REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacyjne rozwiązania z dofinansowaniem Funduszy Europejskich na blisko 4,3 mld zł

innowacje dofinansowanie
innowacje dofinansowanie

REKLAMA

REKLAMA

W ramach konkursów z poddziałania “Badania na rynek” organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorcy z sektora MŚP otrzymali dofinansowanie na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenie innowacyjnych procesów technologicznych. Łączna kwota środków przeznaczonych na wsparcie polskich firm wyniosła niemal 4,3 mld zł.

Fundusze Europejskie – wsparcie innowacyjności

Fundusze Europejskie szeroko wspierają rozwój innowacyjności. Dzięki unijnej pomocy powstaje środowisko sprzyjające tworzeniu nowych i lepszych produktów, a dzięki nakładom inwestycyjnym firmy mogą polepszyć i rozwinąć swoją produkcję opartą na działalności badawczo-rozwojowej (B+R).

REKLAMA

Celem ogólnopolskiego poddziałania „Badania na rynek” realizowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności polskich firm z sektora MŚP poprzez wsparcie realizacji rozwojowych projektów, wdrażających na rynek efekty prac B+R. Efektem udzielonego wsparcia ma być w wprowadzenie na rynek nowego lub znacznie ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu technologicznego, mającego pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Dla kogo konkurs na najlepsze innowacje

Konkursy skierowane były do mikro, małych i średnich firm, które wykazały się odpowiednimi przychodami, a jednocześnie prowadziły lub zleciły prace badawczo-rozwojowe kluczowe dla nowego produktu lub usługi, bądź zakupiły wyniki tych prac. Dofinansowaniem mogły być objęte wydatki inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych, zakup nieruchomości, roboty budowlane, wartości niematerialne i prawne czy koszty usług doradczych.

Jakie rozwiązania zwyciężyły?

Wśród wspartych projektów wdrażających wyniki prac B+R znalazły się m.in.: technologia produkcji odkuwek, system prefabrykowanych konstrukcji placów zabaw, innowacyjny typoszereg wymienników ciepła czy technologia lamp gruntowych.

Wdrożenia zaplanowanych w tych projektach pomysłów do praktycznego użytku przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstw, a tym samym do wzrostu innowacyjności polskich firm z sektora MŚP. Analizując wsparte projekty wyraźnie widać, że polscy przedsiębiorcy za ważny element swojego biznesu coraz częściej uznają ideę zrównoważonego rozwoju. Wiele wybranych rozwiązań ma szansę znacząco usprawnić efektywność produkcji, wdrożyć rozwiązania proekologiczne i jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad 500 projektów, ponad  4 mld zł

REKLAMA

Wśród wyłonionych w konkursie projektów znalazło się wiele nowatorskich rozwiązań, bazujących na autorskich pomysłach, a także patentach własnych firm, jak również projekty modernizacji linii produkcyjnych, wdrożenie nowych urządzeń czy technologii. 538 projektów otrzymało wsparcie na prawie 4,3 mld zł. Zgłoszenia przedsiębiorców jasno wskazują, że sektor MŚP charakteryzuje się wysokim potencjałem rozwojowym, a firmy dobrze wiedzą, jakie działania pozwolą im osiągnąć wyższą konkurencyjność na rynku polskim i nie tylko. Obserwujemy wysoki poziom innowacyjności i dążenie do ulepszania oferowanych produktów i usług, celujących w potrzeby polskich konsumentów oraz zgodnych ze zrównoważonym rozwojem i troską o środowisko – powiedziała Hanna Godula, zastępca dyrektora Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach.

Wsparcie z uwzględnieniem finansowania prac badawczych i wdrożenia ich wyników kontynuowane będzie w ramach Priorytetu 1 „Wsparcie dla przedsiębiorców” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Firmy będą mogły otrzymać dofinansowanie na realizację kompleksowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym lub wdrożeniowym. Projekty w nowej perspektywie w Priorytecie 1 będą składały się z modułów – przedsiębiorca z sektora MŚP  będzie miał do wyboru  jedną z obligatoryjnych części – prace B+R lub wdrożenie innowacji, a kolejne moduły będzie dobierał w zależności od swoich preferencji. Wnioskodawca będzie mógł uzupełnić swój projekt o elementy z zakresu: infrastruktury badawczo-rozwojowej, cyfryzacji, internacjonalizacji, „zazieleniania” działalności przedsiębiorstw czy rozwoju kompetencji. Wsparcie będzie miało na celu  wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie stopnia dostosowania działalności przedsiębiorstw do wyzwań współczesnej gospodarki, co wpisuje się w aktualne polityki UE (np. w Europejski Zielony Ład – European Green Deal).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA