REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zysk, ale w dłuższym terminie

REKLAMA

Obligacje są zdecydowanie bezpieczniejszą inwestycją od akcji, ale również podlegają okresowym wahaniom cen. W okresie kilkumiesięcznym można zyskać niewiele, a nawet stracić. W fundusze papierów dłużnych powinno się więc zainwestować przynajmniej na rok.
Rentowność obligacji wynosi od 4,5 do 5 proc. w skali roku. Podobnych zysków teoretycznie można oczekiwać, inwestując w jednostki funduszy papierów dłużnych. Teoretycznie, ponieważ mogą być one również wyższe.

Większe ryzyko, większy zysk

Rynek długu nie zawsze jest stabilny, choć jego zmienność jest zdecydowanie mniejsza niż rynku akcji. Większa zmienność związana jest wprawdzie z większym ryzykiem, ale daje też szanse na ponadprzeciętny zysk. Inwestując w jednostki funduszy dodatkowych profitów, można się również spodziewać inwestycji w papiery dłużne przedsiębiorstw, które dla indywidualnych inwestorów są niemal niedostępne. Najniższe nominały na rynku niepublicznym wynoszą wprawdzie 1 tys. zł, ale należą one do rzadkości. Większość opiewa na 100 tys. zł. Mogą więc kupować je klienci, którzy dysponują zasobnymi portfelami. Większości banków wymaga dysponowania przynajmniej 100 tys. zł.

Śladem stóp

Fundusze obligacji różnią się strategiami i podejściem do ryzyka. Są one zawsze szczegółowo opisane w prospektach emisyjnych funduszy. Wybierając fundusz, warto więc patrzeć na jego wyniki osiągane w długich okresach. Ponadprzeciętne zyski wypracowane w krótkim terminie rzadko mają szansę na powtórkę. Poza tym obligacje są bardzo wrażliwe na zmiany rynkowych stóp procentowych. Im dłuższy czas do ich wykupu, tym większe wahania wycen. W przypadku spadku stóp procentowych możemy liczyć na dodatkowe profity, ale w momencie ich wzrostu nasz zarobek zdecydowanie spadnie. W tym roku należy się spodziewać wzrostu rentowności cen obligacji, a w rezultacie spadku ich cen.
Mechanizm taki zadziałał w ubiegłym roku. Obniżenie stopy referencyjnej o 200 punktów bazowych do 4,5 proc., czyli najniższego poziomu w historii, sprawiła, że rentowności obligacji spadły, a więc ich ceny wzrosły o klika procent.

Lepiej niż w banku

W skali roku w najlepszych funduszach można było zarobić nawet 8-9 proc., a więc znacznie więcej niż na lokatach bankowych. W ciągu ostatnich trzech lat najlepszy z funduszy papierów dłużnych przyniósł 23,3 proc. zysku.
Bieżący rok nie będzie już tak udany. Szansa na redukcję stóp procentowych jest niewielka. Zdaniem specjalistów obniżki spodziewać się można jeszcze w styczniu lub w lutym. W ciągu kolejnych miesięcy nie będzie jednak szczególnych zmian. Natomiast w razie nadmiernego wzrostu inflacji, niewykluczone są podwyżki stóp w drugiej połowie roku.
Na prognozy te zareagowały już rynkowe stopy procentowe, a ich wzrost wpłynął na spadek cen obligacji w drugiej połowie ubiegłego roku. Należy się więc spodziewać wzrostu rentowności cen obligacji, a w rezultacie spadku ich cen. Zyski funduszy obligacji w dużym stopniu będą więc uzależnione od umiejętności zarządzających i odpowiedniego doboru papierów do portfela.

Trudny wybór

Osoby zainteresowane powierzeniem swoich oszczędności zarządzającym funduszami dłużnymi powinny przed ostatecznym ich wyborem zapoznać się ze strategią funduszu, składem portfela i udziałem w nim poszczególnych segmentów papierów dłużnych i ich wrażliwością na zmiany rynkowych stóp procentowych. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy krótkoterminowych inwestycjach.
W związku z prognozowanym spadkiem cen obligacji, TFI polecają fundusze mieszane inwestujące większość aktywów w obligacje, a tylko część w akcje. W zależności od preferencji klientów w grę wchodzą fundusze stabilne, zrównoważone lub z ochroną kapitału. Jednostki najlepszego z funduszy stabilnych Arka Stabilnego Wzrostu zyskały na wartości w ubiegłym roku 18,8 proc. Natomiast na przestrzeni najlepszą inwestycją okazał się fundusz zarządzany przez Commercial Union. Jego klienci powiększyli swoje oszczędności o 57,9 proc.

Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA