REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego w 2022 r.

Pravna Group
4 usługi prawne online
Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego w 2022 r.
Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że w 2022 r. możesz zyskać dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego? Fundusz MŚP The Ideas Powered for Business przyznaje całkiem spore dotacje. Kto może z nich skorzystać? Jakie korzyści przynosi rejestracja znaku? Jakie zagrożenia czekają tych, którzy zlekceważą tę kwestię? Wyjaśniamy w artykule.

Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego — uzyskaj aż 75 % zwrotu kosztów

Nazwa Twojej marki czy logo to znak, z którym identyfikują Cię klienci. Chcą Twoich produktów, dlatego zawsze sprawdzają, czy nie otrzymali taniej podróbki. Na pewno chcesz, aby Twoja firma nadal pozostała wiarygodna w oczach odbiorców, dlatego czas zarejestrować swój znak towarowy. 

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 stycznia 2022 r. możesz ubiegać się o dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego. Dotacja przyznawane są w ramach SME Found. To fundusz dla MŚP - inicjatywa Komisji Europejskiej, realizowana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Planowo ma działać do 16 grudnia 2022 r. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie zostaną wykorzystane wszystkie fundusze, przeznaczone na dofinansowania dla MŚP.

Całkowity budżet, który jest przeznaczony na współfinansowanie działań w ramach zaproszenia do składania wniosków, szacuje się na 16 000 00 EUR. W tym 15 000 000 EUR na znaki towarowe, a pozostały 1 000 000 EUR na patenty. Ze względu na ograniczoną ilość środków, przeznaczonych na wspieranie własności intelektualnej, dotacje zostaną przyznane według kolejności zgłoszeń.  Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. 

Bony na częściowe pokrycie opłat 

Fundusz dla MŚP przyjmuje formę bonów. Zależą one od rodzaju dokonywanej w procesie rejestracji znaku towarowego czynności i dzielą się na dwa rodzaje:

 • BON 1 - do 1 500 euro, który wykorzystasz na zgłoszenie znaku towarowego oraz wzoru. W tym wypadku możesz ubiegać się o zwrot nawet 75% opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, a także opłat za dodatkowe klasy na szczeblu krajowym i szczeblu UE,

 • BON 2 - o wartości do 750 EUR, który przeznaczysz na opłaty patentowe. Możesz tutaj ubiegać się o zwrot do 50% kosztów związanych z rejestracją patentu krajowego/unijnego (np. opłaty zgłoszeniowe, poszukiwania, a nawet publikacje).

Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego — kto może skorzystać? 

Dotacje skierowane są w dużej mierze do przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje działalności: te średnie, małe oraz mikro. Ważne, aby Twoja firma miała swoją siedzibę w jednym z  państw członkowskich UE. Ponadto na dofinansowanie w wysokości 75% mogą liczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • mikro przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 pracowników oraz generujące obrót nie większy niż 2 miliony Euro,

 • małe firmy zatrudniające do 50 pracowników, a dodatkowo osiągające obrót ze swojej działalności mniejszy lub równy 10 milionów Euro,

 • firmy o statusie średniego przedsiębiorcy, których wysokość zatrudnienia nie przekracza 250 osób, a obroty kształtują się na poziomie nie niższym niż 50 milionów Euro.

Zanim podejmiesz decyzję o rejestracji znaku towarowego, dokładnie przeanalizuj sytuację gospodarczą Twojej firmy. Być może okaże się, że możesz skorzystać z dotacji. Wówczas otrzymasz zwrot kosztów i wzmocnisz pozycję swojego przedsiębiorstwa na rynku.

Zastrzeżenie znaku towarowego – jakie ma znaczenie dla klienta i dla firmy?

    Do tej pory nie interesowałeś się tematem rejestracji swojej marki? Wielu przedsiębiorców nie myśli o tym, dopóki nie staną oko w oko z zagrożeniem w postaci nieuczciwej konkurencji. I to poważny błąd. Zastanawiasz się, dlaczego ważne jest zarejestrowanie logo swojej działalności?

 • Zyskujesz prawo do używania nazwy oraz logo swojej firmy (na produktach, stronie internetowej czy materiałach promocyjnych).

 • Chronisz swoich klientów, walcząc z nieuczciwą konkurencją (obniżysz pozycję firm, które nie mają prawnie zarejestrowanego logo).

 • Zwiększasz wartość swojej marki i zapewniasz zysk z ewentualnej sprzedaży marki.

Jesteś właścicielem marki? Powinieneś rozważyć kwestię rejestracji znaku towarowego. Nie tylko wzmacniasz swoją markę, ale również chronisz przed działaniem nieuczciwej konkurencji. Jakie zagrożenia czekają Twoją firmę, gdy zlekceważysz prawną ochronę marki?

 • Konkurencja może wykorzystać okazję i zarejestrować Twój znak towarowy.

 • Możesz stracić pomysł na biznes, nad którym pracowałeś przez wiele miesięcy czy lat.

 • Możesz utracić prawa do własnej marki.

Jak mówi przysłowie ,,lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej złóż wniosek do Funduszu dla MŚP.  Nie stracisz marki, na którą tak długo pracowałeś. Oprócz tego dasz swoim odbiorcom gwarancję, że kupują produkt najwyżej jakości. Rejestrując logo lub nazwę firmy, zaoszczędzić sobie wielu potencjalnych problemów. 

Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego — otrzymaj zwrot aż 75% poniesionych kosztów

    Fundusz dla MŚP to program, który ma na celu dofinansować ochronę praw własności intelektualnej sektora małych i średnich przedsiębiorstw europejskich. Dzięki środkom pochodzącym z tego programu, przedsiębiorstwo, które spełni określone warunki, otrzyma zwrot kosztów, związanych z rejestracją swojej marki. Rozwój nowych technologii sprzyja popularyzacji plagiatu. To właśnie dlatego ochrona własności intelektualnej jest tak potrzebna. Może objąć np.: znaki towarowe, ale także wzory, tożsamość firmy, a nawet usługi i procesy.

Zanim złożysz wniosek do Funduszu dla MŚP

    Upewniłeś się już, że przysługuje Ci możliwość uzyskania zwrotu kosztów, ale nie wiesz, jakie dokumenty powinieneś przygotować? Oto co będzie potrzebne, aby starać się o zwrot kosztów rejestracji znaku towarowego:

 • wyciąg z rachunku bankowego przedsiębiorstwa,

 • zaświadczenie VAT lub NIP firmy wydane przez organy właściwe, 

 • jeżeli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa lub reprezentujesz swoją firmę, będziesz musiał złożyć odpowiednie oświadczenie.

Proces rejestracji znaku towarowego i samo staranie się o zwrot kosztów jest bardzo intuicyjne. Oczywiście, jeżeli nadal mamy jakiekolwiek wątpliwości najpewniej będzie zwrócić się do eksperta w tej dziedzinie. Taka osoba nie tylko wyjaśni nam wszystkie zawiłości, ale pomoże przy składaniu wniosków. Warto skorzystać z kompetencji profesjonalisty, by mieć pewność, że dotacja trafi do naszej firmy.

Złożyłem wniosek o przyznanie dotacji. Co powinienem teraz zrobić?

REKLAMA

Jeżeli wszystkie dokumenty zostały złożone poprawnie, czekaj na informację zwrotną. Dobra wiadomość jest taka, że ustalona została cotygodniowa data graniczna. Co to dla Ciebie oznacza? Wszystkie wnioski złożone w poprzednim tygodniu, zostaną poddane ocenie. Otrzymasz podsumowanie wraz z wynikiem do 10 dni roboczych od momentu złożenia wniosku do Funduszu MŚP. Może się zdarzyć, że Urząd skontaktuje się z Tobą w celu uzupełnienia niezbędnych informacji.  Nie obawiaj się — to standardowa procedura i nie przekreśla Twoich szans na uzyskanie dotacji. 

Gdy Twój wniosek zostanie zatwierdzony, otrzymasz powiadomienie o przyznaniu dotacji oraz bon(y). Już wtedy możesz wystąpić z wnioskiem o niezbędne czynności, dotyczące ochrony własności intelektualnej. Jeżeli chcesz uzyskać zwrot kosztów za wybrane czynności, związane z procesem rejestracji znaku towarowego, powinieneś wystąpić z wnioskiem, niezwłocznie po ich zapłaceniu. Zrobisz to, używając formularza, który odnajdziesz na Koncie funduszu dla MŚP.

Dofinansowanie na zastrzeżenie znaku towarowego — terminy 

Bony, które uda Ci się otrzymać są ważne tylko 4 miesiące, od chwili, gdy otrzymasz dotację. W tym okresie obowiązkowo musisz je aktywować. Zrobisz to, składając i opłacając wniosek, związany z ochroną własności intelektualnej. Kolejny krok to ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów. Nastąpi on maksymalnie do 30 dni od momentu złożenia odpowiedniego wniosku. Uwaga! Jeżeli nie aktywujesz wniosku w wymaganym terminie — dofinansowanie przepadnie.

Zarejestrować znak towarowy czy nie? Koniecznie!

Dbasz o każdy szczegół w Twojej firmie. Czy pamiętałeś, aby zastrzec swój znak towarowy? Brak rejestracji może zaważyć na wiarygodności Twojej firmy, a także grozić utratą praw do własnej marki. To dobry moment, by podjąć działania w tym kierunku, ponieważ możesz odzyskać do 75% kosztów, związanych z ochroną własności intelektualnej. Oczywiście, jeżeli spełnisz niezbędne kryteria i nie zapomnisz aktywować swojego wniosku. Pamiętaj – kto pierwszy, ten lepszy. Decyzja o uregulowaniu kwestii prawnych związanych ze swoją firmą to zabezpieczenie przed nieuczciwą konkurencją i gwarancja zysków w przyszłości. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA