REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo sektora edukacji – obszary ryzyka

Cyberbezpieczeństwo edukacja
Cyberbezpieczeństwo edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie dwa lata odmieniły oblicze sektora edukacji. W związku z koniecznością szybkiego wdrażania nowych narzędzi i rozwiązań, zespoły IT zaczęły sięgać do chmury, aby wspierać potrzebę łączenia się i współpracy pomiędzy naukowcami, nauczycielami i studentami. Tempo zmian negatywnie wpłynęło na kwestie bezpieczeństwa. Temat bezpieczeństwa aplikacji wykorzystywanych przez sektor edukacji wciąż pozostaje niezbyt jasny.

Poniżej przedstawiamy wyniki raportu omawiającego obszary ryzyka wykrywane wśród swoich klientów firmy z branży edukacyjnej. Wiele wykryć omówionych w raporcie reprezentuje nietypowe zachowanie i nie wszystkie z nich są spowodowane złośliwą aktywnością.

REKLAMA

Przemieszczające się pliki

REKLAMA

Wysoka względna częstotliwość podejrzanych operacji w ramach Office 365 odnosi się do poczty e-mail, zautomatyzowanego przepływu pracy i udostępniania plików: podejrzanych przekierowań e-maili, ryzykownych operacji wymiany, podejrzanych operacji Power Automate Flow Creation i podejrzanej wymiany plików.

Nie jest niespodzianką, że wymiana poczty elektronicznej i udostępnianie danych generują notyfikacje o zagrożeniu, zwłaszcza w instytucjach szkolnictwa wyższego z wysoce mobilną i zróżnicowaną populacją użytkowników. Wykrycia te podkreślają również wyzwania, przed którymi stoją instytucje chroniące informacje umożliwiające identyfikację lub zastrzeżone informacje badawcze. Chociaż wszechobecne udostępnianie danych umożliwia uczenie się i współpracę, zwiększa ryzyko wykrycia wycieku danych.

Podejrzane logowania

REKLAMA

Sektor edukacyjny miał wysoką częstotliwość wykrywania podejrzanych logowań w Azure AD w porównaniu z innymi sektorami. Może to wynikać z połączenia stacjonarnego i zdalnego nauczania, co poskutkowało pojawieniem się szerokiej gamy niezarządzanych urządzeń i użytkowników mobilnych - uwydatniając powierzchnię ataku, którą inne sektory są w stanie lepiej kontrolować. Poza sektorem edukacji, często praktyką jest ścisła kontrola jakie urządzenia mają dostęp do środowiska chmury, w tym do poszczególnych aplikacji.

Warto również zwrócić uwagę na zgłoszenia związane z O365 Suspicious Power Automate Flow Creation. Usługa Power Automate pomaga zautomatyzować przyziemne zadania, takie jak zapisywanie załączników wiadomości e-mail w usłudze OneDrive, rejestrowanie odpowiedzi na formularze w programie SharePoint i wszelkiego rodzaju innych wygodnych zastosowań, jednak jest ona domyślnie włączona w usłudze Office 365 i jest standardowo wyposażona w setki łączników. Power Automate to potężne narzędzie, które jest atrakcyjne dla atakujących, nawet przy podstawowym, nieuprzywilejowanym dostępie do usługi Office 365. Instytucje korzystające z usługi Power Automate powinny zracjonalizować dostęp tylko dla użytkowników, którzy tego wymagają, i ściśle monitorować manipulacje kontami, które mogą prowadzić do zwiększenia uprawnień i kradzieży informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajomość zachowań "Twojego" konta

Obecnie, najważniejszą kwestią jest ustalenie, jakich narzędzi bezpieczeństwa użyć by zamknąć wszelkie luki otwarte na atak. Różnica między zachowaniem atakującego a uprzywilejowanym użyciem konta może być bardzo rozmyta, szczególnie gdy kluczowe dane pozwalające je odróżnić nie są poprawnie zbierane. Ważne jest by stworzyć definicje zachowań i działań oraz zapewnić dobrą widoczność w ramach systemów – tak by znając wzorce normalnego działania użytkowników wiedzieć jakie operacje mogą wykorzystywać hakerzy. Odpowiednio wyposażona SI może pomóc zamknąć luki bezpieczeństwa w Office 365 i Azure AD, udostępniając dane i sygnalizując, gdy dzieje się coś niestandardowego.

Źródło: raport vectra.ai

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA