reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i technologii innowacyjnych oraz obowiązujący w tym zakresie system prawny i finansowy to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Spotkanie z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dbyło się 15 stycznia br. w siedzibie PSE-Operator w Konstancinie-Jeziornej.

W opinii wicepremiera ważnym aspektem rozwoju innowacyjności jest swobodna wymiana oraz dzielenie się wiedzą. Jako przykład podał oprogramowanie typu „open source”.

– Licencje takich programów pozwalają kopiować je za darmo oraz dowolnie modyfikować. Ich udoskonalanie i rozpowszechnianie przez ludzi na całym świecie, pociąga za sobą szybki rozwój oraz pomaga eliminować wszelkie błędy – zaznaczył.

Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że MG pracuje nad poprawą efektywności wykorzystania środków publicznych na badania i rozwój. Konkretną zachętą dla przedsiębiorstw są instrumenty zawarte w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

- Wprowadziliśmy kredyt technologiczny i ulgę podatkową oraz możliwość ubiegania się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) – wyjaśnił.

Z kolei w opinii wiceminister Grażyny Henclewskiej niezwykle ważna jest promocja instrumentów wsparcia dla firm.

– Do tej pory udzielono 72 kredyty technologiczne, a status CBR nadano 20 placówkom – powiedziała.

MG przygotowuje również rozwiązania w postaci jednorazowej premii technologicznej. – Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych – podkreślił wicepremier Pawlak.

Poinformował również, że na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 4,44 mld euro, co stanowi 46 proc. całkowitej alokacji.

Działania te wpisują się w szerszy nurt promowania innowacyjności na forum unijnym. Jak poinformował Przewodniczący PE Jerzy Buzek Komisja Europejska pracuje nad nową strategią gospodarczą „UE 2020”.

Jej priorytetem ma być oparta na wiedzy, innowacyjna i ekologiczna, gospodarka rynkowa. Podkreślił, że UE przyjrzy się m.in. faktycznej innowacyjności stref ekonomicznych, funkcjonowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wielkości środków przeznaczonych na badania i rozwój.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama