Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na zwrot VAT poczekamy dłużej

Firma zalegająca z VAT nie zapłaci kary, jednak przedsiębiorca, któremu należy się zwrot, będzie czekał na pieniądze dłużej. Zmiany te przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Zmiana prawa

Przedsiębiorcy oczekujący znacznego uproszczenia przepisów o VAT mogą być tylko częściowo usatysfakcjonowani rządowym pomysłem na nowelizację ustawy. Projekt, który wyszedł spod pióra ministra finansów, zawiera zarówno rozwiązania korzystne dla firm, jak i takie, które utrudnią im działalność. Eksperci są zdania, że w przypadku kilku istotnych przepisów rząd zatrzymał się w pół drogi - wprowadził oczekiwane zmiany, ale ograniczył możliwość korzystania z nich do wąskiej grupy podatników.

Marcin Chomiuk, szef działu VAT Price- waterhouse- Coopers, uważa, że przede wszystkim na zdecydowane poparcie zasługuje likwidacja 30-proc. sankcji, gdy podatnik ma niedopłatę podatku. Po zmianie będzie musiał uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami, ale nie będzie musiał płacić dodatkowej kary.

Dłuższe terminy...

- Plusem nowelizacji jest umożliwienie podatnikom rozliczenia VAT importowego w deklaracji. Niestety, przepisy są bardzo restrykcyjne i z udogodnienia skorzystają tylko podatnicy stosujący procedurę uproszczoną w imporcie od 12 miesięcy - zwraca uwagę Marcin Chomiuk. W efekcie możliwości rozliczenia w deklaracji zostaną pozbawione firmy, które działają w Polsce krócej niż 12 miesięcy, czyli np. takie, które chciałyby zainwestować w utworzenie u nas centrum dystrybucyjnego. Skorzystają z oferty Słowacji lub Czech, gdzie takie możliwości są.

Eksperci chwalą wprowadzenie specjalnych przepisów w VAT związanych z prowadzeniem magazynów konsygnacyjnych. Ułatwią one działalność firmom zagranicznym, które chcą na terenie naszego kraju gromadzić zapasy dla swoich kontrahentów. Przedsiębiorstwa takie nie będą musiały rejestrować się na potrzeby podatku od towarów i usług. Z kolei Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy, uważa, że pozytywną zmianą będzie zrównanie prawa własności nieruchomości, użytkowania wieczystego i praw spółdzielczych.

- Po nowelizacji przepisów wszystkie te prawa mają być traktowane jednolicie i uznawane za dostawę towarów. Pozwoli to stosować do użytkowania wieczystego i praw spółdzielczych zwolnienia z podatku, z których dotychczas korzystali tylko właściciele nieruchomości - mówi.

Eksperci zgodnie krytykują wydłużenie z 60 do 70 dni terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

- Jeszcze bardziej dziwi zupełne uniemożliwienie podatnikom rozpoczynającym wykonywanie czynności opodatkowanych lub którzy wykonują je w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy zwrotu podatku naliczonego w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji - ocenia Marcin Chomiuk.

Nasz rozmówca nie pochwala też zmniejszenia kwoty zwrotu w przypadku obowiązku zakupu kasy fiskalnej. Teraz firma może odzyskać połowę ceny kasy, nie więcej niż 2,5 tys. zł, a po zmianie 90 proc., nie więcej jednak niż 700 zł. Ministerstwo Finansów nie wzięło pod uwagę, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą kupić najtańsze urządzenie.

...i większe ryzyko

Andrzej Nikończyk wskazuje natomiast, że w określonych przypadkach nowelizacja niesie poważne zagrożenia dla podatników. Chodzi na przykład o likwidację szczególnych terminów powstania obowiązku podatkowego, zmiany terminów odliczania podatku naliczonego oraz zmianę zasad deklarowania i zapłaty podatku.

- Wiele podmiotów, które dotychczas rozliczały się według zasad szczególnych, musi być przygotowanych na radykalne zmiany zasad prowadzenia i dokumentowania sprze-daży - ostrzega ekspert.

Zmienione zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego nie tylko mogą poważnie zakłócić płynność finansową podmiotów działających w takich branżach, jak telekomunikacja, energetyka, sprzedaż prasy i książek, ale też mogą doprowadzić do upadku niektórych podmiotów.

Inne ryzyko dla podatników wiąże się z planowaną zmianą terminów składania deklaracji podatkowych. Zasadą ma być okres kwartalny, ale podatek będzie wpłacany co miesiąc. Mimo że wydaje się to dużym uproszczeniem, niektórzy podatnicy prowadzący ewidencję na bieżąco powinni rozważyć pozostanie przy miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022
  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.
  Orban: nie zablokujemy sankcji, jeśli nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu energetycznemu
  Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier
  Rowery elektryczne. Ile kosztują, jak działają, jakie dają korzyści?
  Rowery elektryczne cieszą się rosnącą popularnością na rynku jednośladów. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Oto nasz poradnik.