REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Roman Boroń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że opłacając rachunki za prąd, coraz częściej zastanawiamy się jak można je zmniejszyć. Rachunków na pewno nie uda nam się zmniejszyć o połowę, jednak odpowiednio zmieniając nasze nawyki możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Coraz większą popularnością w ostatnim czasie mierniki poboru energii elektrycznej, dzięki który określić można pobór energii przez domowe urządzenia pozostawione w stanie czuwania. Mierniki tego typu nie są zbyt dokładne, dzięki nim jednak możemy przekonać się, że odłączając niektóre urządzenia pozostawione w stanie czuwania możemy zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych rocznie.

REKLAMA

REKLAMA

Innym sposobem sprawdzenia, że nie działające pozornie urządzenia zużywają energię, jest sprawdzenie domowego licznika prądu. Okazuje się że tarcza licznika kręci się, mimo że w domu nie działa żadne urządzenie. Gdy nie jesteśmy pewni, czy dane urządzenie zużywa energię, wystarczy przyłożyć rękę – ciepła ścianka zasilacza oznacza, że tak.

Podczas dłuższej nieobecności możemy odłączyć od prądu takie urządzenia jak: telewizor, drukarka, komputer, modem, głośniki komputerowe, ładowarka do telefonu i laptopa, DVD, ekspres do kawy. Nie należy odłączać urządzeń programowanych czasowo, jak również alarmu, automatycznej sekretarki, telefonu i faksu.

Odłączenie urządzeń „stand by” przyniesie pewne oszczędności w budżecie domowym, nie można ich jednak przeceniać. O wiele więcej zaoszczędzimy używając roztropnie urządzeń grzewczych takich jak np. czajnik, kuchnia elektryczna, ogrzewanie podłogowe. Podczas gotowania wody w czajniku, powinno się nalewać tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Gotując każdorazowo o 2 szklanki wody więcej (500 ml), w ciągu roku przepłacimy ok. 50 zł.

Należy pamiętać o odkamienianiu czajnika, zgromadzony na grzałce kamień wydłuża czas gotowania. Stosowana w nowych czajnikach teflonowa płyta grzewcza zapobiega osadzaniu się kamienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że czajnik jest urządzeniem sprawniejszym energetycznie od kuchni elektrycznej, która wypromieniowuje ciepło na zewnątrz, dlatego zamiast gotować wodę w garnku (np. na makaron), warto zrobić to w czajniku a następnie przelać do garnka.

Warto także zwrócić uwagę na włączoną non stop lodówkę. Przepełniona, oblodzona lub z uszkodzoną uszczelką lodówka powoduje zwiększone zużycie energii.

REKLAMA

Duże znaczenie ma także dobór odpowiedniego oświetlenia. Stosując żarówki energooszczędne możemy zaoszczędzić do 80 proc. energii. Oświetlenia tego typu nie stosuje się w miejscach, gdzie włączamy prąd na krótko, np. w łazience. Żarówka energooszczędna długo się nagrzewa. Należy pamiętać też, że jedna żarówka mocniejsza daje więcej światła od kilku słabszych.

Do oszczędności energii najlepiej podejść systemowo i zwrócić uwagę na urządzenia które działają długo lub zużywają dużo energii. Odłączając zaprogramowany sprzęt, lub ładowanie baterii np. w słuchawce telefonu, można spowodować więcej szkody niż pożytku.

Kalkulator kosztów energii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA