REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Esperio: Zmiany ceny gazu w nadchodzącym okresie zimowym

  • Artykuł sponsorowany

REKLAMA

REKLAMA

Ceny gazu nadal rosną do nowego rekordu 239 euro za MWh we wrześniowych holenderskich kontraktach terminowych na gaz TTF. Co więcej, kontrakty terminowe, które mają zostać dostarczone między październikiem 2022 , a lutym 2023, dotarły do obszaru 242-246 euro i nadal rosną. Uważa się, że wszystkie ceny kontraktów terminowych na 2023 r. utrzymują się na stałym poziomie powyżej poziomu referencyjnego 200 euro, a ceny gazu mogą dalej wzrosnąć ze względu na globalny popyt i spadającą produkcję energii elektrycznej z elektrowni wodnych w Europie.

Autor: Alex Boltyan, analityk w firmie Esperio

REKLAMA

Więcej szczegółów na stronie Brokera Esperio

Nie jest to dobry czas dla Europy. Po pierwsze, rząd Rosji poparł dążenie Gazpromu do ograniczenia dostaw gazu do 20% przepustowości gazociągu North Stream, obwiniając go o problemy z konserwacją. Gazprom poinformował, że jego całkowite dostawy gazu do Europy spadły o 36,2% w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. To tylko jeden element przerażającej układanki.

REKLAMA

Jednak, Gazprom nagle przywrócił część przepływu gazu przez gazociąg North Stream po 10-dniowej przerwie i chociaż kwestie polityczne wciąż budzą niepewność, prezes niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Muller powiedział, że przepływy gazu mogą zostać przywrócone do 40% 167 mln m3 przepustowości rurociągu.

Polska, która w kwietniu przestała otrzymywać rosyjski gaz po odmowie płacenia za gaz w rosyjskich rublach, kontynuuje starania o dywersyfikację dostaw gazu bez Gaspromu. Spółka zwiększyła wydobycie gazu do 3,5 mld m3 w I kwartale 2022 r. w porównaniu do 2,34 mld m3 w 2021 r. Największy wzrost o 1,15 mld m3 pochodził z norweskich złóż na Morzu Północnym. Firma zwiększyła również import LNG do 34% całkowitego importowanego gazu w porównaniu do 25% w tym samym okresie 2021 roku. Polska nadal kupuje rosyjski gaz przez Niemcy, ale wraz z rozbudową magazynów LNG w Świnoujściu do 8,5 mld m3, dodatkowe LNG w Gdańsku, budowa gazociągu bałtyckiego o pojemności 10 mld m3 oraz umowa o połączeniu gazowym z Litwą sprawią, że w 2023 r. nie będzie potrzebować rosyjskiego gazu. Na koniec lipca magazyny gazu osiągnęły 99% pojemności co przekłada się na okres zimowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rosja również nieznacznie zwiększyła dostawy gazu przez Ukrainę w punkcie wejścia Sudża do 42,2 mln m3, podczas gdy przepływy przez słowacki punkt graniczny Velke Kapusany utrzymują się w większości na stałym poziomie 36-37 mln m3. Ukraina odmówiła jednak tranzytu rosyjskiego gazu przez punkt wejścia Sochraniwka w Donbasie, twierdząc, że nie jest w stanie zapewnić niezbędnej kontroli nad tłocznią Nowoopsków w Ługańsku, kontrolowaną przez rosyjskie wojsko. Ukraina zaoferowała przeniesienie przepływu gazu do punktu wejścia Sudża, ale Gazprom odmówił. Kolizja ta oznacza spadek o 30 mln m3 gazu dziennie do Europy.

REKLAMA

Norwegia częściowo zawiesiła wydobycie gazu na polu gazowym Troll w celu regularnej konserwacji od 13 sierpnia. To zmniejsza moce wydobywcze gazu o 20 mln m3. BP Azerbejdżan od 14 sierpnia zawiesza produkcję gazu na swojej platformie Alpha na polu gazowym Shah Deniz.

Ponadto, upalne lato w Europie spowodowało wysychanie wielu europejskich rzek i ograniczenie produkcji energii wodnej. Ceny energii elektrycznej skoczyły do ​​rekordowych poziomów, a transport towarów łodziami przeniósł się teraz na ciężarówki, co oznacza zapotrzebowanie na więcej paliwa.

Gazprom prognozuje, że tej zimy ceny gazu mogą wzrosnąć do 370 euro za MWh. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ europejskie magazyny gazu 18 sierpnia osiągnęły 75,55% swojej pojemności i prawdopodobnie osiągną 80% do końca sierpnia.

Analitycy Esperio uważają, że ceny gazu mogą osiągnąć rekordowy poziom 276 euro za MWh, jeśli presja będzie narastać. Ceny prawdopodobnie spadną, gdy jesienią w Europie zacznie być chłodniej.

Urzędnicy UE forsują swój program oszczędności energii, który pozwoli zaoszczędzić do 15% zużycia gazu do końca wiosny 2023 roku. Takie środki mogą pomóc zrównoważyć popyt i podaż w okresie zimowym. Ewentualna recesja w Europie może przyczynić się do obniżenia cen gazu, gdyż kurczenie się gospodarki doprowadziłoby do mniejszego popytu na gaz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA