reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spada optymizm niemieckich analityków

Spada optymizm niemieckich analityków

Styczniowy indeks ZEW, który pokazuje nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech wyniósł 47,2 punktu – mniej niż prognozy, których mediana znajdowała się na poziomie równym 50 punktom.

Ten wskaźnik wyprzedzający ma za zadanie przedstawianie opinii ekspertów rynków finansowych w zakresie kształtowania się koniunktury w niemieckiej gospodarce w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Sześciomiesięczna średnia krocząca obrazująca kierunek trendu wciąż wzrasta, jednak sama wartość wskaźnika znalazła się już poniżej tej średniej, co może okazać się pierwszą oznaką zmiany trendu.

Wskaźnik ten nadal jednak pozostaje znacząco powyżej swojej historycznej średniej wynoszącej 27 punktów.

Indeks ZEW jest wskaźnikiem nastrojów publikowanym przez niemiecki instytut Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung w Mannheim. Teoretycznie może kształtować się w przedziale od -100 do +100 punktów. Jego wartość to różnica pomiędzy odsetkiem ekspertów, którzy sądzą, że sytuacja w gospodarce poprawi się (w styczniu 57 proc.) a odsetkiem ekspertów przewidujących pogorszenie koniunktury (9,8 proc.).

Ankieta w styczniu została przeprowadzona na próbce 295 analityków. Generalnie te dane sugerują, że gospodarka w Niemczech najprawdopodobniej pozostanie w fazie ożywienia, jednak jego dynamika może okazać się powolna.

Określany potocznie mianem indeksu instytutu ZEW. Pokazuje on nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech.

Rafał Lerski, Expander

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama