REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia: przygotowania na trudną zimę również w Szwajcarii

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Szwajcaria energetyka
Szwajcaria energetyka
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Szwajcaria jest niezależna od rosyjskich paliw w porównaniu z resztą Europy. Jednak alpejska federacja planuje wziąć przykład z innych krajów UE i ograniczać zużycie energii.

Szwajcaria, której znakiem rozpoznawczym na całym świecie stała się odrębność i neutralność, coraz chętniej pogłębia swoje relacje z organizacjami międzynarodowymi i zaczyna brać aktywny udział w różnych formatach współpracy. Wojna zacieśniła relacje Szwajcarii z NATO, o czym DGP pisał w połowie maja. Teraz dochodzi do integracji z UE, zwłaszcza w obszarze energetyki.

REKLAMA

Berno regularnie przyłącza się do unijnych sankcji wobec Rosji, a teraz zamierza również w większym stopniu integrować się z planami „27” co do zmniejszania zużycia energii.

Szwajcaria podąża ścieżką UE

Jak poinformował DGP szwajcarski federalny departament środowiska, transportu, energii i komunikacji (odpowiednik ministerstwa), kraj przygotowuje się do wyznaczenia dokładnego celu oszczędności w zużyciu gazu, który zostanie dostosowany do celu wyznaczonego przez UE. Resort potwierdził tym samym wypowiedź szefowej resortu Simonetty Sommarugi w wywiadzie dla „SonntagsBlick” na ten temat. Szwajcarzy są zaniepokojeni obecną sytuacją na tyle, że rząd rozpocznie w najbliższych tygodniach kampanię promującą zmniejszenie ogrzewania w budynkach publicznych, wzywa do zakupu zapasów świec na wypadek blackoutów, a ostatecznie może uciec się do racjonowania energii.

Oszczędność na błękitnym paliwie

REKLAMA

Kraj od lat inwestuje w odnawialne źródła energii. Regularnie też zmniejsza zużycie energii, choć to wzrosło w ubiegłym roku o 6,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale - jak twierdzi federalne biuro ds. energii (część ministerstwa) - było to spowodowane niższymi temperaturami i koniecznością złagodzenia efektów kryzysu wywołanego przez pandemię. Teraz Szwajcarzy zamierzają, podobnie jak UE, zaoszczędzić co najmniej 15 proc. zużycia gazu do końca marca przyszłego roku, choć ten nie jest dominującym źródłem energii w kraju. W 2021 r. udział gazu w szwajcarskim miksie energetycznym wynosił jedynie 12 proc., podczas gdy ropy - 34 proc., energetyki wodnej - niecałe 32 proc., atomu - 15,6 proc., a słońca - niecałe 3 proc.

Mimo że ponad jedną trzecią w miksie stanowi ropa, to Szwajcaria postawiła na dywersyfikację jej dostaw na wiele lat przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie. Według danych federalnego departamentu spraw zagranicznych jedynie 0,3 proc. nieprzetworzonej ropy jest importowane z Rosji, cała reszta natomiast głównie z Nigerii, Meksyku i ze Stanów Zjednoczonych. Gorzej jest w przypadku gazu, którego około połowa sprowadzana jest z Rosji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowane zamknięcie elektrowni atomowych

REKLAMA

Kraj jest natomiast mocno osadzony w energetyce jądrowej, a cztery krajowe elektrownie jądrowe wytworzyły w ubiegłym roku prawie 29 proc. energii. Wkrótce te proporcje ulegną jednak zmianie, ponieważ Szwajcaria zlikwiduje elektrownie jądrowe pod koniec ich przewidywanego okresu eksploatacji, ale nie później niż w 2034 r.

Choć oszczędzanie zużycia gazu leży w interesie zarówno Szwajcarii, jak i UE, to „27” zaczyna spoglądać w kierunku Alp w poszukiwaniu energetycznej solidarności. Nie wiadomo, czy Szwajcarzy przyłączą się do mechanizmu solidarnościowego, który zakłada możliwość dzielenia się nadwyżkami energii z krajem znajdującym się w sytuacji kryzysowej, ale z pewnością mogliby wnieść w ten instrument spory wkład. Ponad połowa produkcji energii ze szwajcarskich elektrowni jądrowych była w ubiegłym roku przeznaczona na eksport. Szwajcaria od 1958 r. jest częścią europejskiej sieci energetycznej przez krajowego zarządcę Swissgrid i posiada połączenia z Francją, Niemcami, Włochami i Austrią. Jej integracja z UE w obszarze energetyki trwa od ponad 60 lat, a decyzja o przyłączeniu się do celu UE może tylko zacieśnić współpracę w tym obszarze. Tym bardziej że Szwajcarzy zamierzają zrealizować pełny cel 15 proc., od którego odstępstwa otrzymało wiele państw „27”, które choć redukują zużycie energii, to chcą robić to na własnych zasadach.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA