REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Esperio: Zmiany ceny gazu w nadchodzącym okresie zimowym

  • Artykuł sponsorowany

REKLAMA

REKLAMA

Ceny gazu nadal rosną do nowego rekordu 239 euro za MWh we wrześniowych holenderskich kontraktach terminowych na gaz TTF. Co więcej, kontrakty terminowe, które mają zostać dostarczone między październikiem 2022 , a lutym 2023, dotarły do obszaru 242-246 euro i nadal rosną. Uważa się, że wszystkie ceny kontraktów terminowych na 2023 r. utrzymują się na stałym poziomie powyżej poziomu referencyjnego 200 euro, a ceny gazu mogą dalej wzrosnąć ze względu na globalny popyt i spadającą produkcję energii elektrycznej z elektrowni wodnych w Europie.

Autor: Alex Boltyan, analityk w firmie Esperio

REKLAMA

Więcej szczegółów na stronie Brokera Esperio

Nie jest to dobry czas dla Europy. Po pierwsze, rząd Rosji poparł dążenie Gazpromu do ograniczenia dostaw gazu do 20% przepustowości gazociągu North Stream, obwiniając go o problemy z konserwacją. Gazprom poinformował, że jego całkowite dostawy gazu do Europy spadły o 36,2% w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. To tylko jeden element przerażającej układanki.

REKLAMA

Jednak, Gazprom nagle przywrócił część przepływu gazu przez gazociąg North Stream po 10-dniowej przerwie i chociaż kwestie polityczne wciąż budzą niepewność, prezes niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Muller powiedział, że przepływy gazu mogą zostać przywrócone do 40% 167 mln m3 przepustowości rurociągu.

Polska, która w kwietniu przestała otrzymywać rosyjski gaz po odmowie płacenia za gaz w rosyjskich rublach, kontynuuje starania o dywersyfikację dostaw gazu bez Gaspromu. Spółka zwiększyła wydobycie gazu do 3,5 mld m3 w I kwartale 2022 r. w porównaniu do 2,34 mld m3 w 2021 r. Największy wzrost o 1,15 mld m3 pochodził z norweskich złóż na Morzu Północnym. Firma zwiększyła również import LNG do 34% całkowitego importowanego gazu w porównaniu do 25% w tym samym okresie 2021 roku. Polska nadal kupuje rosyjski gaz przez Niemcy, ale wraz z rozbudową magazynów LNG w Świnoujściu do 8,5 mld m3, dodatkowe LNG w Gdańsku, budowa gazociągu bałtyckiego o pojemności 10 mld m3 oraz umowa o połączeniu gazowym z Litwą sprawią, że w 2023 r. nie będzie potrzebować rosyjskiego gazu. Na koniec lipca magazyny gazu osiągnęły 99% pojemności co przekłada się na okres zimowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rosja również nieznacznie zwiększyła dostawy gazu przez Ukrainę w punkcie wejścia Sudża do 42,2 mln m3, podczas gdy przepływy przez słowacki punkt graniczny Velke Kapusany utrzymują się w większości na stałym poziomie 36-37 mln m3. Ukraina odmówiła jednak tranzytu rosyjskiego gazu przez punkt wejścia Sochraniwka w Donbasie, twierdząc, że nie jest w stanie zapewnić niezbędnej kontroli nad tłocznią Nowoopsków w Ługańsku, kontrolowaną przez rosyjskie wojsko. Ukraina zaoferowała przeniesienie przepływu gazu do punktu wejścia Sudża, ale Gazprom odmówił. Kolizja ta oznacza spadek o 30 mln m3 gazu dziennie do Europy.

REKLAMA

Norwegia częściowo zawiesiła wydobycie gazu na polu gazowym Troll w celu regularnej konserwacji od 13 sierpnia. To zmniejsza moce wydobywcze gazu o 20 mln m3. BP Azerbejdżan od 14 sierpnia zawiesza produkcję gazu na swojej platformie Alpha na polu gazowym Shah Deniz.

Ponadto, upalne lato w Europie spowodowało wysychanie wielu europejskich rzek i ograniczenie produkcji energii wodnej. Ceny energii elektrycznej skoczyły do ​​rekordowych poziomów, a transport towarów łodziami przeniósł się teraz na ciężarówki, co oznacza zapotrzebowanie na więcej paliwa.

Gazprom prognozuje, że tej zimy ceny gazu mogą wzrosnąć do 370 euro za MWh. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ europejskie magazyny gazu 18 sierpnia osiągnęły 75,55% swojej pojemności i prawdopodobnie osiągną 80% do końca sierpnia.

Analitycy Esperio uważają, że ceny gazu mogą osiągnąć rekordowy poziom 276 euro za MWh, jeśli presja będzie narastać. Ceny prawdopodobnie spadną, gdy jesienią w Europie zacznie być chłodniej.

Urzędnicy UE forsują swój program oszczędności energii, który pozwoli zaoszczędzić do 15% zużycia gazu do końca wiosny 2023 roku. Takie środki mogą pomóc zrównoważyć popyt i podaż w okresie zimowym. Ewentualna recesja w Europie może przyczynić się do obniżenia cen gazu, gdyż kurczenie się gospodarki doprowadziłoby do mniejszego popytu na gaz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA