REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego - kto pierwszy, ten lepszy

Pravna Group
4 usługi prawne online
Dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego - kto pierwszy, ten lepszy
Dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego - kto pierwszy, ten lepszy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Myślisz o zastrzeżeniu znaku towarowego swojej marki? Nie znajdziesz lepszego momentu! Do połowy grudnia możesz zaoszczędzić nawet do 75% na opłatach urzędowych. To oznacza, że ochrona Twojej marki będzie kosztować niecałe 40 zł rocznie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania Funduszu dla MŚP The Ideas Powered for Business.

Kto może uzyskać dotację na zastrzeżenie znaku towarowego?

REKLAMA

Fundusz dla MŚP to inicjatywa Komisji Europejskiej realizowana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Unia Europejska zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona własności intelektualnej. Pomaga więc przedsiębiorcom, by nie dopuścili do kopiowania lub wykorzystania swoich unikatowych pomysłów, produktów lub usług bez pozwolenia. Całkowity budżet, jaki Fundusz planuje przeznaczyć na dofinansowanie rejestracji znaków towarowych to 15 mln euro. 1 mln euro trafi do firm, które rejestrują patenty. 

REKLAMA

Wnioski można składać do 16 grudnia 2022 r., chyba że środki przeznaczone na ten cel wcześniej się wyczerpią. Dlatego lepiej nie zwlekać, bo działa tutaj zasada “kto pierwszy ten lepszy”. 

Bony są skierowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, których siedziba znajduje w jednym z państw członkowskich UE. Nie liczy się branża, w której działasz. Mogą to być nowoczesne technologie, usługi fryzjerskie albo sprzedaż artykułów biurowych. Ważne, żeby Twoja firma należała do jednego z trzech poniższych rodzajów:

 • mikro przedsiębiorstwa zatrudniają poniżej 10 pracowników oraz generują obrót nie większy niż 2 miliony euro,

 • małe firmy zatrudniają do 50 pracowników, a dodatkowo osiągają obrót ze swojej działalności mniejszy lub równy 10 milionów euro,

 • średnie przedsiębiorstwa nie zatrudniają więcej niż 250 pracowników, a obroty kształtują się na poziomie nie niższym niż 50 milionów euro.

Ile zaoszczędzisz dzięki dofinansowaniu z Funduszu dla MŚP The Ideas Powered for Business?

Dofinansowanie z Funduszu dla MŚP zorganizowane jest w formie bonów.

 • Bon do 1500 euro wykorzystasz na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru. W tym wypadku możesz ubiegać się o zwrot nawet 75% opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, a także opłat za dodatkowe klasy na szczeblu krajowym i szczeblu UE.

 • Bon o wartości do 750 euro przeznaczysz na opłaty patentowe. Możesz tutaj ubiegać się o zwrot do 50% kosztów związanych z rejestracją patentu krajowego/unijnego (np. opłaty zgłoszeniowe, poszukiwania, a nawet publikacje).
   

Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego?

Koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce wynosi około 1500 zł. Ostateczna kwota zależy od tego, na ilu polach, według klas nicejskich, wybierzesz ochronę. Na koszt rejestracji składa się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie: 400/450 zł

 • opłata za każdą kolejną klasę: 120 zł

 • opłata za 10-letni okres ochronny za każdą klasę: 400 zł

 • opłata za wydanie świadectwa ochronnego: 90 zł

Przedsiębiorcy najczęściej wybierają dwie lub trzy klasy nicejskie, w których chcą chronić swoje znaki towarowe. 

Koszty ochrony znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej kształtują się następująco:  

 • 1000 euro/ 850 euro za opłatę za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie

 • 50 euro za wybór drugiej klasy

 • 150 euro za trzecią i każdą kolejną klasę

Jest to o wiele większy wydatek, niż rejestracja znaku w Polsce, jednak zakres ochrony znacznie rośnie. Obejmuje bowiem nie tylko terytorium jednego kraju, ale cały obszar Unii Europejskiej. Dlatego jeśli myślisz o ekspansji na europejskie rynki, warto rozważyć szersze pole ochronne i zarejestrować znak w EUIPO.

Bon o wartości 1500 euro skutecznie obniży koszty za opłaty urzędowe, szczególnie że możesz go wykorzystać zarówno na rejestrację znaku w Polsce, jak i w UE.

Dofinansowanie na znak towarowy. Jakie dokumenty należy złożyć?  

Jeśli upewniłeś się, że Twoja firma może starać się o dotację, czas na złożenie odpowiednich dokumentów. Musisz posiadać je w formacie PDF (mogą to być zeskanowane wersje papierowe zapisane w formacie PDF). 

 • Wyciąg z rachunku bankowego przedsiębiorstwa zawierający następujące dane: nazwa przedsiębiorstwa jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN wraz z kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT.

 • Zaświadczenie VAT lub zaświadczenie o posiadaniu krajowego numeru rejestracji wydane przez właściwy organ krajowy.

 • Oświadczenie podpisane przez upoważnionego właściciela lub pracownika MŚP, jeśli w imieniu MŚP działa przedstawiciel.

Po zebraniu tych dokumentów zarejestruj się i zaloguj na indywidualnym koncie dla MŚP, a następnie wypełnij prosty formularz.

REKLAMA

Wnioski są weryfikowane na bieżąco. W ciągu 10 dni roboczych otrzymasz odpowiedź, czy Twoje zgłoszenie otrzymało dofinansowanie. Możesz też zostać poproszony o uzupełnienie potrzebnych dokumentów. Nie martw się, to nie przekreśla Twoich szans na otrzymanie bonów. Warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się rejestracją znaków towarowych i pozyskiwaniem dotacji. 

Aby otrzymać dofinansowanie, musisz działać w odpowiedniej kolejności. Najpierw złóż wniosek o dotację dla MŚP, poczekaj na jego pozytywne rozpatrzenie, a dopiero później rozpocznij formalności związane z rejestracją znaku towarowego. W innym przypadku dofinansowanie nie zadziała.

Bony są ważne przez cztery miesiące od czasu otrzymania dotacji. W tym okresie powinieneś aktywować bony, czyli rozpocząć procedurę zastrzeżenia znaku towarowego. Inaczej bony przepadną! Po aktywacji bonu następuje tzw. okres realizacji, podczas którego możesz wystąpić o zwrot kosztów. Okres ten to 6 miesięcy dla znaków towarowych i 12 miesięcy dla patentów. Na zwrot dofinansowania będziesz musiał poczekać około 30 dni od daty wystąpienia o zwrot kosztów. 

Jakie korzyści daje rejestracja znaku towarowego?

Zastrzeżenie znaku towarowego to ochrona Twojej marki przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki rejestracji nazwy lub logo stajesz się jedynym właścicielem marki i nikt nie może się pod nią podszywać i zarabiać na Twoim biznesie. R w kółeczku to jedyny skuteczny sposób na prawną ochronę marki. Unikniesz kradzieży marki i nie stracisz swojej firmy z dnia na dzień. Taka utrata kosztuje przedsiębiorców nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Dla klientów zastrzeżona nazwa lub logo to oznaka prestiżu. Znak ® buduje zaufanie odbiorców, dzięki któremu zwiększasz sprzedaż i generujesz zyski. Na pewno wiesz, że lojalny klient, to największy skarb dla firmy.

Pomyśl o rejestracji znaku towarowego, jak o ubezpieczeniu dla Twojej firmy. Korzystając z dotacji dla MŚP, zapłacisz za nie jedynie 4 złote miesięcznie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA