REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Esperio: Zmiany ceny gazu w nadchodzącym okresie zimowym

  • Artykuł sponsorowany

REKLAMA

REKLAMA

Ceny gazu nadal rosną do nowego rekordu 239 euro za MWh we wrześniowych holenderskich kontraktach terminowych na gaz TTF. Co więcej, kontrakty terminowe, które mają zostać dostarczone między październikiem 2022 , a lutym 2023, dotarły do obszaru 242-246 euro i nadal rosną. Uważa się, że wszystkie ceny kontraktów terminowych na 2023 r. utrzymują się na stałym poziomie powyżej poziomu referencyjnego 200 euro, a ceny gazu mogą dalej wzrosnąć ze względu na globalny popyt i spadającą produkcję energii elektrycznej z elektrowni wodnych w Europie.

Autor: Alex Boltyan, analityk w firmie Esperio

REKLAMA

Więcej szczegółów na stronie Brokera Esperio

Nie jest to dobry czas dla Europy. Po pierwsze, rząd Rosji poparł dążenie Gazpromu do ograniczenia dostaw gazu do 20% przepustowości gazociągu North Stream, obwiniając go o problemy z konserwacją. Gazprom poinformował, że jego całkowite dostawy gazu do Europy spadły o 36,2% w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. To tylko jeden element przerażającej układanki.

REKLAMA

Jednak, Gazprom nagle przywrócił część przepływu gazu przez gazociąg North Stream po 10-dniowej przerwie i chociaż kwestie polityczne wciąż budzą niepewność, prezes niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Muller powiedział, że przepływy gazu mogą zostać przywrócone do 40% 167 mln m3 przepustowości rurociągu.

Polska, która w kwietniu przestała otrzymywać rosyjski gaz po odmowie płacenia za gaz w rosyjskich rublach, kontynuuje starania o dywersyfikację dostaw gazu bez Gaspromu. Spółka zwiększyła wydobycie gazu do 3,5 mld m3 w I kwartale 2022 r. w porównaniu do 2,34 mld m3 w 2021 r. Największy wzrost o 1,15 mld m3 pochodził z norweskich złóż na Morzu Północnym. Firma zwiększyła również import LNG do 34% całkowitego importowanego gazu w porównaniu do 25% w tym samym okresie 2021 roku. Polska nadal kupuje rosyjski gaz przez Niemcy, ale wraz z rozbudową magazynów LNG w Świnoujściu do 8,5 mld m3, dodatkowe LNG w Gdańsku, budowa gazociągu bałtyckiego o pojemności 10 mld m3 oraz umowa o połączeniu gazowym z Litwą sprawią, że w 2023 r. nie będzie potrzebować rosyjskiego gazu. Na koniec lipca magazyny gazu osiągnęły 99% pojemności co przekłada się na okres zimowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rosja również nieznacznie zwiększyła dostawy gazu przez Ukrainę w punkcie wejścia Sudża do 42,2 mln m3, podczas gdy przepływy przez słowacki punkt graniczny Velke Kapusany utrzymują się w większości na stałym poziomie 36-37 mln m3. Ukraina odmówiła jednak tranzytu rosyjskiego gazu przez punkt wejścia Sochraniwka w Donbasie, twierdząc, że nie jest w stanie zapewnić niezbędnej kontroli nad tłocznią Nowoopsków w Ługańsku, kontrolowaną przez rosyjskie wojsko. Ukraina zaoferowała przeniesienie przepływu gazu do punktu wejścia Sudża, ale Gazprom odmówił. Kolizja ta oznacza spadek o 30 mln m3 gazu dziennie do Europy.

REKLAMA

Norwegia częściowo zawiesiła wydobycie gazu na polu gazowym Troll w celu regularnej konserwacji od 13 sierpnia. To zmniejsza moce wydobywcze gazu o 20 mln m3. BP Azerbejdżan od 14 sierpnia zawiesza produkcję gazu na swojej platformie Alpha na polu gazowym Shah Deniz.

Ponadto, upalne lato w Europie spowodowało wysychanie wielu europejskich rzek i ograniczenie produkcji energii wodnej. Ceny energii elektrycznej skoczyły do ​​rekordowych poziomów, a transport towarów łodziami przeniósł się teraz na ciężarówki, co oznacza zapotrzebowanie na więcej paliwa.

Gazprom prognozuje, że tej zimy ceny gazu mogą wzrosnąć do 370 euro za MWh. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ europejskie magazyny gazu 18 sierpnia osiągnęły 75,55% swojej pojemności i prawdopodobnie osiągną 80% do końca sierpnia.

Analitycy Esperio uważają, że ceny gazu mogą osiągnąć rekordowy poziom 276 euro za MWh, jeśli presja będzie narastać. Ceny prawdopodobnie spadną, gdy jesienią w Europie zacznie być chłodniej.

Urzędnicy UE forsują swój program oszczędności energii, który pozwoli zaoszczędzić do 15% zużycia gazu do końca wiosny 2023 roku. Takie środki mogą pomóc zrównoważyć popyt i podaż w okresie zimowym. Ewentualna recesja w Europie może przyczynić się do obniżenia cen gazu, gdyż kurczenie się gospodarki doprowadziłoby do mniejszego popytu na gaz.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA