REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Smartfon jako narzędzie pracy a cyberbezpieczeństwo

Smartfon cyberatak
Smartfon cyberatak

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w organizacji jest tak silne, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego traktowanie służbowych smartfonów wyłącznie jako benefitu dla pracownika, może firmę lub instytucję narazić na infiltrację i poważne straty. Przemyślany dobór urządzeń oraz szkolenia z cyberbezpieczeństwa to mniejsze ryzyko.

Według raportu CBOS w 2021 roku aż 78% dorosłych Polaków korzystało ze smartfona . Podobne dane nt. użytkowników urządzeń służbowych nie są dostępne, ale trendy związane z cyfryzacją i post-pandemiczna rzeczywistość na rynku pracy oznaczają, że dla wielu osób smartfon jest obecnie co najmniej tak samo istotnym narzędziem pracy jak komputer.

REKLAMA

O ile programy związane z ochroną służbowych komputerów są w firmach oraz instytucjach wdrażane od lat i traktowane priorytetowo, kwestia bezpieczeństwa mobilnego jest często spychana na drugi plan. Tymczasem potencjalne implikacje związane z wykradzeniem lub wyciekiem danych ze smartfonów, nie są wcale mniej groźne niż te związane z atakami na służbowe komputery.

Smartfon a bezpieczeństwo - zmiana myślenia

REKLAMA

Polityka samodzielnego wyboru smartfonu przez pracownika jest od lat stosowana przez organizacje jako jeden z benefitów. I to pomimo zmian w trendach, która wskazują, że sami pracownicy – szczególnie w młodszej grupie wiekowej – chętniej patrzą dziś na inne świadczenia dodatkowe (np. prywatną opiekę medyczną czy elastyczny czas pracy).

Zmiany w trendach oraz ewolucja podejścia do służbowych komórek wśród samych pracowników, dają pracodawcom wyjątkową szansę na kształtowanie nowej polityki bezpieczeństwa mobilnego. Bez strat wizerunkowych można ograniczyć pulę urządzeń oferowanych pracownikom, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa wewnątrz organizacji. Decyzja o ostatecznym wyborze modeli smartfonów pozostaje wtedy w gestii działu IT, a ten zwykle kładzie nacisk na zupełnie inne cechy urządzeń – odpowiedni poziom certyfikacji pod względem bezpieczeństwa, długi cykl życia smartfonu czy wreszcie możliwość instalacji oprogramowania typu MDM (Mobile Device Management).

Smartfon a cyberatak

Istotne z perspektywy poszerzania świadomości nt. współczesnych zagrożeń cyfrowych, jest szkolenie pracowników i uświadamianie im, że to właśnie smartfony są dziś łatwiejszym celem dla hakerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W powszechnej świadomości to dane przechowywane na komputerze wymagają wyższego poziomu ochrony, ale często do tych samych danych (np. poprzez usługi w chmurze), pracownik ma dostęp również z poziomu służbowej komórki. W sytuacji, gdy pracownik funkcjonuje w modelu hybrydowym lub wręcz pracuje zdalnie, bardzo często może dojść od wykorzystywania służbowego smartfona do celów prywatnych. Rośnie wtedy ryzyko, że dostęp do wrażliwych danych może uzyskać osoba nieuprawniona.

O ile wśród szeregowych pracowników dużych firm i korporacji wiedza świadomość, że celem ataku hakera może być służbowa komórka jest dość rozpowszechniona, tak w sektorze MŚP oraz w administracji publicznej, takiej wiedzy (oraz narzędzi ochrony) często brakuje.

Smartfony o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa

Osoby posiadające w ramach organizacji dostęp do danych szczególnie wrażliwych powinny mieć świadomość, że w ich wypadku istnieje możliwość używania smartfonów spełniających bardzo wyśrubowane standardy bezpieczeństwa (oferujących choćby szyfrowaną komunikację E2EE oraz możliwość błyskawicznego i nieodwracalnego wymazania danych). Dotyczy to osób na stanowiskach decyzyjnych – zarówno w biznesie jak i w administracji publicznej.

Tego typu rozwiązania chronią dane i zabezpieczają komunikację nie tylko na poziomie software, ale także na poziomie sprzętowym – pozwalają więc uniknąć infiltracji nawet wyrafinowanym oprogramowaniem szpiegowskim, takim jak Pegasus. Co istotne, w przypadku kradzieży smartfonu, wrażliwe dane są praktycznie niemożliwe do pozyskania przez osoby niedysponujące fizycznym tokenem (kluczem sprzętowym U2F).

Autor: Anton Gyllenberg, Manager w Bittium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA