REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zwiększyło się aż o 6,5 proc. To wzrost ponad dwukrotnie wyższy, niż się spodziewano. Zatrudnienie z kolei spadło o 1,8 proc. - nieco mniej, niż oczekiwano.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu ubiegłego roku 3652,4 zł.

REKLAMA

Było więc wyższe niż w grudniu 2008 roku o 232,58 zł. Oznacza to skok aż o 6,5 proc. Tak dużego wzrostu nikt się chyba nie spodziewał. Ekonomiści przewidywali, że zwiększy się ono o 3,2 proc. To dynamika płac najwyższa od lutego ubiegłego roku. Wtedy wyniosła 8,1 proc.

Od tamtego czasu aż do listopada systematycznie malała. W listopadzie wyniosła jedynie 2,3 proc. W ubiegłym roku płace najsłabiej rosły w czerwcu i październiku, zaledwie o 2 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy 2008 roku.

W tak dużym wzroście w ostatnim miesiącu roku można się doszukiwać wpływu zjawisk sezonowych i „okazjonalnych”. Chyba nie jest to jednak wpływ aż tak wielki, jak w czasach gospodarczej prosperity. Polacy nie dostali wielkich premii, bowiem średnie wynagrodzenie bez wypłat z zysku było jedynie o niecałe 4 złote niższe od tego „z premią”. W grudniu, w porównaniu do listopada, średnia płaca podskoczyła o prawie 250 zł. To największy miesięczny wzrost w całym ubiegłym roku.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wzrost średniego wynagrodzenia w firmach cieszy pracowników tym bardziej, że jego tempo było zdecydowanie wyższe niż wzrost cen. Po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła w grudniu 3,5 proc., realnie w portfelach przybyło aż 3 proc. Od kilku miesięcy wysoka inflacja z naddatkiem „konsumowała” nominalny wzrost wynagrodzenia.

Wyższe wynagrodzenia to także dobry znak dla firm i gospodarki, bo wzrost prawdopodobnie przełoży się na większe wydatki konsumentów, a więc zwiększy sprzedaż przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach trudno spodziewać się aż tak wysokiej dynamiki płac, ale z pewnością będzie ona znacznie wyższa niż inflacja.

Umiarkowanie korzystne są także dane, dotyczące sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2009 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło prawie
5 mln 255 tys. osób i było niższe niż w grudniu 2008 roku o 1,8 proc.

Mamy więc miłą niespodziankę, bo spodziewano się spadku o 1,9 proc. Od czerwca do listopada ubiegłego roku tempo spadku zatrudnienia było wyraźnie wyższe, sięgało 2,2-2,4 proc.

Jego zmniejszenie się świadczy więc o tym, że negatywne zjawiska na rynku pracy widać w znacznie mniejszej skali. W grudniu 2009 roku liczba zatrudnionych w firmach zmniejszyła się w porównaniu do grudnia 2008 roku o 105,6 tys. osób.

Zobacz także: Praca i kariera Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  REKLAMA