reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd wycofał autopoprawkę do projektu budżetu

Rząd wycofał autopoprawkę do projektu budżetu

Rząd wycofał drugą autopoprawkę do budżetu na 2006 rok, aby w sobotę mogło odbyć się II czytanie projektu ustawy budżetowej i jednocześnie postanowił, że w trakcie II czytania zgłosi ją ponownie - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

"Rząd wycofał autopoprawkę z tego powodu, aby jutro mogło odbyć się II czytanie. W związku z tym, że taka została podjęta decyzja polityczna na konwencie seniorów, że II czytanie odbędzie się w sobotę i aby do niego doszło wycofujemy autopoprawkę" - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Gdyby rząd nie wycofał autopoprawki wówczas debatować nad nią musiałaby Komisja Finansów Publicznych. Następnie KFP musiałaby napisać sprawozdanie i w ciągu 7 dni dostarczyć posłom.

Drugie czytanie projektu budżetu na 2006 r. odbędzie się w najbliższą sobotę, a głosowanie 24 stycznia - taki kompromis zawarty został przez przedstawicieli ugrupowań sejmowych na środowym wieczornym posiedzeniu Konwentu Seniorów po dwudniowej awanturze o termin głosowania nad budżetem.

"Rząd jednocześnie podjął decyzję o zgłoszeniu w II czytaniu poprawki rządowej, a jej treść jest taka sama jak treść drugiej autopoprawki" - powiedział. "Działanie ma wyłącznie na celu wykonanie politycznej decyzji i doprowadzenie do II czytania" - dodał.

Minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że to co rząd przedłoży w Sejmie jest merytorycznie identyczne jak autopoprawka.

"Z merytorycznego punktu widzenia z przedłożenia rządowego, zwanego autopoprawką, niczego nie uronimy. Jest merytorycznie tożsame z treścią poprawki, którą rząd wniesie w trakcie drugiego czytania. Dochody, wydatki i deficyt nie ulegną w wyniku poprawki żadnej zmianie w stosunku do przedłożonej autopoprawki" - powiedziała.

Rząd proponował w drugiej autopoprawce do budżetu 2006 zwiększyć dochody o 553,5 mln zł, a wydatki obniżyć o 746,6 mln zł. Projektowane dodatkowe dochody pochodzą z zysku NBP w wysokości 486,5 mln zł, niewykorzystanej kwoty tzw. pożyczki EFSAL w wysokości 20 mln zł oraz ze zwiększenia pozostałych dochodów niepodatkowych o 46,9 mln zł.

Równocześnie rząd obniżył wydatki z wpłaty do budżetu Unii Europejskiej o 521 mln zł (wynikająca z nadpłaty składki w 2005 roku o 337 mln zł oraz niższego niż prognozowano kursu PLN do euro, co pozwoliło na obniżenie wydatków o 184 mln zł), z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych Agencji Rynku Rolnego oraz sektorowi stoczniowemu o 127 mln zł, na administrację publiczną - zakup usług w tym m.in. telefony komórkowe - o 98,6 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama