REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Credit Agricole: scenariusz technicznej recesji

recesja inflacja
recesja inflacja
Getty Images

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowe dane GUS o stanie krajowego przemysłu nie zmieniają naszego scenariusza zakładającego techniczną recesję w Polsce w II i III kw. br. - poinformowali eksperci banku Credit Agricole. Ich zdaniem dane te są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Wynagrodzenia wzrosły niemal tak samo jak inflacja

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące kondycji krajowego przemysłu w lipcu: przeciętne wynagrodzenie w rdr wzrosło o 15,8 proc., zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. rdr., a produkcja przemysłowa urosła o 7,6 proc. rdr.

REKLAMA

Według ekspertów banku Credit Agricole piątkowe dane są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Jednocześnie podtrzymali oni scenariusz zakładający techniczną recesję w Polsce w II i III kw. br., czyli spadku odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Wzrost wynagrodzeń mógł być sztucznie zawyżony, wpływ miały premie i nagrody

REKLAMA

W ocenie analityków banku Credit Agricole jednorazowe nagrody i premie podbiły dynamikę płac w sektorze przedsiębiorstw. Wskazali, że wzrost nominalnej dynamiki wynagrodzeń do 15,8 proc. rdr. wobec 13 proc. w czerwcu wypadł wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego i prognozy banku, które wyniosły odpowiednio 13,2 i 12,7 proc. Przedstawiciele banku zauważyli ponadto, że w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w lipcu o 0,2 proc. rdr wobec spadku o 2,2 proc. w czerwcu, co jest ich pierwszym wzrostem po dwóch miesiącach spadku.

"Uważamy, że zaskakujące przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń w znacznym stopniu wynikało z jednorazowych efektów" - zastrzegli eksperci. "Przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń pomiędzy czerwcem a lipcem nie zmienia naszej oceny, zgodnie z którą firmy w warunkach pogarszającej się koniunktury będą coraz mniej skłonne podnosić wynagrodzenia, nawet w warunkach utrzymującej się silnej presji płacowej związanej z wysoką inflacją" - poinformowali.

Dodali, że oczekiwany przez nich trend spadkowy rocznej dynamiki wynagrodzeń, podobnie jak w lipcu, może być w kolejnych miesiącach zakłócany przez efekty jednorazowych wypłat nagród i premii, wykorzystywanych jako narzędzie do obniżenia presji płacowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidywane spowolnienie wzrostu gospodarczego

REKLAMA

Bank Credit Agricole wskazał, że spowolnienie wzrostu gospodarczego osłabi popyt na pracę. "Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,3 proc. rdr w lipcu z 2,2 proc. w czerwcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (2,1 proc.) i naszej prognozy (2,2 proc.)" - odnotowano.

Eksperci przypomnieli, że zgodnie z komunikatem GUS zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w lipcu 2022 r. wynikało m.in. z przyjęć pracowników sezonowych, zwiększania wymiarów etatów, a także mniejszej absencji chorobowej. "W kolejnych miesiącach oczekujemy obniżenia tempa wzrostu zatrudnienia z uwagi na zmniejszenie popytu na pracę powiązane z oczekiwanym przez nas spowolnieniem wzrostu gospodarczego" - prognozują.

Analitycy odnieśli się także do wyników dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób, która w lipcu wzrosła o 7,6 proc. rdr, podczas gdy w czerwcu wzrost ten wynosił 10,4 proc. rdr. Odnotowali, że odczyt ten wypadł poniżej konsensu rynkowego (7,8 proc.), ale powyżej prognozy Credit Agricole (7,1 proc.). Według ekspertów na spadek dynamiki między czerwcem a lipcem wpłynęła różnica w liczbie dni roboczych - w czerwcu liczba ta była taka sama jak w 2021 r., podczas gdy w lipcu była ona o jeden dzień mniejsza jak rok temu. "Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w lipcu o 0,5 proc. mdm i był to pierwszy od marca br. wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym" -dodali.

"Na spadek dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy czerwcem a lipcem złożyły się wyższa dynamika produkcji w kategoriach, w których sprzedaż w dominującym stopniu skierowana jest na eksport (9,2 proc. rdr w lipcu wobec 8,3 proc. w czerwcu) oraz niższa dynamika produkcji zarówno w branżach powiązanych z budownictwem (5,5 proc. wobec 14,2 proc.), jak i pozostałych branżach (7,1 proc. wobec 10,8 proc.)" - poinformowali eksperci Credit Agricole.

Kryzys w budownictwie

Ich zdaniem "wyraźny spadek" dynamiki produkcji w branżach powiązanych z budownictwem odzwierciedla "silne spowolnienie" aktywności obserwowane w tym sektorze. Odnotowano jednak wzrost dynamiki produkcji w branżach eksportowych. "Jego źródłem była wyższa dynamika produkcji w kategoriach +urządzenia elektryczne+ (8,0 proc. rdr w lipcu wobec 4,7 proc. w czerwcu) oraz +pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy+ (20,4 proc. wobec 16,8 proc.)" - wyjaśnili. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA