REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zinio Leader - czasopisma online

Nadeszły ciężkie czasy dla wydawnictw prasowych. Sprzedaż gazet spada, ludzie jako źródło informacji wybierają internet. Gdzieś pomiędzy ekonomią a ekologią uplasowały się elektroniczne wydania dzienników i czasopism. A oto ich przeglądarka.

CamStudio 2.0 - instrukcje video

Zdarza się że jesteśmy proszeni o pomoc, dla przykładu związaną z komputerami. Musimy zrobić szkolenie z obsługi poczty elektronicznej dla pracowników. A co jeśli mamy ich 30 lub więcej ? Na pomoc przychodzi nam CamStudio 2.0

Sekretnik 1.0 - plikowy sejf

Jeśli korzystasz z komputera wraz z inną osobą dobrze wiesz jak ważna jest prywatność. Proste narzędzie do szyfrowania sprawi, że twoje dane pozostaną nietknięte.

Wskaźniki dla przedsiębiorców

Prezentujemy zestaw aktualnych wskaźników potrzebnych przedsiębiorcom w codziennej działalności. Wskaźniki są sukcesywnie uaktualniane.

REKLAMA

Nowe obowiązki spółek akcyjnych i firm inwestycyjnych

Od 3 sierpnia 2009 r. będzie obowiązywać wiele istotnych zmian dotyczących spółek akcyjnych i ich akcjonariuszy.

Dokumentacja pracownicza

Jak długo należy przechowywać dokumenty pracownicze, z jakich przepisów to wynika?

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa uwzględnią orzecznictwo

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

REKLAMA

Kolejna opłata wejdzie w cenę paliwa

Oprócz akcyzy, opłaty paliwowej oraz VAT-u cena każdego litra paliwa może zostać obciążona dodatkowo tzw. opłatą zapasową.

Wyższa składka dla firm korzystających z pomocy

Pracodawcy, którzy skorzystają z dopłat do wynagrodzeń pracowników, będą musieli odprowadzać dwukrotnie wyższą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Firmy innowacyjne lepiej znoszą kryzys finansowy

Firmy prowadzące aktywną działalność innowacyjną w Polsce w ograniczony sposób odczuły w 2008 roku skutki kryzysu finansowego; średnio wydawały na badania i rozwój 6,85 mln zł - podał we wtorek Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

W niektórych firmach nie będzie ustawy kominowej

Menedżerów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa nie będzie już obowiązywać ustawa kominowa. Ich wynagrodzenie ustali rada nadzorcza lub walne zgromadzenie - taki m.in. zapis znajduje się w ostatniej wersji Pakietu Działań Antykryzysowych, donosi "Gazeta Prawna".

Spadki na giełdach nabierają tempa

Trudno przesądzić, czy na pogarszające się nastroje inwestorów bardziej negatywnie wpływa grypa bankowa, czy świńska. Prawdopodobnie obie powodują rosnącą chęć pozbywania się akcji. Co gorsza, spadki obejmują nie tylko rynki akcji, ale i surowców, i to nie tylko rolnych.

10 sposobów, jak płacić mniej za usługi bankowe

Pewną część domowego budżetu pochłaniają opłaty i prowizje różnego rodzaju usług bankowych. Warto się zastanowić, jak je obniżyć. Wydatki związane z usługami finansowymi mogą być niższe. Wystarczy przestrzegać dziesięciu prostych zasad.

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.

Pandemia na rynku surowców rolnych

Inwestorzy na całym świecie pilnie śledzą najnowsze doniesienia dotyczące rosnącej liczby zachorowań na świńską grypę. Daleko jest jeszcze do paniki, lecz świńska grypa prawdopodobnie odbije się bardzo negatywnie na notowaniach niektórych rynków w dłuższym okresie.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Obowiązkowe OC pojazdu

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien mieć ważne OC.

Czy banki wprowadzają klientów w błąd

Czy można mieć pretensje do banków, że z reklam lokat nie dowiemy się wszystkiego o produkcie? Co pewien czas w mediach można usłyszeć, że banki wprowadzają klientów w błąd. To zbyt odważne i nie do końca prawdziwe stwierdzenie. Lepszym określeniem byłoby: banki w reklamie nie informują wprost o wszystkich aspektach oferty.

Fiasko nowej dyrektywy o czasie pracy

Fiaskiem zakończyła się w nocy z poniedziałku na wtorek runda ostatniej szansy w negocjacjach między krajami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim nad nową dyrektywą o czasie pracy.

Słabsze wyniki TP SA

Grupa Telekomunikacji Polskiej zarobiła w I kwartale 328 mln PLN wobec 681 mln PLN zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali - średnio - zysku na poziomie 442 mln PLN.

3300 zł za dojazd do pracy w nowym miejscu

Dodatek relokacyjny wyniesie sześciokrotność zasiłku dla bezrobotnych. Otrzymają go osoby zwolnione z pracy, które znajdą zatrudnienie w odległości powyżej 50 km od miejsca zatrudnienia.

Świńska grypa zaszkodziła giełdowym bykom

Gdy wydawało się, że giełdy mają szansę na pokonanie ważnych oporów i większy ruch w górę, nieoczekiwane wiadomości o rozszerzającej się szybko epidemii świńskiej grypy pokrzyżowały plany bykom.

Składanie deklaracji w formie elektronicznej

Spółka chciałaby składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej. Co należy zrobić, aby mieć taką możliwość?

Konsekwencje błędnego świadectwa pracy

Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.

Biznes po grecku

Opublikowana niedawno przez Komisję Europejską prognoza mówi, że wśród nielicznych europejskich krajów, które unikną recesji, znajdzie się również Grecja. Czy po załamaniu na tradycyjnych rynkach eksportowych polskich firm kraj ten może stać się oazą dla polskich eksporterów?

ZUS umorzy zaległe składki przedsiębiorczych matek

Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, które prowadzą dodatkowo firmę, nie muszą opłacać do ZUS składek z tego tytułu.

Jak GUS sprzedaje nasze dane

Gdy zakładając firmę lub stowarzyszenie, wpisałeś w dokumentach swój prywatny numer telefonu czy adres, twoje dane mogą znaleźć się w każdej bazie telemarketingowej w Polsce. Legalnie sprzeda je Główny Urząd Statystyczny, wyjaśnia "Metro".

PIP: ponad 104 tys. wypadków przy pracy w 2008 r.

W 2008 r. doszło do ponad 104,4 tys. wypadków przy pracy, czyli ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy ich najczęstsze powody to brak profesjonalizmu pracowników i niezbędnych zabezpieczeń, a także zła organizacja pracy.

Solary, tania energia słoneczna

Kolektory słoneczne, solary, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Rosnące w ostatnim czasie koszty energii powodują, że na dachach domków jednorodzinnych coraz częściej pojawiają się konstrukcje kolektorów słonecznych. Montaż solarów może przynieść sporą ulgę domowemu budżetowi.

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

RPP może wstrzymać się z cięciem stóp

W środę (24.04) Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele osób zadaje sobie dwa pytania: pierwsze, jaka będzie ta decyzja i drugie, jakie będą jej skutki? Odpowiedzi na pierwsze można tylko zgadywać, na drugie – przewidywać.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Wyniki kwartalne i decyzja RPP

Nasza giełda wchodzi wreszcie w sezon publikacji wyników kwartalnych, choć jak na nasze warunki, nie można mówić, że wyniki pojawiają się z dużym opóźnieniem.

Dziś mija termin na złożenie deklaracji VAT-7K i VAT-7D za I kwartał 2009 r.

Do 27 kwietnia 2009 r. podatnicy rozliczający kwartalnie VAT są zobowiązani złożyć deklaracje VAT-7K i VAT-7D za I kwartał 2009 r. W deklaracji tej podatnicy są obowiązani ująć korektę roczną odliczonego VAT. Zasady dokonywania korekty rocznej są wspólne dla podatników rozliczających się miesięcznie i kwartalnie.

Świadomość ryzyka podatkowego

Każda aktywność przedsiębiorcy wiąże się z określonym ryzykiem podatkowym. Rozpoznanie, analiza oraz dążenie do minimalizacji tego ryzyka powinny stanowić nieodłączny element zarządzania firmą.

Firma, która chce dotację z Unii, musi przedstawić plany na pięć lat

Wymyślony przez resort gospodarki model finansowy komplikuje ubieganie się o dotacje z UE – skarżą się przedsiębiorcy. Model to nowy dokument, który ma pozwolić na dokładne prześwietlenie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Resort tłumaczy, że nowe rozwiązanie pomoże firmom w planowaniu inwestycji i ułatwi ocenę wniosków.

Polityka kredytowania odbiorców

Udzielanie kredytu kupieckiego powinno odbywać się zgodnie z przyjętą w firmie polityką kredytową, która precyzyjnie określa: komu, ile i na jak długo. W przeciwnym razie zyski ze zwiększonej sprzedaży pochłonie trud sfinansowania własnej działalności oraz odzyskiwania należności.

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Refinansowanie

Refinansowanie - jest to spłata kredytu za pomocą nowego kredytu, zaciągniętego na lepszych warunkach.

Przewalutowanie

Przewalutowanie - w przypadku kredytów udzielanych w walutach obcych, jest to zmiana waluty kredytu w ramach tego samego banku.

Rynek ruszył pod koniec dnia

Gdy wydawało się, że zwyżki na warszawskim parkiecie będą przychodzić z coraz większym trudem, przed końcem sesji inwestorzy wreszcie odważniej ruszyli na zakupy. Dzięki temu indeksy odrobiły sporą część strat, powstałych w wyniku niedawnej korekty.

PIP: przybyło pracowników nieotrzymujących wynagrodzeń

W I kwartale 2009 r. liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzeń wyniosła prawie 19 tys. To sześciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował w piątek główny inspektor pracy Tadeusz Zając.

Kiedy warto kupić mieszkanie

Choć ceny mieszkań i innych nieruchomości spadły, to dla osób kupujących je teraz na kredyt sytuacja nie zmieniła się istotnie pod kątem wysokości miesięcznych rat.

Banki w USA mogą potrzebować 1 bln USD

Zdaniem Bloomberga stress-test przeprowadzany w 19 największych amerykańskich bankach wskaże na potrzebę podniesienia w nich kapitału o 1 bln dolarów. Którego mogą nie dostać.

Sankcje karne w trakcie kontroli

W trakcie prowadzonej w mojej firmie kontroli podatkowej kilkakrotnie w wyznaczonych przez kontrolujących terminach nie przedłożyłem dokumentacji księgowej objętej weryfikacją. Spóźniłem się również ze złożeniem wyjaśnień w zakresie okoliczności kilku transakcji, do których mnie również zobowiązano pisemnie. Czy grozi mi za to jakaś kara?

Firmy dostaną dopłaty zamiast pożyczek

Przedsiębiorstwa, które zmniejszą czas pracy i wynagrodzenia podwładnych, otrzymają dopłaty do ich pensji. Możliwe, że będą musiały płacić większą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Znikną kolejne bariery w prowadzeniu biznesu

Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować kolejne bariery utrudniające prowadzenie biznesu, w tym część zezwoleń i licencji.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.

REKLAMA