REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiążące interpretacje wyda minister

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

W sprawozdaniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych o projekcie zmian w Ordynacji zabrakło instytucji sprawdzonego podatnika. Podczas obrad zdecydowano o wykreśleniu przepisów regulujących to zagadnienie. Poprawkę taką zgłosił poseł Andrzej Pałys z PSL. Zyskała o­na aprobatę zdecydowanej większości posłów.

Sejm. Podatek ekologiczny

Sejmowa Podkomisja Nadzwyczajna ds. podatku od samochodów zobowiązała wczoraj ministra finansów do przedstawienia analizy dotyczącej stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie rządowego projektu ustawy oraz podatków samochodowych stosowanych w innych krajach UE.

REKLAMA

Komisja Finansów Publicznych o poprawkach w PIT I CIT

Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów ani wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Posłowie nie zgodzili się na te zmiany.

Nielegalny obrót paliwami

Fałszywe faktury, fikcyjni kontrahenci i nielegalne paliwo - taki proceder ujawnili pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Producenci żywności pod ścisłym nadzorem

Od 28 października zacznie obowiązywać nowa ustawa o bezpieczeństwie żywności, która dostosowuje nasze prawo do najnowszych wymagań Unii Europejskiej. Na całą branżę spożywczą zostaną nałożone nowe, surowsze wymagania m.in. w zakresie znakowania i reklamy swoich produktów, których nieprzestrzeganie będzie surowo karane.

Zakaz handlu tylko w najważniejsze święta

Posłowie rozważają wprowadzenie zakazu handlu tylko w czasie najważniejszych świąt państwowych i kościelnych. Związki zawodowe domagają się całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.

REKLAMA

Nowy podatek zastąpi akcyzę od aut

Dziś podkomisja zajmie się podatkiem od samochodów. Nowe przepisy mają zastąpić kontrowersyjną akcyzę. Przyszły podatek może być niespójny z prawem UE.

Za utrzymanie sieci płacą przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który wytwarza energię na własne potrzeby, a jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, musi ponosić koszty jej utrzymania, gdyż dzięki sieci może sprzedawać swoją energię i uzyskiwać zyski - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Logistyka nie dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni pracownicy wciąż nie są zatrudniani m.in. w branży logistycznej, IT, chemicznej i farmaceutycznej.

Można oddać dniówkę albo godziny

Zmiany przepisów o czasie pracy skomplikowały pracodawcom możliwość oddania pracownikom dnia wolnego za przypadające w sobotę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Otwieramy rynek pracy

Mimo że stare kraje członkowskie, takie jak Niemcy, Austria, Holandia, Belgia, Francja, Luksemburg i Dania, nie otworzyły swoich rynków pracy dla polskich pracowników, nasz rząd chce znieść dla obywateli tych państw obostrzenia w dostępie do zatrudnienia w naszym kraju

Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o CIT, przewidującego m.in. zmiany w ustalaniu różnic kursowych.

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.

Nadal brak ważnych ustaw

Krajowa Izba Gospodarcza ocenia działalność ustawodawczą Sejmu nieco lepiej niż w II kwartale tego roku. Przedsiębiorcy nie doczekali się jednak ustaw, których najbardziej oczekiwali od początku kadencji Sejmu.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

Firmy mogą płacić niższe podatki

Działania zmierzające do obniżenia obciążeń podatkowych przedsiębiorcy powinni podejmować już na etapie wyboru formy prowadzenia działalności.

Opublikowano stawki na 2007 rok

Minister finansów ogłosił stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w 2007 roku. Ich wysokość nie uległa zmianie. Podatnicy zapłacą więc tyle samo, co w tym roku.

Uczniowie chcą zajęć praktycznych z przedsiębiorczości

Program lekcji przedsiębiorczości jest przeładowany, a nauczyciele nie nawiązują współpracy z właścicielami firm - to wnioski z raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Narodowego Banku Polskiego.

Lustracja: pracodawcy łamią przepisy

Przepisy nie dają podstawy do przekazania pracodawcom informacji o współpracy z SB. Zdaniem ekspertów pracodawcy działają bezprawnie.

Wypowiedzenia zmieniające niepotrzebne

Przepisy kodeksu pracy, które nie wprowadzają obowiązku wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do pracowników objętych zawieszonym układem zbiorowym pracy, są zgodne z Konstytucją RP.

Kobiety niechętnie zmieniają pracę

Perspektywa odejścia kobiet na urlop macierzyński jest jedną z głównych barier w ich zatrudnianiu. Kobiety mają problemy z zapewnieniem na czas przebywania w pracy opieki swoim dzieciom. Co dziesiąta kobieta musiała zrezygnować z tego powodu z pracy zawodowej.

Za świadczenia zapłacą pracodawcy

Firmy zatrudniające pracowników w szkodliwych warunkach będą musiały wpłacać dodatkowe składki, z których będą finansowane emerytury pomostowe.

VAT. Ułatwienia dla rolników

W ustawie o VAT przewidziano uproszczone procedury rozliczania rolników ryczałtowych. Rolnicy posiadający taki status korzystają z wielu przywilejów: są m.in. zwolnieni z obowiązku wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji VAT, składania deklaracji VAT czy dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Limit dla sprzedaży wysyłkowej

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie kwoty uprawniającej do uznania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju za dostawę towarów dokonaną poza terytorium kraju.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje mniej utrudnień

Rząd rozpatrzy możliwość podwyższenia progów w ustawie o zamówieniach publicznych. Skrócenie terminów wnoszenia odwołań ma ułatwić postępowanie. Zostanie powołana krajowa izba odwoławcza do rozpatrywania odwołań oferentów

Limit VAT w 2007 roku

Projekt rozporządzenia ministra finansów określa kwotę uprawniającą do wyłączenia od podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak obliczyć koszt kredytu handlowego

Powszechny w obrocie gospodarczym kredyt handlowy (ang. trade credit), zwany również kredytem kupieckim lub towarowym, jest jednym z głównych źródeł finansowania krótkoterminowego przedsiębiorstw. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy dostawca dóbr lub usług godzi się na odroczenie terminu płatności.

Sądowe przyspieszenie

Szybsze rozpoznawanie sporów gospodarczych oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli wykazać się większym profesjonalizmem lub częściej korzystać z pomocy prawnej. Sędziowie, przedsiębiorcy oraz pełnomocnicy procesowi analizują nowelizację kodeksu postępowania cywilnego.

Mniej Polaków pracuje za granicą

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do pracy za granicę wyjechało nie więcej niż milion Polaków. To mniej niż wynikało dotąd z oficjalnych statystyk.

Nowe druki i procedury

Resort pracy przygotowuje rozporządzenie określające nowe zasady ubiegania się o wypłatę pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Nierówna płaca minimalna w Unii Europejskiej

Zróżnicowanie poziomu najniższego wynagrodzenia pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej, oraz krajami kandydującymi do UE wciąż jest wysokie.

Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Każdy wierzyciel będzie mógł zabezpieczyć pożyczkę lub kredyt zastawem rejestrowym. Znowelizowane przepisy wprowadzają elektroniczny dostęp do rejestru zastawów. Z wnioskiem o wpis zastawu do rejestru będzie można wystąpić bez terminowych ograniczeń

Decyduje limit przychodów

Korzystając ze zwolnienia z VAT podatnik musi uwzględniać limit dotyczący sprzedaży, ustalony na dany rok.

Ochrona oznaczeń wyrobów spirytusowych

Ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych wprowadza możliwość oznaczania nazwami geograficznymi napojów spirytusowych.

Koniec odpracowywania świąt. Zmiany w kodeksie pracy

Sejm zmienił zasady uwzględniania świąt przy ustalaniu wymiaru czasu pracy. Wystąpienie dwóch świąt w jednym tygodniu nie będzie już rodzić obowiązku odpracowywania jednego ze świąt. Poznajmy związane z tą zmianą szczegóły.

Elektroniczny katalog spółek

Ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na KRS obowiązek utworzenia i prowadzenia katalogu dokumentów spółek w formie elektronicznej i wydawanie z tego katalogu odpisów, wyciągów, zaświadczeń i informacji.

Kodeks pracy. Dłuższy urlop macierzyński

Jak informowaliśmy już wczoraj, Sejm w środę wydłużył urlopy macierzyńskie o dwa tygodnie. Posłowie nie zdecydowali się na przyznanie ochrony przed zwolnieniem z pracy po powrocie z takiego urlopu.

Do wzięcia 680 mln zł unijnych dotacji

Od 16 listopada do 12 stycznia będzie trwał nowy nabór wniosków o refinansowanie z unijnych funduszy innowacyjnych projektów inwestycyjnych.

Będą sprawne sądy gospodarcze

Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. Przedsiębiorcy będą musieli szybko precyzować powództwa i nie będą mogli składać pozwów wzajemnych.

Jak walczyć o zwrot akcyzy

Ustalanie cen katalogowych aut przywożonych z Unii Europejskiej nie zablokuje zwrotu akcyzy. Wartość sprowadzonego samochodu będzie musiał wykazać podatnik. Gdy urząd celny wyda decyzję odmowną, będzie można się od niej odwołać do izby celnej. Przedstawiamy raport Gazety Prawnej oraz Accreo Taxand.

Dane osobowe na wysypiskach śmieci

75 proc. przedstawicieli 251 warszawskich firm zna groźbę tzw. kradzieży tożsamości i deklaruje, że dokumenty zawierające istotne dane są u nich należycie chronione.

1,5 mld zł dla pracodawców

Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne będą głównym beneficjentem pomocy z PFRON w 2007 roku. Według wstępnego planu finansowego PFRON na 2007 rok przychody funduszu przekroczą 3,4 mld zł.

Ubezpieczenia. Mniej nieuczciwych pośredników?

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić przeszłość pośrednika, który chce rozpocząć współpracę. Ułatwi to wykluczenie z rynku agentów łamiących prawo, np. nierozliczających się z otrzymanych składek czy fałszujących umowy ubezpieczenia.

Obowiązkowe kwalifikacje wstępne dla kierowców

Ukończenie kwalifikacji wstępnej - nowego szkolenia - będzie warunkiem koniecznym dla młodych kierowców do podjęcia pracy w transporcie drogowym. Koszt szkolenia to ok. 4 tys. zł.

Można legalnie płacić niższe podatki

Przedsiębiorcy obawiają się planowania dotyczącego zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Eksperci twierdzą, że brak planowania to błąd w zarządzaniu biznesem. Administracja skarbowa odpiera zarzuty, że kontroluje stosujących planowanie podatkowe

Prowadzący działalność mogą wrócić do KRUS

Tylko do 25 października rolnicy dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali wykluczeni z KRUS, mogą złożyć wnioski o ponowne objęcie ich ubezpieczeniem rolniczym.

KRS. Odpisy nadal w formie papierowej

Na biurko prezydenta trafi nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umożliwi o­na od 1 stycznia 2007 r. prowadzenie katalogu dokumentów spółek w formie elektronicznej.

Rząd zgadza się na handel lekami przez internet

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który dopuszcza tzw. wysyłkowy handel lekami bez recepty.

REKLAMA