REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o korzystaniu z umów opcyjnych

Jakub Kornacki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Główne warunki opcji to cena i termin realizacji. Te dwa elementy mają istotny wpływ na wysokość premii płaconej wystawcy opcji, a jednocześnie na opłacalność realizacji opcji.

Opcje są pochodnymi kontraktami terminowymi zawieranymi między kupującym a sprzedającym. Istota opcji polega na tym, że daje ona kupującemu prawo do kupna lub sprzedaży określonego instrumentu pierwotnego po ustalonej cenie, bez konieczności jego realizacji, natomiast sprzedający ma obowiązek dostarczyć kupującemu lub od niego odkupić określony instrument pierwotny po ustalonej cenie w przypadku zgłoszenia przez nabywcę opcji takiej chęci. Nabywca opcji za prawo do jej realizacji płaci wystawcy opcji określoną sumę pieniężną, zwaną premią. Premia ta jest dla wystawcy opcji swoistym wynagrodzeniem za gotowość i ewentualne ryzyko związane z realizacją opcji.

REKLAMA

Instrumenty będące przedmiotem opcji są wykorzystywane w celu ograniczania ryzyka walutowego oraz ograniczania ryzyka związanego z inwestycjami na rynku papierów wartościowych.

Oprócz tego opcje można wykorzystywać również w celach spekulacyjnych, licząc na efekt dźwigni, jednak ostatnie doświadczenia przedsiębiorstw z opcjami walutowymi każą z dużą rozwagą i ostrożnością korzystać z tego typu instrumentów.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje opcji:

•  opcje kupna (call options),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opcje sprzedaży (put options).

REKLAMA

Opcja kupna daje jej posiadaczowi prawo (nie obowiązek) do zakupu instrumentu bazowego (np. waluty obcej) w określonym czasie i po określonej cenie. Wystawca opcji kupna (sprzedający opcję) ma obowiązek dostarczenia określonego instrumentu pierwotnego posiadaczowi opcji na jego życzenie.

Opcja sprzedaży daje jej posiadaczowi prawo do sprzedaży instrumentu pierwotnego po określonej z góry cenie i w określonym czasie. Jednocześnie opcja sprzedaży stanowi dla jej wystawcy zobowiązanie do odkupienia danego instrumentu po ustalonej cenie i w określonym czasie.

Należy ponadto rozróżnić pojęcia „termin wygaśnięcia” i „termin realizacji”. Terminem wygaśnięcia opcji jest termin, po którym dana opcja nie może zostać wykonana i traci swoją wartość. Natomiast termin realizacji opcji jest to termin, w którym dana opcja może zostać wykonana.

Opcje w obrocie gospodarczym

Najczęściej spotykane opcje w obrocie gospodarczym to:

•  opcje walutowe,

•  opcje na akcje.

Przykład 1

1 kwietnia 2009 r. zostaje wystawiona opcja kupna waluty EUR po kursie 4,1265 PLN/EUR na okres jednego miesiąca. Po 30 kwietnia 2009 r. opcja taka nie będzie już dawała nabywcy prawa do zakupu waluty EUR po ustalonym kursie. W przypadku tej opcji terminem realizacji jest więc okres od 1 do 30 kwietnia 2009 r.

Opcje możemy klasyfikować według wielu kategorii. Względem terminu realizacji opcje dzieli się na dwa rodzaje:

•  opcje amerykańskie (American options) oraz

•  opcje europejskie (European options).

Schemat. Opcje według terminu realizacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2

Dane z przykładu 1.

Termin wygaśnięcia 30 kwietnia 2009 r.

W przypadku opcji amerykańskiej termin realizacji to dowolny dzień między 1 a 30 kwietnia włącznie. W przypadku opcji europejskiej jest to 30 kwietnia 2009 r.

Porównując te dwa rodzaje opcji, można wyciągnąć wniosek, że dla nabywcy korzystniejsza jest opcja typu amerykańskiego, ponieważ jest bardziej elastyczna i daje jej posiadaczowi większą możliwość realizacji na korzystnych warunkach.

Cena bazowa opcji (strike price) jest to cena realizacji opcji, która jest ustalona w dniu zakupu/sprzedaży opcji i po tej cenie nabywca opcji ma prawo do nabycia lub sprzedaży (w zależności od rodzaju opcji) danego instrumentu bazowego.

Cena instrumentu pierwotnego jest to bieżąca cena rynkowa tego instrumentu.

Przy realizacji opcji należy brać pod uwagę premię płaconą przez nabywcę opcji wystawcy opcji. Premia stanowi swoiste wynagrodzenie dla wystawcy opcji za gotowość do jej realizacji na życzenie nabywcy. Tym samym podnosi koszty nabywcy opcji. Wysokość premii zależy m.in. od takich czynników, jak:

•  cena bazowa opcji,

•  cena instrumentu bazowego,

•  czas pozostający do wygaśnięcia opcji,

•  zmienność ceny instrumentu bazowego.

REKLAMA

Cena bazowa opcji ma dodatni wpływ na wysokość premii w przypadku opcji sprzedaży i odwrotnie - ujemny wpływ na wysokość premii w przypadku opcji kupna. Innymi słowy, im niższą cenę zakupu instrumentu bazowego i wyższą cenę sprzedaży instrumentu bazowego ma zagwarantowaną w opcji jej nabywca, tym więcej za taką opcję musi zapłacić.

Cena instrumentu bazowego wpływa dodatnio na wysokość premii w przypadku opcji kupna i negatywnie w przypadku opcji sprzedaży, przy ustalonej w obu przypadkach cenie bazowej opcji. Jeżeli np. cena rynkowa akcji jako instrumentu bazowego rośnie, to przy stałej cenie bazowej opcji traci ona na wartości, gdyż maleje możliwość zysku.

Wysokość premii jest wprost proporcjonalna do ilości czasu pozostającego do wygaśnięcia opcji. Jak wiadomo, im dłuższy czas do wygaśnięcia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że opcja będzie przynosiła nabywcy potencjalny zysk.

Zmienność ceny instrumentu bazowego ma dodatni wpływ na wysokość premii, i to zarówno dla opcji kupna, jak i dla opcji sprzedaży. Jeżeli cena instrumentu bazowego jest zmienna, istnieje również większe prawdopodobieństwo, że opcja zostanie realizowana, dlatego wystawca podnosi cenę opcji.

Tabela. Zależność między ceną opcji (premią) a zmianą czynników wpływających na jej wysokość

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jakub Kornacki

specjalista ds. rachunkowości zarządczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA