Możliwe wsparcie dla podmiotów działających nad Odrą
REKLAMA
REKLAMA
Skażenie Odry – projekt ustawy o pomocy dla przedsiębiorców
We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na posiedzeniu Rady Ministrów. Podał, że zostały zaproponowane odpowiednie rozwiązania przez ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka i minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg z udziałem wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk.
REKLAMA
W środę minister rodziny i polityki społecznej pytana była o pomoc przedsiębiorcom działającym wzdłuż Odry.
"Za chwilę wyjdziemy z ustawa o pomocy tym przedsiębiorcom (...). Wczoraj omówiliśmy na roboczo na Radzie Ministrów projekt tej ustawy. Dzisiaj ten projekt, właściwie wczoraj wieczorem, wysłaliśmy już na Radę Ministrów" – powiedziała Maląg.
Wsparcie dla 34 powiatów nad Odrą
"Szacujemy, że około 10 tys. podmiotów wzdłuż Odry, 34 powiaty, mogą być tym wsparciem objęte. To jest około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki" – poinformowała.
"Jeżeli ostateczny kształt będzie taki, że będzie to świadczenie postojowe wysokości minimalnego wynagrodzenia, to szacujemy, że może to być w maksymalnej kwocie do 200 mln zł, ale myślę, że 80 mln, bo nie wszyscy z takiego wsparcia skorzystają" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, mówiąc, ile pieniędzy z budżetu trafi na wsparcie przedsiębiorców znad Odry.
Pytana, ile pieniędzy może dostać jedno przedsiębiorstwo, odpowiedziała, że zależy to od tego, ilu zatrudnia pracowników.
Wsparcie dla przedsiębiorców nad Odrą zależne od liczby zatrudnionych
REKLAMA
"To będzie dofinansowanie na pracownika, na płatnika składki". Pytana zaś, ile to będzie w przypadku jednoosobowej działalności, powiedziała: "3010 zł – tak jak minimalne wynagrodzenie". "Ale to jest projekt, nad którym dzisiaj będziemy jeszcze pracować na roboczo, w obiegu" – zaznaczyła. Wskazała, że ostateczny kształt projektu, jaki trafi do Sejmu, będzie dopiero po przyjęciu go przez Radę Ministrów.
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować".
"Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować" – dodał. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA