REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
lokaty banki oprocentowanie
lokaty banki oprocentowanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie

15,5-procentowa inflacja to potężne obciążenie dla naszych portfeli przy okazji każdych zakupów, ale też wielkie zmartwienie dla tych, którzy mają oszczędności tracące z każdym miesiącem na wartości. Niewielką pociechą jest to, że z tym samym problemem muszą się zmagać obywatele prawie wszystkich państw europejskich.

REKLAMA

Odsetki z lokat tuż przed wojną rzędu 2%. Obecnie rzędu 5%

Jeszcze na początku roku oferty lokat bankowych były bardzo skromne. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w styczniu średnie oprocentowanie depozytów na okres jednego do trzech miesięcy wynosiło 0,9 proc., a tych powyżej jednego roku - 2,2 proc. Podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowały, że stawki na lokatach wzrosły i średnie oprocentowanie na jeden-trzy miesiące wyniosło w czerwcu 4,6 proc., a powyżej roku - 5,4 proc. Polacy zaczęli więc przenosić część pieniędzy na lokaty i tylko w czerwcu wpłynęło na nie 24,6 mld zł w przypadku depozytów na jeden-trzy miesiące. Dla porównania w styczniu było to nieco ponad 13 mld zł. NBP podaje średnie oprocentowanie depozytów, a obecnie najwyższe oferowane przez banki stawki sięgają ok. 7 proc. Najwięcej można zyskać na lokacie w Nest Banku, która jest oprocentowana na 7,5 w skali roku. Oferta jest jednak wyłącznie na sześć miesięcy i maksymalnie 20 tys. zł.

Oprocentowanie lokat bez wielkich perspektyw na wzrosty

REKLAMA

Mimo niektórych stawek powyżej 7 proc. Polacy realnie i tak tracą na lokatach, gdy uwzględni się ponad 15-procentową inflację oraz podatek Belki (19 proc.). Ponadto wydaje się, że największe podwyżki oprocentowania depozytów mamy już za sobą. Po pierwsze zbliża się koniec cyklu zacieśniania monetarnego. Lipcowa decyzja przyniosła ruch w górę o 0,5 pkt proc., do 6,5 proc., przy czym rynek liczył na podwyżkę o 0,75 pkt proc. Najnowsza prognoza Banku Gospodarstwa Krajowego zakłada, że RPP zakończy podwyżki we wrześniu na poziomie 6,75 proc.

Bliski koniec podwyżek stóp to jeden z czynników przez które banki mogą nie być tak skłonne do podwyżek oprocentowania lokat. Innym jest fakt, że płynność w sektorze jest bardzo wysoka, a spadająca akcja kredytowa powoduje, że banki nie muszą agresywnie pozyskiwać kapitału od klientów. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszym półroczu udzielono 90,8 tys. kredytów mieszkaniowych, o 32,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Drugie półrocze ma przynieść jeszcze pogłębienie spadku akcji kredytowej i w całym roku wartość udzielonych hipotek może spaść o 40 proc.

W innej sytuacji są obywatele strefy euro, gdzie cykl podwyżek dopiero się rozpoczął. W lipcu Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 r. W ten sposób decydenci reagują na rekordową inflację, która w strefie euro w lipcu sięgnęła 8,9 proc. ECB podniósł podstawową stopę refinansowania o 0,5 pkt proc., do 0,5 proc., a depozytową z minus 0,5 proc. do zera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemal zerowe zyski z lokat w strefie euro

REKLAMA

W takim otoczeniu niektóre banki w strefie euro nadal oferują więc oprocentowanie lokat w okolicy zera lub nieco wyżej. Między innymi w Niemczech niektórzy pożyczkodawcy oferują depozyty na 0,0 proc., ale stawki mogą dojść nawet do 2,5 proc. To nadal niewiele w porównaniu z inflacją nad Renem (8,5 proc.), a ponadto lokatę trzeba założyć aż na sześć lat. Średnio depozyty oferują nieco ponad 1 proc. Z kolei w Hiszpanii, gdzie inflacja jest dwucyfrowa, lokaty mogą przynieść maksymalnie 1,5 proc.

Stopy procentowe w strefie euro będą jednak rosły, więc stawki depozytów - tak jak w Polsce w ostatnich miesiącach - powinny iść w górę. Zdaniem analityków Goldman Sachs stopa EBC dojdzie do 1,75 proc.

„Podtrzymujemy naszą prognozę, że Rada Prezesów podwyższy stopy procentowe o 0,5 pkt proc. we wrześniu i październiku, a następnie zwolni do 0,25 pkt proc. w grudniu. Jednak obecnie spodziewamy się, że stopa końcowa na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięta już w marcu 2023 r.” - tłumaczyli po ostatnim posiedzeniu EBC specjaliści Goldman Sachs.

W kwietniu rozpoczął się także cykl podwyżek w Szwecji. Obecnie główna stopa procentowa banku centralnego wynosi 0,75 proc. Jego prezes przyznał niedawno, że stopa prawdopodobnie zbliży się do 2 proc. na początku 2023 r. i mogą być potrzebne kolejne podwyżki. Dla porównania obecnie większość ofert lokat daje zarobić ok. 1 proc.

Środki pieniężne bezpieczne tylko w Szwajcarii, banknoty jak śmieci w Turcji

Stosunkowo korzystnie - jeśli spojrzeć na obecne realia - wyglądają stawki depozytów w Szwajcarii. Inflacja w tym kraju wynosi 3,4 proc., a oprocentowanie lokat sięga 1,5 proc. Główna stopa procentowa Banku Szwajcarii mimo ostatniej podwyżki nadal jest jednak ujemna. W tym przypadku również bank centralny jest na początku cyklu podwyżek.

Krajem, który oferuje kilkanaście lub nawet ok. 20 proc. na lokatach, jest Turcja. To jednak nic w porównaniu z inflacją, która sięga tam 80 proc. Turecki bank centralny nie walczy jednak z ogromnym wzrostem cen. Główna stopa procentowa od kilku miesięcy pozostaje na poziomie 14 proc. W efekcie obywatele Turcji, próbując uchronić swoje oszczędności, szukają okazji m.in. na rynku nieruchomości czy giełdzie. BIST 100, główny indeks giełdy w Stambule, zyskał od początku roku ponad 50 proc. w porównaniu z dwucyfrowymi spadkami na głównych światowych rynkach.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA