Urzędy kontroli skarbowej wzmogą kontrole kas fiskalnych
REKLAMA
REKLAMA
Resort podaje, że inspektorzy kontroli skarbowej wezmą pod lupę zwłaszcza branżę handlową, usługową, gastronomiczną i rozrywkową.
REKLAMA
Zintensyfikowane działania kontroli skarbowej mają nie tylko prewencyjny cel, ale także ograniczenie szarej strefy w miejscowościach turystycznych.
– W okresie ferii m.in. policja i Inspektorat Transportu Drogowego dbają o bezpieczeństwo wypoczywających dzieci. My zajmiemy się szarą strefą i zadbamy o klimat uczciwej konkurencji wśród oferujących zimowe atrakcje – zapowiedział podsekretarz stanu w MF Andrzej Parafianowicz.
Resort zaznacza, że w ubiegłym roku inspektorzy kontroli skarbowej za wykroczenia związane z kasami rejestrującymi wymierzyli ponad 30 tys. mandatów na łączną kwotę ponad 7 mln zł.
Niewydawanie paragonów fiskalnych jest częstą praktyką szczególnie w miejscowościach turystycznych oraz podczas sezonowej aktywności gospodarczej (święta, imprezy andrzejkowe i noworoczne).
Wiedzą o tym inspektorzy kontroli skarbowej i kontynuują intensywne działania zainicjowane w 2009 r., kiedy sprawdzali m.in. punkty sprzedaży w nadmorskich miejscowościach.
Kontrola skarbowa apeluje o świadome zakupy i domaganie się wydania paragonu przez sprzedawcę. Korzyści z takiej postawy są związane nie tylko z interesem budżetowym, ale dotyczą przede wszystkim konsumentów.
– Paragon ułatwia klientom dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady – mówi Andrzej Parafianowicz.
Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, każda osoba, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż popełnia czyn zabroniony.
Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. Postępowanie mandatowe ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a grzywna wydaje się wystarczającą reakcją na popełnione wykroczenie skarbowe. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę dokonano uszczuplenia – liczy się sam fakt naruszenia przepisów.
Obecnie wysokość mandatu to maksymalnie 2,634 tys. zł.
MF/IN
Zobacz także: Urząd Skarbowy Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.