REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy

Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny

30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć

Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych

Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę

Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.

Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Wpływ sankcji na system finansowy

Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.

Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB

Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.

Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?

W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.

Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm

Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.

REKLAMA

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu

Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz

Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller

Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation

Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.

EuroJackpot - jak grać?

Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!

EuroJackpot: Największa loteria w Europie

EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.

Orban: nie zablokujemy sankcji, jeśli nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu energetycznemu

Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier

Esperio: Wycena rynkowa Walta Disneya

Reakcja rynku na ostatni kwartalny raport Walta Disneya jest kolejnym przykładem wysoce kontrowersyjnego i negatywnych nastrojów jakie są obecne na Wall Street.

Webinarium „Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych i ich wielki powrót” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych i ich wielki powrót” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 maja 2022 roku. Polecamy!

Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?

Spółka jawna może występować w obrocie gospodarczym jako np. strona umowy. Jednak sama spółka nie podpisze dokumentu. Kto zatem może to zrobić?

NBP: w marcu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł – podał NBP w piątkowym komunikacie. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 0,6 mld zł.

GUS opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym w złotówkach. Dzięki niej będą mogli oni odroczyć płatność łącznie 8 rat swojego zobowiązania wobec banku - 4 raty w 2022 i 4 raty 2023 roku. Na czym polegają?

Wojna zmieniła warunki prowadzenia biznesu przez ukraińskich przedsiębiorców i ich kontrahentów

W ubiegłym roku Polska stała się drugim największym partnerem gospodarczym Ukrainy. Agresja Rosji na ten kraj położyła kres wypracowanym procedurom współpracy i wstrzymała możliwość otrzymywania przez polskie firmy współpracujące z ukraińskimi przedsiębiorstwami wynagrodzenia za dostawy i usługi. Zablokowano główne szlaki handlowe przez porty czarnomorskie. 80 proc. ukraińskich firm zostało dotkniętych skutkami wojny.

Sasin: magazyny gazu napełnione w 84 proc.

Magazyny gazu mamy napełnione w 84 proc. - przekazał w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że Polska obywa się dziś bez gazu rosyjskiego

Jak fiskus zastępuje dowody poszlakami, usiłując karać przedsiębiorców

Znana polska spółka działająca w branży wrażliwej obrotu elektroniką została oskarżona przez skarbówkę o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT, w tzw. odwróconym łańcuchu dostaw.

Złoto inwestycyjne: sztabki i monety bulionowe od Mennicy Polskiej

Złoto inwestycyjne jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych form lokowania finansów. Nic dziwnego, zapewnia bowiem wysokie bezpieczeństwo oszczędności. Wartość złota nie tylko nie odnotowuje wysokich spadków, ale wręcz przeciwnie. Wystarczy przyjrzeć się jego kursom na przestrzeni lat, by zauważyć, że ten wyjątkowy kruszec ma stałą tendencję wzrostową. Inwestując w złoto, warto jednak dokładnie przemyśleć wybór jego formy – im wyższa próba, tym większa wartość. Biżuteria bywa pod tym względem zawodna, ale świetnym wyborem są sztabki złota oraz monety bulionowe Mennicy Polskiej.

Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców wspierających Ukraińców

Rząd wprowadził ulgi podatkowe dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukraińcom - w odpowiedzi na wspólny apel Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Obejmują one m.in. możliwość odliczenia przekazanych na ten cel darowizn od podstawy opodatkowania PIT i CIT odpowiednio do kwoty 6% lub 10% dochodu, 0% stawkę VAT na dostawy pomocowe, czy zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek.

Ekspert: rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o około 15-20 proc. przez wojnę i sankcje

Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak zwrócił uwagę Rybacki, przedsiębiorstwa przemysłowe ankietowane w badaniu PMI wskazują, że konieczna będzie największa redukcja zatrudnienia od czasów pandemii Covid-19, "a to prawdopodobnie dopiero początek depresji"

W jakich branżach mikrofirmy wystawiają mniej faktur w 2022 r.?

W pierwszym kwartale 2022 r. mikrofirmy z wielu branż wystawiały mniej faktur niż w trzech pierwszych miesiącach zeszłego roku.

Dzień Europy 2022: zainspiruj się przeszłością, by stawiać czoła wyzwaniom współczesności

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

Jakie zachowania firmy tłumaczą wojną? [BADANIE]

Średnio co trzeci właściciel firmy doświadcza ze strony kontrahentów przeróżnych zachowań, które tamci tłumaczą… wojną na Ukrainie – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

MSZ: Jesteśmy dość blisko porozumienia ws. kolejnych sankcji na Rosję

Jesteśmy dość blisko zawarcia porozumienia w sprawie nałożenia na Rosję szóstego pakietu sankcji; żadne państwo, ani Węgry, ani Austria, ani Niemcy, ani nikt inny najprawdopodobniej tego nie zablokuje - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński

Raport: wojna na Ukrainie wpływa negatywnie na ponad połowę firm z sektora MŚP

Wojna na Ukrainie ma negatywny wpływ na ponad połowę firm z sektora MŚP - poinformowano w opublikowanym w czwartek raporcie. Z Barometru EFL wynika, że przedsiębiorcy nie widzą szans na poprawę swojej sytuacji w krótkim terminie.

PIE: napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był w 2021 r. rekordowo wysoki

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2021 r. był rekordowo wysoki i wyniósł 24,8 mld dolarów. To wzrost o 82 proc. – podano w udostępnionej PAP analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Kto odpowiada za długi spółki jawnej?

Spółka jawna zaciągnęła dług. Czy wspólnicy spółki będą musieli go spłacić?

Wpis do ewidencji producentów rolnych również przez Internet

Rząd przyjął projekt dotyczący składania przez rolników e-wniosków o wpis do ewidencji. Dotąd wnioski były przyjmowane w wersji papierowej.

Zapowiedź embarga UE na ropę z Rosji to kolejny krok, by ją odcinać od dochodów z handlu

Środowa zapowiedź wprowadzenia unijnego embargo na import ropy to kolejny krok po działaniach USA i Wielkiej Brytanii, by odcinać Rosję od dochodów z handlu z Zachodem – ocenił w komentarzu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak

Handel konwersacyjny napędza e-commerce w 2022 roku

W ciągu najbliższych czterech lat wartość handlu konwersacyjnego wzrośnie o ponad 590%, do poziomu 290 miliardów dolarów. A chat i voiceboty będą odpowiadać za 50% wydatków na ten rodzaj sprzedaży online. Czy dzięki inteligentnej automatyzacji, uda się zwiększyć zyski w e-commerce?

Branża meblarska wciąż ma problem z płatnościami

Branża meblarska spłaciła 28,5 mln zł pandemicznego długu. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro informacji Gospodarczej producentom i sprzedawcom mebli do spłacenia pozostaje jednak wciąż 92,8 mln zł.

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw w 2022 r.

Nabór wniosków o 60 tys. zł bezzwrotnej premii na restrukturyzację małych gospodarstw ruszy 16 maja 2022 r. Kto może ubiegać się o pomoc?

Dane z CEIDG: Tylko w trzy miesiące 2022 samozatrudnieni złożyli ponad 63 tys. wniosków o zamknięcie firm

W I kwartale 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42% więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46% wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności. Eksperci, choć nie są zaskoczeni tymi wynikami, uważają je za mocno niepokojące. Jakie wskazują powody?

Inflacja 2022 - kolejny rekord!

Inflacja w 2022 roku wciąż rośnie. Mamy kolejny rekord. W kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3%. Jakie są skutki wysokiej inflacji dla przedsiębiorstw?

Szwajcaria/ Media: Polska jest świetnie przygotowana na odcięcie gazu z Rosji

To był szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski. Rząd polski od lat ostrzegał, że Putin może wykorzystać dostawy gazu do Europy jako broń – komentuje w piątek szwajcarski dziennik „Die Weltwoche” wyłączenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski

Polski Ład i wojna w Ukrainie największymi przeszkodami w zakładaniu firm?

Polacy częściej niż rok temu zakładają nowe firmy. Jednak jak pokazują dane z CEIDG wzrost rok do roku wynosi tylko 3,5 procent. Jakie mogą być przyczyny?

Stopy procentowe w Polsce mogą osiągnąć dwucyfrowy poziom (opinia)

Stopy procentowe w Polsce mogą docelowo osiągnąć dwucyfrowy poziom - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Pekao: jednocyfrowa inflacja dopiero w pierwszej połowie 2023 roku

Około 12 proc. wyniesie średnioroczna inflacja w 2022 r., a jej szczyt w wysokości 13,5-14 proc. przypadnie w połowie roku - prognozują analitycy Pekao, komentując dane GUS. Ich zdaniem jednocyfrową inflację zobaczymy dopiero w pierwszej połowie 2023 roku.

ING: w kwietniu 2022 inflacja CPI najwyższa od 1998 roku

W kwietniu inflacja CPI zwiększyła się o 12,3 proc. rdr i jest to najwyższy wynik od 1998 r., przewyższający prognozowany konsensus - twierdzą analitycy ING. Ich zdaniem szczyt inflacji w granicach 13-15 proc. rdr przypadnie w połowie 2022 r. i na początku 2023 r.

Müller: inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale to globalny problem

Inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale przecież nie tylko w Polsce. W całej europejskiej strefie euro to najwyższa inflacja w historii, mówimy o globalnym problemie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Inflacja w kwietniu 12,3%. Motorem wzrostu ceny żywności

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r.

Rejestracja spółki przez S24, czy w formie klasycznej?

Już od ponad dekady spółkę z o.o. można zarejestrować w Polsce przez Internet. 7 lat temu ta możliwość objęła spółkę jawną i komandytową, a niedawno również prostą spółkę akcyjną. Wszystko za sprawą systemu S24, który z definicji powinien umożliwić założenie i rejestrację spółki w 24 godziny, bez zbędnych formalności. Czy jednak taka forma jest lepsza od klasycznej? Jak wygląda procedura rejestracji? Jakie są zalety, a jakie wady systemu S24?

REKLAMA