| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Wyłącz stand-by, oszczędzisz portfel i środowisko

Wyłącz stand-by, oszczędzisz portfel i środowisko

Wszystkie nowoczesne urządzenia posiadają funkcję czuwania tzw. stand-by. Dzięki niej urządzenie może być szybko włączone za pomocą pilota. Taka wygoda jest jednak kosztowna.

Producenci sprzętu elektronicznego proponują nam wiele wygodnych rozwiązań, jednym z nich jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota. Urządzenia takie jak telewizor, magnetowid, DVD możemy w każdej chwili włączyć za pomocą pilota nie wstając z łóżka. Aby było to możliwe, urządzenie musi być cały czas włączone do sieci elektrycznej, pobiera małą ilość energii. Jest to zazwyczaj sygnalizowane za pomocą świecącej diody.

Wewnętrzne zasilacze cały czas są pod napięciem, pobierają minimalną dawkę prądu. Można to wyczuć przykładając rękę do urządzenia – w miejscu gdzie znajduje się zasilacz można wyczuć ciepło.

Urządzenia posiadające taką funkcję nie pobierają wiele energii, w związku z tym jednak, że najczęściej pozostawiamy je włączone na całą dobę, ilość zużytej nie potrzebnie energii jest duża, w związku z tym negatywnie wpływa na środowisko naturalne oraz na domowy budżet powodując wzrost rachunków na energię elektryczna.

Podobnie jest z urządzeniami posiadającymi zasilacze zewnętrzne. Nawet gdy sprzęt jest wyłączony, zasilacz cały czas pobiera małą dawkę energii z sieci. Po jego dotknięciu można wyczuć wyraźne ciepło. Tak zasilane są drukarki, palm topy, lampki halogenowe itp.

Często za regałem lub pod biurkiem zgromadzonych mamy kilka zasilaczy takich urządzeń jak modem telewizji kablowej, router sieci komputerowej, telefon. Zgromadzone razem działają jak mały grzejnik.

Czytaj też: Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Warto pomyśleć, aby podczas dłuższego opuszczenia domu nie tracić niepotrzebnie energii elektrycznej. Wszelkie znajdujące się blisko siebie zasilacze które możemy zostawić wyłączone można podłączyć do jednej listwy zasilającej, którą można wyłączyć jednym przyciskiem.

Kalkulator kosztów energii

Wyjeżdżając na urlop nie zostawiaj niepotrzebnie włączonych do sieci urządzeń elektrycznych, takich jak telewizor, kino domowe, DVD, drukarka, komputer, ładowarka do telefonu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »