REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udane sposoby na zaskoczenie rywali

REKLAMA

Polskie firmy w sferze pozyskiwania i opracowywania nowych technologii są w tyle nie tylko do wiodących krajów Unii Europejskiej, ale również nowych członków Wspólnoty, jak Czechy czy Węgry.
Udział wyrobów zaawansowanych technologicznie w eksporcie utrzymuje się od lat na poziomie 2–3 proc. przy średniej unijnej 20 proc. Wpływa to negatywnie na rentowność firm i ich możliwości rozwojowe w przyszłości. W światowej gospodarce XXI wieku to wiedza jest uznawana za najcenniejszy zasób, którego jakość decyduje o tempie rozwoju – podkreślają eksperci z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Skąpe przedsiębiorstwa

Z analiz Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk wynika, że przy niskim poziomie nakładów ogółem na sektor badań i rozwoju (B+R) w ich strukturze przeważają nakłady z budżetu państwa, które stanowiły średnio ok. 62 proc. w latach 1995-2003, gdy nakłady przedsiębiorstw zaledwie 25 proc. Występują też tendencje do wzrostu nakładów ze strony organizacji międzynarodowych oraz instytucji zagranicznych (zwłaszcza z UE); wzrosły one od 1995 r. trzykrotnie, ale ich udział nie przekracza i tak 5 proc. Działalność innowacyjna w wielu działach przemysłu w Polsce polega głównie na nabywaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń.
W Polsce udział nakładów przedsiębiorstw w PKB stanowi 1/10 udziału nakładów w krajach UE-15. Niższą pozycję ma tylko Cypr. Największy udział nakładów przedsiębiorstw na badania i rozwój w relacji do PKB ma w Europie Szwecja i Finlandia. Pocieszające, że dystans Polski do średniej europejskiej jest dużo mniejszy, jeżeli chodzi o nakłady na technologie informacyjne (IT). Jak wynika z raportu Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów wskaźnik (w latach 2003–2004) dla Polski wynosi 2,8 proc. PKB, natomiast średnia – zarówno dla UE-15 jak i UE-25 – 2,9 proc. PKB. Liderzy to Szwajcaria 4,2 proc., Wielka Brytania 4 proc., Szwecja 3,9 proc. oraz Holandia 3,5 proc.
Działalność innowacyjna w wielu działach przemysłu w Polsce polega głównie na nabywaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń (62 proc.), co w kraju stojącym wobec konieczności szybkiego zmniejszenia luki technologicznej dzielącej od przemysłu krajów wysoko rozwiniętych jest działaniem racjonalnym. Niewiele, tylko 5 proc., wydaje się na zakup nowych technologii. Jeszcze mniej, 2 proc., przeznacza się na marketing nowych i zmodernizowanych wyrobów, co potem odbija się na wynikach handlu z zagranicą.

Nowe wyzwania

Efektywność ponoszonych nakładów jest dużym wyzwaniem dla wszystkich odpowiedzialnych za system wspierania i alokacji środków na sferę B+R. Niskie wskaźniki eksportu produktów wysokich technologii oraz udzielonych patentów (w 1995 r. – 1619, 2000 r. – 939, 2003 r. – 613, 2004 r. – 778) wskazują, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, zarówno od strony rozwiązań instytucjonalnych, jak i w zakresie poszukiwania nowych form finansowania i alokacji środków. Nadal 40 proc. wydatków pochłaniają badania podstawowe, nieukierunkowane na praktyczne zastosowanie.
W tym celu niezbędne jest m.in.:
• zwiększenie inwestycji,
• dekoncentracja nakładów,
• wyrównanie szans w dostępie do środków badawczych prywatnego i publicznego szkolnictwa wyższego,
• stworzenie sytemu skutecznej informacji o poziomie innowacyjności przedsiębiorstw dla poprawy alokacji środków finansowych.

Zbigniew Żukowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA