Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm
REKLAMA
REKLAMA
Spotkanie z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dbyło się 15 stycznia br. w siedzibie PSE-Operator w Konstancinie-Jeziornej.
REKLAMA
W opinii wicepremiera ważnym aspektem rozwoju innowacyjności jest swobodna wymiana oraz dzielenie się wiedzą. Jako przykład podał oprogramowanie typu „open source”.
– Licencje takich programów pozwalają kopiować je za darmo oraz dowolnie modyfikować. Ich udoskonalanie i rozpowszechnianie przez ludzi na całym świecie, pociąga za sobą szybki rozwój oraz pomaga eliminować wszelkie błędy – zaznaczył.
Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że MG pracuje nad poprawą efektywności wykorzystania środków publicznych na badania i rozwój. Konkretną zachętą dla przedsiębiorstw są instrumenty zawarte w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
- Wprowadziliśmy kredyt technologiczny i ulgę podatkową oraz możliwość ubiegania się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) – wyjaśnił.
Z kolei w opinii wiceminister Grażyny Henclewskiej niezwykle ważna jest promocja instrumentów wsparcia dla firm.
– Do tej pory udzielono 72 kredyty technologiczne, a status CBR nadano 20 placówkom – powiedziała.
MG przygotowuje również rozwiązania w postaci jednorazowej premii technologicznej. – Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych – podkreślił wicepremier Pawlak.
Poinformował również, że na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 4,44 mld euro, co stanowi 46 proc. całkowitej alokacji.
Działania te wpisują się w szerszy nurt promowania innowacyjności na forum unijnym. Jak poinformował Przewodniczący PE Jerzy Buzek Komisja Europejska pracuje nad nową strategią gospodarczą „UE 2020”.
Jej priorytetem ma być oparta na wiedzy, innowacyjna i ekologiczna, gospodarka rynkowa. Podkreślił, że UE przyjrzy się m.in. faktycznej innowacyjności stref ekonomicznych, funkcjonowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wielkości środków przeznaczonych na badania i rozwój.
MG/IN
Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA