REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacyjne rozwiązania z dofinansowaniem Funduszy Europejskich na blisko 4,3 mld zł

innowacje dofinansowanie
innowacje dofinansowanie

REKLAMA

REKLAMA

W ramach konkursów z poddziałania “Badania na rynek” organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorcy z sektora MŚP otrzymali dofinansowanie na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenie innowacyjnych procesów technologicznych. Łączna kwota środków przeznaczonych na wsparcie polskich firm wyniosła niemal 4,3 mld zł.

Fundusze Europejskie – wsparcie innowacyjności

Fundusze Europejskie szeroko wspierają rozwój innowacyjności. Dzięki unijnej pomocy powstaje środowisko sprzyjające tworzeniu nowych i lepszych produktów, a dzięki nakładom inwestycyjnym firmy mogą polepszyć i rozwinąć swoją produkcję opartą na działalności badawczo-rozwojowej (B+R).

REKLAMA

Celem ogólnopolskiego poddziałania „Badania na rynek” realizowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności polskich firm z sektora MŚP poprzez wsparcie realizacji rozwojowych projektów, wdrażających na rynek efekty prac B+R. Efektem udzielonego wsparcia ma być w wprowadzenie na rynek nowego lub znacznie ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu technologicznego, mającego pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Dla kogo konkurs na najlepsze innowacje

Konkursy skierowane były do mikro, małych i średnich firm, które wykazały się odpowiednimi przychodami, a jednocześnie prowadziły lub zleciły prace badawczo-rozwojowe kluczowe dla nowego produktu lub usługi, bądź zakupiły wyniki tych prac. Dofinansowaniem mogły być objęte wydatki inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych, zakup nieruchomości, roboty budowlane, wartości niematerialne i prawne czy koszty usług doradczych.

Jakie rozwiązania zwyciężyły?

Wśród wspartych projektów wdrażających wyniki prac B+R znalazły się m.in.: technologia produkcji odkuwek, system prefabrykowanych konstrukcji placów zabaw, innowacyjny typoszereg wymienników ciepła czy technologia lamp gruntowych.

Wdrożenia zaplanowanych w tych projektach pomysłów do praktycznego użytku przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstw, a tym samym do wzrostu innowacyjności polskich firm z sektora MŚP. Analizując wsparte projekty wyraźnie widać, że polscy przedsiębiorcy za ważny element swojego biznesu coraz częściej uznają ideę zrównoważonego rozwoju. Wiele wybranych rozwiązań ma szansę znacząco usprawnić efektywność produkcji, wdrożyć rozwiązania proekologiczne i jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad 500 projektów, ponad  4 mld zł

REKLAMA

Wśród wyłonionych w konkursie projektów znalazło się wiele nowatorskich rozwiązań, bazujących na autorskich pomysłach, a także patentach własnych firm, jak również projekty modernizacji linii produkcyjnych, wdrożenie nowych urządzeń czy technologii. 538 projektów otrzymało wsparcie na prawie 4,3 mld zł. Zgłoszenia przedsiębiorców jasno wskazują, że sektor MŚP charakteryzuje się wysokim potencjałem rozwojowym, a firmy dobrze wiedzą, jakie działania pozwolą im osiągnąć wyższą konkurencyjność na rynku polskim i nie tylko. Obserwujemy wysoki poziom innowacyjności i dążenie do ulepszania oferowanych produktów i usług, celujących w potrzeby polskich konsumentów oraz zgodnych ze zrównoważonym rozwojem i troską o środowisko – powiedziała Hanna Godula, zastępca dyrektora Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach.

Wsparcie z uwzględnieniem finansowania prac badawczych i wdrożenia ich wyników kontynuowane będzie w ramach Priorytetu 1 „Wsparcie dla przedsiębiorców” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Firmy będą mogły otrzymać dofinansowanie na realizację kompleksowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym lub wdrożeniowym. Projekty w nowej perspektywie w Priorytecie 1 będą składały się z modułów – przedsiębiorca z sektora MŚP  będzie miał do wyboru  jedną z obligatoryjnych części – prace B+R lub wdrożenie innowacji, a kolejne moduły będzie dobierał w zależności od swoich preferencji. Wnioskodawca będzie mógł uzupełnić swój projekt o elementy z zakresu: infrastruktury badawczo-rozwojowej, cyfryzacji, internacjonalizacji, „zazieleniania” działalności przedsiębiorstw czy rozwoju kompetencji. Wsparcie będzie miało na celu  wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie stopnia dostosowania działalności przedsiębiorstw do wyzwań współczesnej gospodarki, co wpisuje się w aktualne polityki UE (np. w Europejski Zielony Ład – European Green Deal).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA