REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Smartfon jako narzędzie pracy a cyberbezpieczeństwo

Smartfon cyberatak
Smartfon cyberatak

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w organizacji jest tak silne, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego traktowanie służbowych smartfonów wyłącznie jako benefitu dla pracownika, może firmę lub instytucję narazić na infiltrację i poważne straty. Przemyślany dobór urządzeń oraz szkolenia z cyberbezpieczeństwa to mniejsze ryzyko.

Według raportu CBOS w 2021 roku aż 78% dorosłych Polaków korzystało ze smartfona . Podobne dane nt. użytkowników urządzeń służbowych nie są dostępne, ale trendy związane z cyfryzacją i post-pandemiczna rzeczywistość na rynku pracy oznaczają, że dla wielu osób smartfon jest obecnie co najmniej tak samo istotnym narzędziem pracy jak komputer.

REKLAMA

O ile programy związane z ochroną służbowych komputerów są w firmach oraz instytucjach wdrażane od lat i traktowane priorytetowo, kwestia bezpieczeństwa mobilnego jest często spychana na drugi plan. Tymczasem potencjalne implikacje związane z wykradzeniem lub wyciekiem danych ze smartfonów, nie są wcale mniej groźne niż te związane z atakami na służbowe komputery.

Smartfon a bezpieczeństwo - zmiana myślenia

REKLAMA

Polityka samodzielnego wyboru smartfonu przez pracownika jest od lat stosowana przez organizacje jako jeden z benefitów. I to pomimo zmian w trendach, która wskazują, że sami pracownicy – szczególnie w młodszej grupie wiekowej – chętniej patrzą dziś na inne świadczenia dodatkowe (np. prywatną opiekę medyczną czy elastyczny czas pracy).

Zmiany w trendach oraz ewolucja podejścia do służbowych komórek wśród samych pracowników, dają pracodawcom wyjątkową szansę na kształtowanie nowej polityki bezpieczeństwa mobilnego. Bez strat wizerunkowych można ograniczyć pulę urządzeń oferowanych pracownikom, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa wewnątrz organizacji. Decyzja o ostatecznym wyborze modeli smartfonów pozostaje wtedy w gestii działu IT, a ten zwykle kładzie nacisk na zupełnie inne cechy urządzeń – odpowiedni poziom certyfikacji pod względem bezpieczeństwa, długi cykl życia smartfonu czy wreszcie możliwość instalacji oprogramowania typu MDM (Mobile Device Management).

Smartfon a cyberatak

Istotne z perspektywy poszerzania świadomości nt. współczesnych zagrożeń cyfrowych, jest szkolenie pracowników i uświadamianie im, że to właśnie smartfony są dziś łatwiejszym celem dla hakerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W powszechnej świadomości to dane przechowywane na komputerze wymagają wyższego poziomu ochrony, ale często do tych samych danych (np. poprzez usługi w chmurze), pracownik ma dostęp również z poziomu służbowej komórki. W sytuacji, gdy pracownik funkcjonuje w modelu hybrydowym lub wręcz pracuje zdalnie, bardzo często może dojść od wykorzystywania służbowego smartfona do celów prywatnych. Rośnie wtedy ryzyko, że dostęp do wrażliwych danych może uzyskać osoba nieuprawniona.

O ile wśród szeregowych pracowników dużych firm i korporacji wiedza świadomość, że celem ataku hakera może być służbowa komórka jest dość rozpowszechniona, tak w sektorze MŚP oraz w administracji publicznej, takiej wiedzy (oraz narzędzi ochrony) często brakuje.

Smartfony o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa

Osoby posiadające w ramach organizacji dostęp do danych szczególnie wrażliwych powinny mieć świadomość, że w ich wypadku istnieje możliwość używania smartfonów spełniających bardzo wyśrubowane standardy bezpieczeństwa (oferujących choćby szyfrowaną komunikację E2EE oraz możliwość błyskawicznego i nieodwracalnego wymazania danych). Dotyczy to osób na stanowiskach decyzyjnych – zarówno w biznesie jak i w administracji publicznej.

Tego typu rozwiązania chronią dane i zabezpieczają komunikację nie tylko na poziomie software, ale także na poziomie sprzętowym – pozwalają więc uniknąć infiltracji nawet wyrafinowanym oprogramowaniem szpiegowskim, takim jak Pegasus. Co istotne, w przypadku kradzieży smartfonu, wrażliwe dane są praktycznie niemożliwe do pozyskania przez osoby niedysponujące fizycznym tokenem (kluczem sprzętowym U2F).

Autor: Anton Gyllenberg, Manager w Bittium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA