| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka w pętli dawnego systemu

Gospodarka w pętli dawnego systemu

Tempo rozwoju ekonomicznego Polski przypomina ślamazarny wzrost sytych gospodarek starej Unii. Jesteśmy w ogonie nowych państw członkowskich, których liderzy - Łotwa i Estonia - osiągają dwucyfrowy przyrost PKB.

Najnowszy raport Eurostatu, unijnych służb statystycznych, po raz kolejny potwierdza, że najwięcej ożywienia do gospodarek Wspólnoty wnoszą nowe kraje członkowskie. W trzecim kwartale 2005 roku w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego PKB w całej Unii Europejskiej wzrósł średnio o 1,8 proc. Tradycyjnie najszybciej rozwijały się państwa bałtyckie. Absolutnym liderem jest obecnie Łotwa, której PKB zwiększyło się aż o 11,4 proc. W ślad za nią idą Estonia (10,4 proc.) i Litwa (8,5 proc.). Zupełnie dobrze radzą sobie gospodarki innych nowicjuszy. Słowacja ciągle dyktuje mocne tempo na poziomie 6,2 proc., a sąsiednie Czechy mają solidny wskaźnik rzędu 4,8 proc.

Na tym tle Polska wypada bardzo mizernie, chociaż nasza gospodarka i tak wyszła na prostą po bardzo kiepskich wynikach pierwszego półrocza. Produkt krajowy brutto w III kwartale 2005 roku zwiększył się o 3,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego (w II kwartale zanotowano wzrost o 2,8 proc., w I kwartale – o 2,1 proc.). Tymczasem lepsze rezultaty osiągają w UE tak zaawansowane gospodarki, jak Dania czy Irlandia.

Według ekspertów z OECD, lepsze notowania polskiej gospodarki zależą od ożywienia na rynku konsumentów i większej aktywności inwestycyjnej firm, która może uzyskać wsparcie finansowe w postaci hojnych funduszy unijnych. Cały czas istnieją jednak przeszkody wynikające z biurokracji i różnych barier administracyjnych, które utrudniają lub wręcz hamują swobodny rozwój przedsiębiorczości. Nic też dziwnego, że zgodnie z prognozami OECD polska gospodarka do 2007 roku będzie rozwijać się znacznie poniżej swoich możliwości, w tempie nieprzekraczającym 4 proc. PKB. Ostatnie zawirowania polityczne, i ich negatywny wpływ na gospodarkę, jedynie potwierdzają słuszność tej prognozy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »