REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W tym roku osoby prowadzące własne firmy będą odprowadzać co miesiąc niższe składki na ubezpieczenia społeczne w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zasady reprezentacji w spółce

Informacje dotyczące tego, kto jest uprawniony do reprezentowania spółki, uwidocznione są w odpisie danej spółki z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Rząd za aktywnością zawodową osób w wieku 55 - 64 lata

Rząd opowiada się za zwiększeniem w ciągu najbliższych 10 lat do 50 proc. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata. We wtorek Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Defragmentacja bez wygaszacza

Systemowa defragmentacja dysku w Windowsie trwa przeważnie bardzo długo. Niemniej jednak jeśli nie mamy specjalnych programów musimy się zdać na jej funkcję. Problem pojawić się może w momencie gdy podczas defragmentacji pojawi się wygaszacz ekranu. Jak się przed tym zabezpieczyć ?

REKLAMA

Funkcje klawisza Shift (Windows)

Klawisz SHIFT używany przez nas najczęściej podczas pisania, jako "włącznik" wielkich liter ma także wiele innych przydatnych funkcji. Oto kilka z nich.

Polecenie Uruchom w menu Start (Windows)

Polecenie Uruchom widoczne w Menu Start, które służy nam do uruchamiania paru podstawowych programów wchodzących w skład systemu Windows. Są to aplikacje systemowe jak rejestr, defragmentator, scandisk czy cmd. Są jednak także polecenia, które ułatwią naszą prace z systemem.

Usuwamy wpisy z Dodaj/Usuń programy (Windows)

Lista Dodaj/Usuń programy zawiera większość zainstalowanych na naszym komputerze aplikacji. Niestety po deinstalacji niektóre programy nie znikają i nie można ich usunąć. Prowadzi to do niepotrzebnego bałaganu w rejestrze i na dysku.

Kopia bezpieczeństwa rejestru (Windows)

Rejestr Windows to "mózg" całego systemu. Tam zapisane są wszystkie dane konfiguracyjne, ustawienia, programy. Dlatego przed jego konfiguracją należy obowiązkowo wykonać kopię bezpieczeństwa, aby nie narazić się na uszkodzenie systemu i utratę danych.

REKLAMA

Zestaw przydatnych skrótów (MS Word)

Używając często jakiegoś programu przestawiamy się z czasem na skróty klawiaturowe. Jest to wygodniejsza i szybsza metoda. Oto zestaw skrótów do edytora tekstu - Microsoft Word.

Zmiana domyślnej czcionki (MS Word)

Times New Roman - domyślna czcionka w Wordzie jest prosta i wystarczająca dla większości użytkowników. Są jednak osoby które na stałe używają zupełnie innej np. Ariala czy Adobe. Aby nie tracić czasu zobaczmy jak zmienić ustawienia domyślnej czcionki dla Worda.

Listy numerowane (MS Word)

Listy numerowane i punktowe są dość często używanym narzędziem w Wordzie. Wiedzy jak ułatwić sobie pracę nigdy za wiele, dlatego warto wspomnieć o kilku pomocnych funkcjach.

Automatyczne przewijanie tekstu (MS Word)

Nikt nie lubi czytać długich dokumentów. Na komputerze jest to szczególnie uciążliwe gdyż musimy nieustannie przewijać czytany tekst. W Wordzie możemy ustawić by działo się to automatycznie dzięki funkcji AutoScroll.

Przenosimy ustawienia pakietu Office

Jeśli często używasz aplikacji z pakietu MS Office z pewnością konfigurujesz ich ustawienia tak aby usprawnić swoją pracę. Z czasem swoistych udogodnień zbiera się coraz więcej warto więc wiedzieć jak je zapisać aby nie męczyć się po reinstalacji systemu.

Podkład dzwiękowy bez przerw ( MS PowerPoint)

Wielu z nas w pracy, lub szkole przygotowuje raz na jakiś czas prezentacje multimedialne. Jeśli próbowaliśmy kiedyś wstawić do prezentacji tło dźwiękowe, wiemy jak potrafi to być irytujące - podkład działa znakomicie do momentu zmiany slajdu gdy zaczyna lecieć od początku. Oto kilka wskazówek jak ustawić podkład tak aby działał bez przerwy.

Błędy w słowniku Microsoft Office

Podczas pisania dokumentu, czy to w Wordzie, czy innej aplikacji pakietu Office mamy możliwość dodawania wyrazu, którego słownik nie znał i oznaczał jako błędny.

Lublin: rozpoczął działalność pierwszy e-sąd

W dniu 4 stycznia 2010 roku w obecności ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, swoją oficjalną działalność w Lublinie rozpoczął e-sąd. Prowadzone w nim będą postępowania w trybie EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze), dotyczące prostych spraw cywilnych, jak nieuregulowane rachunki za energię, gaz, Internet lub telefon. Wystarczy złożenie przez wierzyciela e-pozwu.

Rekordowe poziomy indeksów

Dziś główne indeksy na naszym parkiecie wreszcie zdołały się wspiąć na rekordowo wysokie poziomy. Ich utrzymanie okazało się jednak zbyt trudne. Radość trwała krótko, ale byki same są sobie winne.

Instrumenty wspierania eksportu w formule de minimis

Waldemar Pawlak, minister gospodarki podjął decyzję o przyznawaniu dodatkowych preferencji podczas oceny merytorycznej wniosków o pomoc finansową w ramach instrumentów wsparcia MG dla projektów realizowanych na rynku chińskim. Jednocześnie rosnące zainteresowanie wspieraniem eksportu w formule de minimis oraz mniejsze środki budżetowe w 2010 roku spowodują ograniczenie dofinansowania projektów związanych z pozostałymi rynkami.

Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Na wtorkowym posiedzeniu Rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zrównują one ważność dokumentów elektronicznych z wydawanymi przez Centralną Informację KRS dokumentami w formie papierowej.

O przyszłości gospodarki zadecyduje budżet

W 2010 roku szansą dla polskiej gospodarki będzie eksport, gdyż oczekiwane ożywienie na rynkach krajów zachodniej Europy może istotnie wpłynąć na eksporterów.

Nowe zasady wpisu do KRS

Uporządkowanie zasad dotyczących wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spółek prawa handlowego zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym w tym spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r. to zasadnicze cele zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Projekt ustawy przygotowany przez MG został przyjęty przez rząd 29 grudnia 2009 roku.

Rating funduszy inwestycyjnych – grudzień 2009

Średnia stopa zwrotu z funduszy polskich akcji w 2009 roku przekroczyła 40 proc. W ostatnich 10 latach większe zyski były tylko w roku 2006.

Używamy akceleratorów (Internet Explorer 8)

Akceleratory, nowy wynalazek twórców Internet Explorera w wersji 8 mają za zadanie ułatwić nam pracę z przeglądarką i sprawić by była szybsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oto kilka rad jak ich używać.

Nastąpiła zmiana opłaty paliwowej

Od 1 stycznia 2010 roku, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. Nr 223, poz. 1776), nastąpiła zmiana wysokości opłaty paliwowej, co będzie miało wpływ na cenę paliw - zwłaszcza olejów napędowych.

Nocne umocnienie złotego

Poniedziałkowa publikacja wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu w grudniu (wzrósł on do 55,9 pkt.) w pewnym sensie stała się jednak wsparciem dla złotego.

Komputer sterowany mięśniami

Gigant z Redmond opatentował elektromiografie, jako sposób kontrolowania urządzeń elektronicznych. Przyszłe rozwiązania mają doprowadzić do możliwości sterowania nimi za pomocą jakiegokolwiek mięśnia na ciele człowieka. Rozwiązanie Microsoftu ułatwiło by znacznie życie wielu niepełnosprawnym.

Toshiba wprowadza telefonicznego tłumacza

Japoński koncern zaprojektował system tłumacząc 3 języki: angielski, chiński i japoński. Program napisany dla telefonów komórkowych został prawdopodobnie wyposażony w moduł rozpoznawania i syntezy mowy.

Faktury za gaz i prąd drogą elektroczną

Banki postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów obawiających się zdefiniowania przelewów za media, prąd czy gaz. Elektroniczna faktura zostanie nam przesłana zaraz po dokonaniu wpłaty abyśmy mieli pewność, że bank nie popełnił błędu - nie przepłacił lub nie zdublował rachunku.

W jakie fundusze inwestować w 2010 roku

W 2009 roku nastąpiło wyraźne ożywienie na rynkach kapitałowych spowodowane wcześniejszą dużą przeceną akcji. Mało prawdopodobne jest, aby w 2010 roku tendencja ta była kontynuowana w podobnym stylu. W tym roku trzeba się będzie zastanowić wybierając fundusz inwestycyjny.

Dłuższy czas sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem

Od początku tego roku pracownikom przysługuje prawo do korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, które umożliwia dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Na czym polega elektroniczne postępowanie cywilne?

Od 1 stycznia 2010 obowiązują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego- w którym powództwo składane jest przez internet- bez żadnych załączników.

Urząd skarbowy przyjrzy się cenom

Badaniem stosowanych cen i marż handlowych zajmie się kontrola skarbowa, a za nieprawidłowości wymierzy dodatkowe opłaty.

W styczniu może wzrosnąć dynamika cen konsumpcyjnych

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat na temat dynamiki cen konsumpcyjnych w grudniu 2009 roku.

Rząd sprecyzował definicje gier hazardowych

4 stycznia 2010 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące gier hazardowych. Grami losowymi są gry o wygrane nagrody pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin.

Wzrósł indeks dostępności kredytowej

Obrazujący sytuację na rynku kredytów hipotecznych indeks dostępności kredytowej (IDK) wzrósł w grudniu 2009 roku o 0,81 pkt, od czerwca ubiegłego roku urósł już o 4,29 pkt.

ZUS: nowa wersja programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w dniu 31 grudnia 2009 roku na stronach internetowych zakładu e-inspektorat.zus.pl została opublikowana nowa wersja programu Płatnik 8.01.001.

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Możliwości ukryte w aktywach

Płynność finansowa umożliwia przedsiębiorstwu realizowanie postawionych przed nim celów. Zapewnia przeprowadzanie codziennych operacji. Problem pojawia się, gdy firma ją traci.

Nie będzie można posługiwać się dokumentami z dawnego rejestru handlowego

Uporządkowane zostaną zasady wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółek prawa handlowego zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym w tym spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r.

Wydatki na kampanię edukacyjną są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów

Firma wprowadzająca baterie lub akumulatory może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na publiczne kampanie edukacyjne.

Niepełnosprawni: dopłaty do pensji bez zmian

Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych w 2010 roku będzie liczone na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku. Wyższych dopłat nie otrzymają firmy z otwartego rynku pracy.

Firmy zapłacą dodatkowe składki

Firmy zatrudniające osoby mające prawo do emerytur pomostowych muszą od tego roku zapłacić dodatkowe składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Podatnicy zaczęli już elektroniczne rozliczenia z fiskusem

Podatnicy zaczęli składać już elektroniczne deklaracje podatkowe, które nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do godz. 12 w poniedziałek złożono 64 e-deklaracje PIT-37 oraz po kilka PIT-ów: 36, 36L, 38 i 39 - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Aktywa OFE

Aktywa OFE - są to zasoby majątkowe otwartego funduszu emerytalnego pochodzące ze składek wpłaconych do funduszu.

Nowy ultramobilny notetbook Lenovo

Nowy notebook od Lenovo jest pierwszym z rodziny ThinkPad, opartym na platformie AMD. Maszyna wyposażona jest w 11,6-calowy ekran HD Ready oraz 4 GB pamięci RAM.

Rodzice pozwalają na brutalne gry

Brytyjski serwis przeprowadził badania z których wynika, że aż 39% rodziców akceptuje brutalne gry, jako odpowiednie dla swoich dzieci.

Państwo zasiliło budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) otrzymał 5,5 mld zł pożyczki z budżetu państwa. Do tej pory fundusz miał jedynie możliwość korzystania z otwartych linii kredytowych w bankach.

Mobicast, nowa usługa video od Microsoftu

Mobiecast jest nowym projektem Microsoftu dotyczącym streamingu video. Efektem prac ma być program umożliwiający łączenie w czasie rzeczywistym tego samego zdarzenia nagranego kilkoma telefonami komórkowymi.

Google staje do walki ze Skypem

Wszyscy którzy zastanawiali się nad krokiem Google w stronę telefonii mają już gotową odpowiedź. Gigant z Mountain View kupują firmę Gizmo5 zdecydował o funkcjonalności VoIP w swojej nowej usłudze Voice.

REKLAMA