradczych,
■ promowanie internacjonalizacji (umiędzynarodowienia) przedsiębiorstw, udzielanie pomocy finansowej przedsiębiorcom biorącym udział w zagranicznych imprezach targowo – wystawienniczych i wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z wyżej wymienionymi imprezami,
■ wspieranie inwestycji przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska.

REKLAMA

– Środki przyznane przez Brukselę na lata 2004-2006 powinny zostać wydatkowane na konta przedsiębiorców uzyskujących unijne dotacje do końca 2008 roku – zapewnił Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Poinformował także, że nowy program operacyjny, który jest przewidziany na następny okres programowania i będzie wdrażany przez ministra gospodarki, będzie nosił nazwę Nowoczesna Gospodarka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Program w odróżnieniu do SPO WKP będzie o wiele większy – zapewnił wiceminister Kaczmarek. Zwrócił również uwagę, że należy uprościć procedury, a tym samym wpłynąć na zwiększenie poziomu wykorzystania funduszy unijnych.

– Przy obecnym systemie program wielokrotnie większy nie dałby się zrealizować – przyznał.

Zgodnie z nową strukturą organizacyjną administracji państwowej Sektorowy Program Operacyjny przestaje być programem podległym Ministerstwie Gospodarki. Funkcję instytucji zarządzającej od 1 stycznia pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA