REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: wzrost obrotów ładunkowych w portach morskich o 9,2 proc.

Obroty ładunkowe w polskich portach morskich w ub. roku wzrosły o 9,2 proc. w stosunku do 2020 roku – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wzrosły także ruch pasażerów i liczba statków zawijających do portów morskich

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.

Polski system przesyłowy gazu - ponad 11 tys. km gazociągów

Polski system przesyłowy, zarządzany przez operatora Gaz-System liczy prawie 11,4 tys. km gazociągów. W 2021 r. przepłynęło nim 19,3 mld m sześc. gazu - wynika z danych operatora.

Unia Europejska jest uzależniona od surowców z Rosji oraz produktów z Chin. Czy europejskie firmy przetrwają kolejny kryzys?

W ciągu kilku tygodni inwazja na Ukrainę zmieniła kształt światowej gospodarki, ale to tylko przedsmak globalnego kryzysu, który może wybuchnąć w Azji. Unia Europejska jest uzależniona od Chin i pomimo wielu pandemicznych deklaracji firmy z Europy, ale także z USA, nie myślą o wyprowadzaniu operacji z Państwa Środka. Skala powiązań jest tak ogromna, że w regionie samego Szanghaju jest więcej dostawców dla europejskich przedsiębiorstw niż wszystkich podwykonawców zlokalizowanych w Rosji i Ukrainie. Wojna wywołała szok i zmusza firmy do przeprowadzek, a wiele z nich chce zakotwiczyć w Polsce. Oprócz położenia, mamy do zaoferowania sporo innych atutów, zwłaszcza na sektorze logistycznym.

REKLAMA

Jakie firmy trafiły na listę sankcyjną?

Sankcje mają być dotkliwe dla Rosji i dla Rosjan - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, 18 z podmiotów, które trafiły na listę sankcyjną, w ostatnich dwóch latach wysłały do Rosji ponad 6 miliardów. Tych pieniędzy teraz Rosja nie dostanie - stwierdził wiceminister.

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów zagrażają prawom przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan wystosowała list do premiera i prezesa UOKiK w sprawie zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Według Lewiatana proponowane zmiany zagrażają prawom przedsiębiorców.

Polska może skorzystać na akcesji Ukrainy do UE

Ukraina już w czerwcu 2022 roku, podczas zaplanowanego posiedzenia Rady Europejskiej, spodziewa się uzyskać status kraju kandydującego do UE. – Proces wstępowania przez Ukrainę do wspólnoty europejskiej – czy to w wymiarze UE, czy wspólnoty euroatlantyckiej, tej obronnej – jest procesem, na którym Polska skorzysta w sposób szczególny – ocenia senator Krzysztof Kwiatkowski. Jak podkreśla, dzięki akcesji Ukrainy poprawi się polskie bezpieczeństwo, także w wymiarze militarnym, a Polska zyska też m.in. jako kraj tranzytowy, przez który będzie przepływać unijno-ukraiński handel. Nie do przecenienia jest też rola, jaką polskie firmy mogą w przyszłości odegrać w odbudowie tamtejszej gospodarki z wojennych zniszczeń.

MF: w 2022 r. w Polsce tempo wzrostu realnego PKB wyniesie 3,8 proc. Średnioroczna inflacja - 9,1 proc . Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025

Scenariusz makroekonomiczny, zapisany w Aktualizacji Programu Konwergencji, zakłada wzrost realnego PKB w Polsce w 2022 r. na poziomie 3,8 proc. – podało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie. Resort przewiduje, że w tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 9,1 proc., a za rok 7,8 proc.

REKLAMA

Depozyty i kredyty w końcu marca 2022

W zaprezentowanych przez NBP danych o podaży pieniądza widać kolejne mocne dopasowania do zmian w otoczeniu gospodarki. Osoby prywatne ponownie głęboko sięgnęły po część depozytów by podtrzymać konsumpcję i zrobić antyinflacyjne zapasy, ale również by zabezpieczyć większy zapas gotówki na niepewny czas. Wyraźnie zmienia się podejście gospodarstw domowych do kredytów – popyt na nowe spada, a chętniej spłacane są stare zobowiązania. Przedsiębiorstwa mocniej kredytują się – być może gromadząc zapasy, a być może intensywniej finansując inwestycje. Depozyty przedsiębiorstw przyrastają wolniej niżby wynikało to ze wzrostu realizowanych obrotów, co zdaje się wspierać hipotezę o przyspieszeniu w zakresie inwestycji. Samorządy prowadzą ostrożną politykę chcąc sprawdzić co z ich finansami zrobi rok 2022 - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Handel hurtowy w marcu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle

Marzec przyniósł zaskakująco wysokie wyniki sprzedaży hurtowej – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Interesujące są m.in. dane dotyczące półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu – wysoka dynamika ich sprzedaży może świadczyć o przygotowywaniu się firm do realizacji strumienia nowych zamówień - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wyniki przemysłu w marcu 2022

Wyniki przemysłu w marcu okazały się znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. W stosunku do ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 17,3%, a w porównaniu z lutym aż o 18,2%. Wyniki podbijane są m.in. przez rosnącą sprzedaż energii oraz surowców energetycznych. Wyższy od oczekiwań okazał się również wzrost cen w przemyśle – inflacja producencka wzrosła o 20,0% w ujęciu rocznym i o 4,9% - miesięcznym - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Inflacja 2022 dynamizowana cenami żywności i energii

W marcu wszystkie mierniki inflacji bazowej wzrosły. Pozostają też wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Świadczy to o tym, że rekordowo wysoki poziom inflacji nie jest wynikiem silnego ale pojedynczego czynnika, lecz splotem wielu silnie oddziałujących czynników. Oczywiście najwięcej dyskusji - tak analityków, jak i szerokiej publiczności - przyciągają w ostatnich miesiącach ceny żywności i energii - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Sankcje: tak, niepotrzebne ryzyka: nie

Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje tzw. ustawa sankcyjna – o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiająca mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Jestem zadowolony, że tak szybko weszła w życie, ale nie możemy nie zauważyć ryzyk, jakie rodzą niektóre zapisy. Ta ustawa daje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji duże uprawnienia i nie uwzględnia drogi odwoławczej - zwracają na to uwagę również organizacje biznesowe, w tym Rada Przedsiębiorczości - komentuje dr Artur Bartoszewicz, Szkoła Główna Handlowa.

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg

Kantar: w kwietniu pogorszenie nastrojów konsumenckich

W kwietniu Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego spadł o 4,6 pkt. i wyniósł minus 33,9 pkt. Spadła również ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, o 5,2 pkt. - do poziomu minus 27,9 pkt

Gazociąg Baltic Pipe - otwarcie we wrześniu 2022 r. Od stycznia 2023 r. przesył 1,1 mln m3/h

We wrześniu 2022 r. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował 25 stycznia 2022 r. prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Krótsze postępowania przed Urzędem Patentowym - projekt

Do konsultacji publicznych został skierowany projekt nowego prawa własności przemysłowej. Jednym z przewidzianych w nim rozwiązań jest wstępne zgłoszenie wynalazku.

Nabycie nieruchomości upadłej firmy a PCC

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wyraził chęć nabycia nieruchomości od syndyka z masy upadłościowej upadającego przedsiębiorstwa. Czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Polski Instytut Ekonomiczny: odcięcie od zaawansowanych części uderza w rosyjską branżę samochodową

W rosyjski sektor motoryzacyjny uderza głównie odcięcie od zaawansowanych technologicznie części, w tym zawierających półprzewodniki - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. To efekt nałożenia na Rosję sankcji m.in. przez USA, Unię Europejską czy Japonię - dodaje

Wnioski o dopłaty do zakupu nawozów od 25 kwietnia 2022 r.

Nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów ruszy 25 kwietnia 2022 r. Do kiedy potrwa? Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pomocy?

Działalność gospodarcza obywateli Ukrainy i Białorusi w Polsce. Rzecznik MŚP pisze do premiera

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie regulacji prawnej zasad prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy i Białorusi. Rzecznik MŚP przestrzega przed ustaleniem dla tych osób korzystniejszych zasad niż dla przedsiębiorców polskich. Ponadto Rzecznik stwierdził, że jedyną akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm – bez względu na narodowość przedsiębiorcy – które działają i będą działać na terenie Polski. W tym duchu Rzecznik MŚP zaproponował szereg zmian legislacyjnych ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej - przynajmniej na okres trwania wojny na Ukrainie.

Wojna i inflacja wpływają na hamowanie inwestycji. Firmy obawiają się mniejszego popytu

Spadek nastrojów przedsiębiorców i konsumentów, zakłócenia w łańcuchach dostaw, rosnące koszty prowadzenia działalności i życia oraz wymuszone inflacją coraz wyższe stopy procentowe przełożą się na schłodzenie gospodarki, ograniczenie inwestycji i konsumpcji, a w efekcie na wolniejsze tempo rozwoju gospodarczego. Dodatkowy element niepewności wprowadza zamieszanie związane z Polskim Ładem oraz strumieniem uchodźców z Ukrainy.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Niedobór materiałów budowlanych. Jakie perspektywy dla branży budowlanej?

Od marca rośnie udział firm budowlanych, dla których niedostępność produktów, półproduktów i materiałów jest znaczącą barierą działalności – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, udostępnionego PAP.

Nowe wymogi dla przewoźników drogowych od 21 maja 2022 r. Polisa OC

Od 21 maja 2022 roku wchodzą w życie nowe wymagania Pakietu Mobilności dla przedsiębiorców realizujących międzynarodowe przewozy pojazdami o dmc do 3,5 tony. Pojazdy takie stanowią ponad 70 proc. wszystkich samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Polsce. Wśród najważniejszych zasad, które muszą spełniać przewoźnicy, jest posiadanie zdolności finansowej. Jednym z kryteriów potwierdzających spełnienie tego warunku jest polisa OC zawodowej przewoźnika drogowego.

Inflacja, zmiany podatkowe i COVID - największe wyzwania dla firm

Inflacja, zmiany podatkowo-prawne z Polskiego Ładu oraz COVID i wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to największe wyzwania dla firm - wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono w terminie 8-12 lutego 2022 roku - a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Zarządzanie poważną sytuacją kryzysową - jak się przygotować?

Większość polskich firm lub instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku.

NBP zaprezentował statystyki bilansu płatniczego w lutym 2022 r.

Dane odzwierciedlają już pierwsze perturbacje w gospodarce spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę. Widać pewne obniżenie poziomu eksportu (patrz wstrzymanie części wysyłek ha wschód w ostatnich dniach lutego), ale również zwiększenie kwot płaconych za towary importowane - w skutek postępującego wzrostu cen surowców. Szczęściem nie pojawiło się masowe – silniejsze od sezonowego - wycofywanie środków z naszego rynku. Oczywiście poważniejsze przetasowania w statystykach mogą pojawić się w danych opisujących marzec - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Wzrost inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne

Przybywa inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. System elektroenergetyczny czekają wyzwania związane z regulacją mocy.

Na czym polegają tymczasowe ramy kryzysowe Unii Europejskiej

23 marca Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne dotyczące kryzysu. Mają one umożliwić państwom członkowskim skorzystanie z elastycznych przepisów dotyczących pomocy państwa, przy jednoczesnej ochronie równych szans na jednolitym rynku. Tymczasowe ramy kryzysowe będą obowiązywały do 31 grudnia 2022 r.

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę [Instrukcja]

Obywatel Ukrainy firmę może zarejestrować online lub tradycyjnie – w urzędzie gminy. Rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna. Rejestr nie pobiera żadnych opłat. Nie płaci się ani za złożenie wniosku o rejestrację firmy, ani za uzyskanie wpisu w CEIDG, ani później za wprowadzenie zmian w tym wpisie.

Inflacja w Polsce 2022 - 11 procent

Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent. Z czego wynika tak wysoka inflacja? Jakie są jej skutki i działania rządu oraz Rady Polityki Pieniężnej?

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki wojny na Ukrainie

Zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski statystyki bilansu płatniczego w lutym 2022 odzwierciedlają już pierwsze perturbacje w gospodarce spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę. Widać pewne obniżenie poziomu eksportu, ale również zwiększenie kwot płaconych za towary importowane - w skutek postępującego wzrostu cen surowców.

Czy spółka jawna ma własny majątek?

Czy można postawić znak równości pomiędzy majątkiem spółki jawnej a majątkiem wspólników tej spółki? Na to pytanie i nie tylko, odpowiedź znajdziesz w opublikowanym artykule.

Dofinansowanie dla młodych rolników 2022 – do wzięcia 150 tys. zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz ósmy umożliwia młodym rolnikom ubieganie się o bezzwrotne dofinansowanie - premię na rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia gospodarstwa. Od kiedy można składać wnioski i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Rosyjska inwazja na Ukrainę - perturbacje dla firm

Rosyjska inwazja na Ukrainę, obok wielu reperkusji militarnych, politycznych i społecznych, będzie miała również poważne skutki gospodarcze. Może negatywnie wpłynąć nie tylko na kondycję tysięcy polskich firm działających na Wschodzie, ale również zaważyć na atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Skupiając się na priorytetach związanych z zapewnieniem Polsce bezpieczeństwa i przyjmowaniem fali uchodźców, warto też pomyśleć, jak skutecznie niwelować negatywne konsekwencje gospodarcze wojny – zarówno na poziomie poszczególnych firm czy branż, jak również z perspektywy interesów całej polskiej gospodarki - zauważa Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów z 30 marca 2022 r. zakłada duże zmiany w przemyśle odzieżowym. Unia stawia wyzwania w kwestii oddziaływania na środowisko i prawa człowieka.

Rezerwy walutowe w końcu marca 2022

W marcu rezerwy walutowe asezonowo spadły, w dodatku spadły czwarty miesiąc z rzędu. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to zachęcająco. Jednak spadek widziany w kontekście bardzo dużego wzrostu niepewności na światowych rynkach, jest znacznie mniejszy od oczekiwanego. Wskazuje też na to, że obawy o przyszłość naszego rynku pozostały raczej obawami, nie materializującymi jednak masowego wycofywania środków od nas - zauważa Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców – 5 odpowiedzi na najczęstsze pytania

Proces uzyskania kredytu hipotecznego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest bardziej złożony niż w przypadku etatowców. Banki szczegółowo analizują sytuację finansową firmy i restrykcyjnie oceniają zdolność kredytową, pomimo tego, że zazwyczaj ta grupa osób może pochwalić się wyższymi zarobkami.

Bezpłatna pomoc dla przedsiębiorców z Ukrainy przenoszących działalność do Polski

Firma doradcza Walter Herz wspólnie z partnerami stworzyła inicjatywę bezpłatnej pomocy w zakresie doradztwa biznesowo-inwestycyjnego, prawnego oraz kadrowego firmom przenoszącym działalność z Ukrainy do Polski. Szuka kolejnych parterów, aby zwiększyć zakres pomocy przedsiębiorcom z Ukrainy w Polsce.

Co z umowami handlowymi między polskimi i ukraińskimi firmami?

Z powodu wojny w Ukrainie dostawy czy płatności pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami stały się niemożliwe. To oznacza, że wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wynikających z podpisanych umów handlowych. Wojna nie jest jednak czynnikiem, który automatycznie rozwiązuje lub zawiesza kontrakty. W prawie międzynarodowym istnieje kilka sposobów na rozwiązanie takiej sytuacji. Z części z nich przedsiębiorcy korzystali już w czasie pandemii COVID-19, żeby uniknąć odpowiedzialności np. za opóźnienia, które wynikały z gospodarczych zakłóceń, a nie zaniedbania wykonawcy.

Sankcje UE na Rosję z powodu agresji na Ukrainę - przepisy, branże, zakres

Jakie sankcje na Rosję wprowadziła Unia Europejska, w związku z napaścią na Ukrainę? Jakie przepisy regulują zakres tych sankcji? W jakich sektorach gospodarki są wprowadzone sankcje? Których towarów i usług sankcje dotyczą? Od kiedy obowiązują sankcje?

Minimalny CIT - czym jest i kogo obejmie?

Luka w podatku CIT, to według autorów Polskiego Ładu główna przyczyna konieczności wprowadzenia w Polsce minimalnego, 10 proc. CIT. Podatek dotyczy firm, które nieadekwatnie do skali i rodzaju prowadzonej działalności, wykazują niskie dochody, lub nawet straty. Czym jest i kogo obejmie nowy, minimalny CIT?

Sprzedaż udziałów w spółce jawnej – czy to możliwe?

Powszechnie wiadomo, że w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sprzedaż udziałów jest możliwa, a jak to wygląda w spółce jawnej? Czy w spółce jawnej są udziały? Sprawdźmy!

Rekordowe zainteresowanie Funduszami Norweskimi wśród polskich firm

Fundusze Norweskie. - Realizujemy cztery programy w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji, ale skala programu w Polsce jest mniej więcej taka sama albo nawet większa niż w tych czterech pozostałych razem wziętych – mówi Magnar Ødelien z agencji Innovation Norway, która jest norweskim partnerem PARP we wdrażaniu programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” finansowanego z Funduszy Norweskich.

Holandia: Inflacja w marcu wzrosła do 11,9 proc. i jest najwyższa od 46 lat

Holandia/ Inflacja w marcu wzrosła do 11,9 proc. i jest najwyższa od 46 lat.

Kradzież patentów legalna w Rosji. Ochrona znaków towarowych zagrożona?

IDEA zamiast IKEA, a Wujek Wania zastąpi McDonald's? Rosja mści się na krajach zachodnich za wycofanie swoich biznesów z jej terytorium. Jednym dekretem rosyjskie władze zalegalizowały kradzież patentów z kilkudziesięciu krajów. Nowe prawo uderza w zachodnie technologie i pozwala na korzystanie z ich dorobku. Czy Rosja pójdzie o krok dalej i zatwierdzi również bezkarne wykorzystywanie zastrzeżonych znaków towarowych?

Obniżka cen gazu dla biznesu

PGNiG OD wprowadza kolejną obniżkę cen gazu dla biznesu, tym razem do 30 kwietnia br. o 15 proc. od cen określonych w cenniku w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. - poinformował w piątek PGNiG Obrót Detaliczny.

Coraz więcej firm chce przechodzić na zieloną energię

Nowa polityka energetyczna Polski zakłada przyspieszenie inwestycji w OZE. Czy w związku z tym więcej firm będzie inwestować w zieloną energię?

Piotr Soroczyński: Planowanie biznesu na dłużej ma ograniczony sens [PODCAST]

Jak zachowują się polscy przedsiębiorcy w czasach: wysokiej inflacji, niestabilnej waluty, zmian w Polskim Ładzie, wojny za wschodnią granicą? Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Piotr Soroczyński – główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

REKLAMA