REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo sektora edukacji – obszary ryzyka

Cyberbezpieczeństwo edukacja
Cyberbezpieczeństwo edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie dwa lata odmieniły oblicze sektora edukacji. W związku z koniecznością szybkiego wdrażania nowych narzędzi i rozwiązań, zespoły IT zaczęły sięgać do chmury, aby wspierać potrzebę łączenia się i współpracy pomiędzy naukowcami, nauczycielami i studentami. Tempo zmian negatywnie wpłynęło na kwestie bezpieczeństwa. Temat bezpieczeństwa aplikacji wykorzystywanych przez sektor edukacji wciąż pozostaje niezbyt jasny.

Poniżej przedstawiamy wyniki raportu omawiającego obszary ryzyka wykrywane wśród swoich klientów firmy z branży edukacyjnej. Wiele wykryć omówionych w raporcie reprezentuje nietypowe zachowanie i nie wszystkie z nich są spowodowane złośliwą aktywnością.

REKLAMA

Przemieszczające się pliki

REKLAMA

Wysoka względna częstotliwość podejrzanych operacji w ramach Office 365 odnosi się do poczty e-mail, zautomatyzowanego przepływu pracy i udostępniania plików: podejrzanych przekierowań e-maili, ryzykownych operacji wymiany, podejrzanych operacji Power Automate Flow Creation i podejrzanej wymiany plików.

Nie jest niespodzianką, że wymiana poczty elektronicznej i udostępnianie danych generują notyfikacje o zagrożeniu, zwłaszcza w instytucjach szkolnictwa wyższego z wysoce mobilną i zróżnicowaną populacją użytkowników. Wykrycia te podkreślają również wyzwania, przed którymi stoją instytucje chroniące informacje umożliwiające identyfikację lub zastrzeżone informacje badawcze. Chociaż wszechobecne udostępnianie danych umożliwia uczenie się i współpracę, zwiększa ryzyko wykrycia wycieku danych.

Podejrzane logowania

REKLAMA

Sektor edukacyjny miał wysoką częstotliwość wykrywania podejrzanych logowań w Azure AD w porównaniu z innymi sektorami. Może to wynikać z połączenia stacjonarnego i zdalnego nauczania, co poskutkowało pojawieniem się szerokiej gamy niezarządzanych urządzeń i użytkowników mobilnych - uwydatniając powierzchnię ataku, którą inne sektory są w stanie lepiej kontrolować. Poza sektorem edukacji, często praktyką jest ścisła kontrola jakie urządzenia mają dostęp do środowiska chmury, w tym do poszczególnych aplikacji.

Warto również zwrócić uwagę na zgłoszenia związane z O365 Suspicious Power Automate Flow Creation. Usługa Power Automate pomaga zautomatyzować przyziemne zadania, takie jak zapisywanie załączników wiadomości e-mail w usłudze OneDrive, rejestrowanie odpowiedzi na formularze w programie SharePoint i wszelkiego rodzaju innych wygodnych zastosowań, jednak jest ona domyślnie włączona w usłudze Office 365 i jest standardowo wyposażona w setki łączników. Power Automate to potężne narzędzie, które jest atrakcyjne dla atakujących, nawet przy podstawowym, nieuprzywilejowanym dostępie do usługi Office 365. Instytucje korzystające z usługi Power Automate powinny zracjonalizować dostęp tylko dla użytkowników, którzy tego wymagają, i ściśle monitorować manipulacje kontami, które mogą prowadzić do zwiększenia uprawnień i kradzieży informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajomość zachowań "Twojego" konta

Obecnie, najważniejszą kwestią jest ustalenie, jakich narzędzi bezpieczeństwa użyć by zamknąć wszelkie luki otwarte na atak. Różnica między zachowaniem atakującego a uprzywilejowanym użyciem konta może być bardzo rozmyta, szczególnie gdy kluczowe dane pozwalające je odróżnić nie są poprawnie zbierane. Ważne jest by stworzyć definicje zachowań i działań oraz zapewnić dobrą widoczność w ramach systemów – tak by znając wzorce normalnego działania użytkowników wiedzieć jakie operacje mogą wykorzystywać hakerzy. Odpowiednio wyposażona SI może pomóc zamknąć luki bezpieczeństwa w Office 365 i Azure AD, udostępniając dane i sygnalizując, gdy dzieje się coś niestandardowego.

Źródło: raport vectra.ai

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA