REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
euro w Polsce
euro w Polsce
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?

Euro w Polsce? To nie jest temat, o którym rozmawia się przy rodzinnym stole. Tym tematem jest od wielu miesięcy inflacja, nazywana dziś częściej drożyzną. Tak jak opozycja próbuje przypisać ojcostwo drożyzny przedstawicielom obecnej władzy, tak ta jednym z motywów nadchodzącej kampanii wyborczej będzie chciała uczynić kwestię wprowadzenia euro w Polsce, co jest bliższe opozycji właśnie. Co z tego wyniknie dla Polski? Nic, oprócz politycznych zysków/strat po jednej lub drugiej strony politycznej przepychanki.

REKLAMA

Czy euro spowoduje zubożenie społeczeństwa?

REKLAMA

Euro oznaczałoby radykalne zubożenie społeczeństwa - zagrzmiał prezes PiS Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci” dodając, że własna waluta to jeden z atrybutów niepodległości (ciekawe swoją drogą co powiedzieliby mu Chorwaci szykujący się do przyjęcia euro od 2023 r. i co powiedzą za rok po wakacjach Polacy po powrocie z wakacji w Chorwacji). Prezesa wsparł w poniedziałek na naszych łamach prezes NBP Adam Glapiński, według którego „złoty jest motorem napędowym sukcesu gospodarczego Polski”, a „coraz bardziej wątpliwa staje się także argumentacja, jakoby wspólna waluta zapewniała stabilność i bezpieczeństwo gospodarki”.

Ale, wracając do narracji prezesa, czy to ubożenie społeczeństwa nie dzieje się tu i teraz na naszych oczach „dzięki” inflacji? Oczywiście łatwo o niej powiedzieć, że to putinflacja i przyszła do nas z zagranicy w wyniku działań wschodniego agresora. Jednak wielu obserwatorów zjawisk gospodarczych przyczyny inflacji znajduje także wewnątrz kraju wskazując na podgrzewanie na różne sposoby rozgrzanej i tak w ostatnich latach gospodarki.

Kwestia przyjęcia euro może rozgrzać polityczne emocje

REKLAMA

Wprowadzenie do politycznej dyskusji hasła „oni chcą euro, oni są przeciwko Polsce” znów będzie udawaną grą tych, którzy się na walutach nie znają. Wezmą w niej chętnie na pewno udział europosłowie koalicji rządzącej, pobierający europensje i można powiedzieć – wręcz korzystający na słabszym złotym. Niektórzy wręcz się w tej walucie zadłużyli, bo kredyt w euro jest przecież tańszy niż ten w polskim złotym. Zresztą temat euro wrócił przy okazji właśnie drożejących kredytów, bo część polityków opozycji postanowiła wykorzystać okazję by pokazać o ile drożej płacą za hipotekę Polacy (inna sprawa, że zbyt tani kredyt niósłby pewnie trochę ryzyk dla polskiej gospodarki).

Mamy więc już początki budowy frontu obrony polskiej waluty, której nikt nie pozbawiłby i tak Polaków, bo przecież nie spełniamy kryteriów przyjęcia euro, a do zmiany waluty w portfelu potrzeba będzie jeszcze zmiana konstytucji. Przed nami na pewno ciąg dalszy straszenia wyborców z wykorzystaniem – trzeba to powiedzieć – ich niskiej wiedzy ekonomicznej. Prezes PiS próbował już przecież udowadniać, że euro tak naprawdę warte jest 3 zł, a nie blisko 5 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy euro to sposób na inflację?

Wolałbym, żeby bank centralny i rząd na serio podchodziły do dbania o siłę polskiego złotego, który pomógłby przecież także w walce z bardzo wysoką inflacją. Na razie jak widać słowa i zaklęcia nie działają, a miliardy z budżetu rozdawane także tym, którzy bez nich sobie poradzą, nie są raczej takim działaniem. Nadchodząca kampania wyborcza nie będzie też zapewne czasem nadmiernej powściągliwości w finansach publicznych. Czyżby łatwiej i prościej było jednak straszyć euro niż doprowadzić do obniżenia inflacji w Polsce?

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA