reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zwiększyło się aż o 6,5 proc. To wzrost ponad dwukrotnie wyższy, niż się spodziewano. Zatrudnienie z kolei spadło o 1,8 proc. - nieco mniej, niż oczekiwano.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu ubiegłego roku 3652,4 zł.

Było więc wyższe niż w grudniu 2008 roku o 232,58 zł. Oznacza to skok aż o 6,5 proc. Tak dużego wzrostu nikt się chyba nie spodziewał. Ekonomiści przewidywali, że zwiększy się ono o 3,2 proc. To dynamika płac najwyższa od lutego ubiegłego roku. Wtedy wyniosła 8,1 proc.

Od tamtego czasu aż do listopada systematycznie malała. W listopadzie wyniosła jedynie 2,3 proc. W ubiegłym roku płace najsłabiej rosły w czerwcu i październiku, zaledwie o 2 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy 2008 roku.

W tak dużym wzroście w ostatnim miesiącu roku można się doszukiwać wpływu zjawisk sezonowych i „okazjonalnych”. Chyba nie jest to jednak wpływ aż tak wielki, jak w czasach gospodarczej prosperity. Polacy nie dostali wielkich premii, bowiem średnie wynagrodzenie bez wypłat z zysku było jedynie o niecałe 4 złote niższe od tego „z premią”. W grudniu, w porównaniu do listopada, średnia płaca podskoczyła o prawie 250 zł. To największy miesięczny wzrost w całym ubiegłym roku.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Wzrost średniego wynagrodzenia w firmach cieszy pracowników tym bardziej, że jego tempo było zdecydowanie wyższe niż wzrost cen. Po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła w grudniu 3,5 proc., realnie w portfelach przybyło aż 3 proc. Od kilku miesięcy wysoka inflacja z naddatkiem „konsumowała” nominalny wzrost wynagrodzenia.

Wyższe wynagrodzenia to także dobry znak dla firm i gospodarki, bo wzrost prawdopodobnie przełoży się na większe wydatki konsumentów, a więc zwiększy sprzedaż przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach trudno spodziewać się aż tak wysokiej dynamiki płac, ale z pewnością będzie ona znacznie wyższa niż inflacja.

Umiarkowanie korzystne są także dane, dotyczące sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2009 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło prawie
5 mln 255 tys. osób i było niższe niż w grudniu 2008 roku o 1,8 proc.

Mamy więc miłą niespodziankę, bo spodziewano się spadku o 1,9 proc. Od czerwca do listopada ubiegłego roku tempo spadku zatrudnienia było wyraźnie wyższe, sięgało 2,2-2,4 proc.

Jego zmniejszenie się świadczy więc o tym, że negatywne zjawiska na rynku pracy widać w znacznie mniejszej skali. W grudniu 2009 roku liczba zatrudnionych w firmach zmniejszyła się w porównaniu do grudnia 2008 roku o 105,6 tys. osób.

Zobacz także: Praca i kariera Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama