REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy zakupie kateringu można odliczyć podatek

REKLAMA

Zakup usług kateringowych pozwala nabywcom odliczyć naliczony VAT. Możliwości takiej nie ma już przy usługach gastronomicznych.

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się, jak w ramach obowiązujących przepisów zmaksymalizować przychód z działalności, a zarazem pomniejszyć dochód do opodatkowania, nie narażając się na zarzut niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych. Każdy z przedsiębiorców analizuje więc wydatki, głównie pod kątem ich związku z osiąganym przychodem, tj. pod kątem zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Usługi podobne, odpisy różne

Wątpliwości często pojawiają się przy odliczaniu VAT z wystawionej faktury na zakup usług kateringowych. Niepewność, co do możliwości odliczenia, wynika głównie z podobieństwa tych usług do usług gastronomicznych, których nabycie mimo oczywistego związku poniesionego wydatku z przychodem zostało wyłączone z grupy wydatków dających prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Tymczasem usługi gastronomiczne różnią się od usług kateringowych w swym zakresie pojęciowym jedynie miejscem spożycia posiłków przygotowanych przez usługodawcę.

Nie każdy ma prawo

Mimo niewielkiej różnicy w świadczeniach składających się na treść poszczególnych usług, analiza przepisów ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że tylko nabycie usług kateringowych pozwoli nabywcy na odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług, związanego z ich nabyciem.

Sama ustawa o VAT nie używa pojęcia usług kateringowch. Nie oznacza to jednak, że usługi te są tożsame z usługami gastronomicznymi, a wydatki poniesione na ich zakup nie dają prawa do obniżenia VAT. Do uwypuklenia różnic pojęciowych obu usług pomocna będzie klasyfikacja PKWiU. Mimo że zarówno jedne, jak i drugie mieszczą się w sekcji H klasyfikacji o nazwie usługi hotelarskie i gastronomiczne (PKWiU 55), to usługi kateringowe zawarte są w grupowaniu 55.5, a gastronomiczne określone zostały symbolem 55.3.

W wyjaśnieniach zawartych w tej sekcji ustawodawca definiuje usługi kateringowe jako usługi dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych.

Ważne!
Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany (lokal usługodawcy). Natomiast katering obejmuje dodatkowo dostarczenie przygotowanych posiłków w miejsce wskazane przez zamawiającego (miejsce ich spożycia)

Usługa dla odbiorcy z zewnątrz

Charakterystyka ta pozwala stwierdzić, że ustawodawca także na gruncie ustawy o VAT rozróżnia usługi kateringowe od gastronomicznych. Dzieje się tak dlatego, że art. 146 ust. 1 ustawy o VAT wprowadza obniżoną 7-proc. stawkę podatku w odniesieniu do usług gastronomicznych. Gdyby pojęcie kateringu zawierało się w definicji usług gastronomicznych, to ustawodawca nie wprowadziłby dodatkowego zapisu obniżającego stawkę VAT do wysokości 7 proc. - właśnie w stosunku do usług dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych. Tymczasem ustawa o VAT w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustanawia zakaz odliczania naliczonego podatku jedynie z faktur dokumentujących nabycie usługi gastronomicznej.

Bez wątpienia korzystniejsze będzie zatem - ze względu na możliwość odliczenia naliczonego VAT - nabycie przez podatnika usług kateringowych, a nie usług gastronomicznych. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku strony umowy o świadczenie takich usług mogą swobodnie i zamiennie używać obu pojęć.

Trzeba pamiętać, że kontrolujący firmę urząd skarbowy może próbować ustalić rzeczywisty charakter otrzymanych przez podatnika świadczeń. W tym przypadku bez wątpienia podda analizie treść umowy i o ile z jej zapisów wynikać będzie, iż realnym przedmiotem świadczenia były usługi gastronomiczne, a nie kateringowe, to z pewnością odliczenie VAT dokonane przez podatnika zostanie przez ten organ zakwestionowane.

Michał Grzywacz
Associate, Krawczyk i Wspólnicy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA