REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary dla przedsiębiorców w 2023 r. – zmiana stawek

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Kary dla przedsiębiorców 2023
Kary dla przedsiębiorców 2023
Media

REKLAMA

REKLAMA

Popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego może spowodować konieczność zapłaty grzywny. Limity w tym zakresie są ustalane w oparciu o wielokrotność minimalnego wynagrodzenia. Niedawne zmiany tej wartości oznaczają wyższe limity pieniężne sankcji w Kodeksie karnym skarbowym. Zmiany stawek nastąpią dwukrotnie w 2023 r.

Od jakiej kwoty przedsiębiorca odpowiada za przestępstwo skarbowe?

Błąd przedsiębiorcy w podatkach może być uznany za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe w zależności od kwoty. Jeśli wartość uszczuplonej należności publicznoprawnej (lub narażonej na uszczuplenie) jest wyższa od pięciokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia, to czyn spełnia kryteria dla przestępstwa skarbowego. Z tego powodu przestępstwo skarbowe w 2023 r. dotyczy kwoty powyżej

REKLAMA

 • 17 450 zł (5 x 3490 zł) od 1 stycznia 2023 r.
 • 18 000 zł (5 x 3600 zł) od 1 lipca 2023 r.

Osobną kwestią jest warunek umyślności. Przestępstwo skarbowe można popełnić tylko umyślnie, a nieumyślnie gdy kodeks tak stanowi.

Błąd przedsiębiorcy w podatkach – w jakich granicach grzywna za wykroczenie skarbowe

Jak już wspomniano, limity kwotowe grzywny zostaną zmienione 1 stycznia 2023, a następnie znów podwyższone 1 lipca 2023. Dla grzywny za wykroczenia skarbowe:

 • od 349  do 69 800  zł od 1 stycznia 2023
 • od 360 do 72 000 zł od 1 lipca 2023

Kolejny limit dotyczy górnej granicy kwotowej grzywny za wykroczenia skarbowe w drodze mandatu:

 • 17 450 zł od 1 stycznia 2023
 • 18 000 zł od 1 lipca 2023

Górny limit grzywny za wykroczenie skarbowe w drodze wyroku nakazowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 34 900 zł od 1 stycznia 2023 r.
 • 36 000 zł od 1 lipca 2023 r.

Grzywna za przestępstwo skarbowe – dolny i górny limit

Grzywna za przestępstwo skarbowe jest wymierzana w stawkach dziennych. Minimalna liczba stawek dziennych to 10, a maksymalna – 720. Jednocześnie przepisy regulują dolną i górną granicę kwotową stawki dziennej.

Minimalna wysokość grzywny za przestępstwo skarbowe (przy założeniu grzywny w wysokości 10 stawek dziennych oraz minimalnej stawki dziennej) to 1163,40 zł od 1 stycznia 2023 r. oraz 1200 zł od pierwszego lipca 2023 r.

Maksymalna wysokość grzywny za przestępstwo skarbowe (przy założeniu grzywny w wysokości 720 stawek dziennych oraz maksymalnej stawki dziennej) to 33 503 040 zł od 1 stycznia 2023 oraz 34 560 000 zł od 1 lipca 2023 r.

Osobną kwestią jest górny limit grzywny za przestępstwo skarbowe w przypadku wyroku nakazowego. Maksymalna kwota do zapłaty to  9 306 400 zł od 1 stycznia 2023 r. oraz 9 600 000 zł od 1 lipca 2023 r.

Inne rodzaje kar za przestępstwa skarbowe

Grzywna nie jest jedynym rodzajem sankcji za przestępstwo skarbowe. Inne kary za przestępstwa skarbowe (art. 22 KKS) to m. in.

 • kara ograniczenia wolności
 • kara pozbawienia wolności
 • przepadek przedmiotów
 • ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów
 • przepadek korzyści majątkowej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA