REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłacalność branży hotelarskiej pod znakiem zapytania

Obecnie sytuacja w hotelach wygląda różnie, co bardzo mocno zależy od konkretnej lokalizacji obiektu. Hotele typowo turystyczne w miejscowościach kurortowych mają znaczne obłożenie, w większości przypadków przekraczające 90 proc. Hotele w dużych miastach i lokalizacjach nastawionych na klienta biznesowego, które były odwiedzane podczas podróży służbowych, są w gorszej sytuacji rynkowej.

Produkujesz kosmetyki? Konsumenci coraz częściej sprawdzają ich skład

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co dla producentów oznacza podwyższoną poprzeczkę. Jak pokazują badania skład kosmetyków ma większe znaczenie dla kobiet, za to mężczyźni są bardziej lojalni wobec marki.

Są pieniądze na restrukturyzację i pomoc upadającym firmom

Są efekty apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie utrudnień dla firm, polegających na tym, że przedsiębiorcy w restrukturyzacji nie mogą korzystać ze wsparcia przewidzianego ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tarcza antykryzysowa).

Koronawirus: co 3 firma zwiększyła zastosowanie technologi w swojej działalności

Od wybuchu pandemii, 32 proc. przedsiębiorstw zaczęło używać (bądź zwiększyło zastosowanie) narzędzi cyfrowych w procesach biznesowych. Tylko 4 proc. firm przyznaje, że musiało zwolnić pracowników.

REKLAMA

Zmiany w zamówieniach publicznych w zakresie kar umownych i odszkodowań

Zasady związane z obowiązkiem wzajemnego informowania się stron umowy w sprawie zamówienia publicznego, znajdują również zastosowanie w przypadku kar umownych oraz odszkodowań z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Niższe ceny żyta, ziemniaków, żwyca wołowego

W lipcu 2020 r. w porównaniu z czerwcem br. spadły ceny skupu większości produktów rolnych. Wyższe były ceny kukurydzy, żywca wołowego, drobiu i mleka.

Ponad 130 mln złotych trafiło do firm w ramach Tarczy Antykryzysowej

Środki przyznano w ramach zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS oraz w ramach świadczenia postojowego.

Coraz więcej opóźnionych płatności

Właściciele firm transportowych mają coraz większe kłopoty z przeterminowanymi fakturami. Już co 10 firma w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy wskaźnik spośród wszystkich branż. Zdecydowanie na pogorszenie sytuacji w sektorze wpłynął koronawirus, którzy przyczynił się do przestojów transportu.

REKLAMA

Nie trzeba podawać danych majątkowych w trakcie spisu rolnego

Podmiotem spisu będą składowe gospodarstwa rolnego, np. powierzchnia gruntów, liczba zwierząt, uprawy rolne. Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r.

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej

Do 30 września można składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw bilateralnych (FWD). Projekty mogą dotyczyć m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego a także łagodzenia zmian klimatu i adaptacji ekologicznej.

Dotacje dla firm w III edycji Funduszy norweskich i EOG

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa nadal mogą składać wnioski o dotacje z Funduszy Norweskich. W tym rozdaniu pieniądze przewidziane są na działania związane z energią odnawialną. Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), zwane potocznie Funduszami EOG i norweskimi to dwa instrumenty finansowe ustanowione przez Państwa Darczyńców (tj. Norwegię, Islandię i Liechtenstein) w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE.

Nowe technologie w endodoncji. Polskie firmy w czołówce

W wielu dziedzinach stomatologii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zaszły znaczne zmiany, związane z wprowadzeniem nowych technologii i nowatorskich metod leczenia. Swoista rewolucja nie ominęła także endodoncji, czyli działu stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych (podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe). Związana jest ona przede wszystkim z jej upowszechnieniem i dostępnością.

Chcesz otrzymać pieniądze za bon turystyczny? - podaj dobry numer konta

Przedsiębiorco, jeśli chcesz otrzymać pieniądze z ZUS za bon turystyczny, podaj dobry numer konta. Zdarzają się bowiem zwroty na konto ZUS. Podane numery rachunków są błędne lub zamknięte.

Przewoźnicy liczą na poprawę sytuacji w branży

Transport lotniczy powoli się odmraża, ale wciąż pozostaje niepewność np. dotycząca obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie. Przewoźnicy liczą, że mimo tych trudności sezon urlopowy się wydłuży, co pozwoli odrobić część strat.

Czy wróci handel w niedzielę?

Co drugi Polak chce ponownie mieć możliwość zrobienia zakupów w niedzielę. Co trzeci badany jest przeciwny. Nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy.

Czy wróci handel w niedzielę?

Co drugi Polak chce ponownie mieć możliwość zrobienia zakupów w niedzielę. Co trzeci badany jest przeciwny. Nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy.

Można składać wnioski o pomoc suszową

Rolnicy, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi przez epidemię COVID-19 oraz ci, którzy nie otrzymali tzw. pomocy suszowej za 2019 r. mogą ubiegać się o wparcie finansowe.

Poznaj 50 wpływowych kobiet biznesu

24 września w Warszawie odbędzie się premiera książki „50 wpływowych kobiet biznesu”. Zaglądamy zza kulisy i zdradzamy jak będzie wyglądała tegoroczna edycja.

Poznaj 50 wpływowych kobiet biznesu

24 września w Warszawie odbędzie się premiera książki „50 wpływowych kobiet biznesu”. Zaglądamy zza kulisy i zdradzamy jak będzie wyglądała tegoroczna edycja.

Ostatnie dotacje dla firm w ramach Szybkiej Ścieżki

To już ostatnie rozdanie Szybkiej Ścieżki - największego programu wsparcia innowacyjności polskich firm. 22 sierpnia rusza druga runda konkursu skierowana do MŚP i ich konsorcjów, również z jednostkami naukowymi.

Przewoźnik z niekompletnym zgłoszeniem SENT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w zakresie konieczności odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej na podstawie ustawy o SENT.

Innowacyjny lider to otwartość na zmianę

COVID-19 jest rodzajem mentalnej Formuły 1. W procesie zmian i innowacji w organizacjach musisz być szybki. Kupony odcinają ci, którzy już wcześniej byli przyzwyczajeni do testowania i ponoszenia ryzyka i zbudowali sobie taką markę w zespołach, dzięki której ludzi mają odwagę sięgać po nowe i umieć ponosić ryzyko .

Ubezpieczyciele odmawiają wypłat rolnikom

Ponad 300 wniosków rocznie z prośbą o interwencje trafia do Rzecznika Finansowego. Dotyczą one głównie ubezpieczeń rolników w dwóch najistotniejszych dla rolników grupach ubezpieczeń: upraw oraz budynków rolnych. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis.

Branża Beauty ma pomysł jak ocalić 45 tys. miejsc pracy [PODCAST]

Branża Beauty apeluje o 8% VAT na zabiegi kosmetyczne, co pozwoli na ocalenie 45 tysięcy miejsc pracy w Polsce. W tym celu została opracowana specjalna Tarcza Beauty, która ma być receptą na wychodzenie z kryzysu. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Dłuższe terminy dla wytwórców OZE

145 wytwórców z Odnawialnych Źródeł Energii otrzymało zgodę URE na wydłużenie terminów wykonywania zobowiązań. Zgoda dotyczy firm korzystających ze wsparcia. Możliwość takiej zmiany dla określonych wytwórców wprowadziła pierwsza tzw. tarcza antykryzysowa.

5% globalnego PKB ulega procederowi prania pieniędzy

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacuje w raporcie firma konsultingowa Deloitte. Skala i wpływ problemu są ogromne.

Bon turystyczny coraz chętniej realizowany

Do tej pory zgłosiło się ponad 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 668 tys. bonów o łącznej wartości ponad 572 mln zł.

Jak nie zmarnować dobrego kryzysu? Transformacja sektora bankowego

Mniejsze zyski banków? To już się dzieje. Spadek marży odsetkowej wywołany obniżką stóp procentowych, wzrost odpisów na oczekiwane straty kredytowe oraz spadek przychodów z tytułu opłat i prowizji, spowodowany zmniejszonym popytem na usługi bankowe – to w ocenie NBP główne czynniki, które w nadchodzącym czasie wpłyną na spadek zyskowności sektora bankowego.

Wynik PKB lepszy od oczekiwań, ale wciąż dużo niepewności [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, największy w naszej współczesnej historii, duża część bankowych analityków interpretuje jako stosunkowo dobrą wiadomość, ponieważ wynik jest lepszy od ich oczekiwań. I zapewne tak jest, w szczególności na tle szeregu innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Niektórzy analitycy rysują już nawet literę V jako znak (i tempo) wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorcom trudno jednak podzielać ich optymizm.

Fryzjer pracował w trakcie lockdown'u. Nie poniesie kary

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie uwzględnił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił decyzję w sprawie wymierzenia kary pieniężnej przedsiębiorcy prowadzącemu salon fryzjerski.

Podwyższanie oprocentowania kredytów - jest interwencja Rzecznika Finansowego

Mechanizm tzw. klauzuli minimalnego oprocentowania w umowach lub regulaminach kredytu bądź pożyczek zawieranych przez podmioty rynku finansowego z kredytobiorcami/pożyczkobiorcami będącymi osobami fizycznymi, nie pozwala na obniżenie oprocentowania kredytu lub pożyczki w związku ze zmianą stopy referencyjnej poniżej ustalonego progu.

Dodatkowe świadczenia postojowe dla turystyki

Turystyczny Fundusz Zwrotów a także Fundusz Pomocowy mają uratować branżę turystyczną. Sejm przyjął poselski projekt ustawy konsultowany z Ministerstwem Rozwoju. Dokument zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie.

Jak ustalić spadek obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, aby ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń

Przepisy ustawy o COVID-19 wprowadziły własną definicję spadku obrotów gospodarczych, którego ustalenie jest niezbędne przy ubieganiu się o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP albo na podstawie umowy ze starostą. Przez spadek obrotów gospodarczych należy rozumieć przychody ze sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Nie należy do nich wliczać innych przychodów, m.in. ze sprzedaży środków trwałych.

Jak stosować ograniczenie odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o COVID-19

Nasi pracownicy w związku z rozwiązaniem umów o pracę we wrześniu 2020 r. uzyskają prawo do odprawy emerytalnej z Kodeksu pracy, odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych i odprawy dodatkowej z postanowień wewnątrzzakładowych. Czy ograniczenie wysokości odpraw (art. 15gd ustawy o COVID-19) dotyczy każdej z nich odrębnie czy wszystkich łącznie wypłaconych w tym samym terminie płatności?

Nie masz inwestora na realizację projektu? Z pomocą przyjdzie fundusz kapitałowy EIC

Komisja Europejska powołała do życia Fundusz kapitałowy Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Fundusz zapewni kapitał od 0,5 mln do 15 mln euro na finansowanie przełomowych innowacyjnych projektów wybranych do wsparcia w ramach finansowania mieszanego dostępnego w konkursach EIC Accelerator.

Duży spadek PKB w II kwartale 2020, ale mniejszy niż w UE [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2% jest największy w historii III RP. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny to skutki zamrożenia gospodarki i strat ekonomicznych, jakie poniosła w tym okresie. Czy to początek głębokiej recesji?

Coraz mniej ekologicznych gospodarstw rolnych

Po przystąpieniu Polski do UE nastąpił dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego. Jednak od 6 lat systematycznie spada liczba takich gospodarstw, a te które funkcjonują ekologiczne metody stosują wyłącznie w uprawie roślin.

Stopy procentowe wyższe w 2021 roku?

Analitycy zapowiadają podwyżkę stóp procentowych od przyszłego roku. Czy to ostatnie chwile taniego pożyczania dla przedsiębiorców?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pomoże firmom turystycznym

Wypłaty za nieodbyte imprezy turystyczne czy vouchery na wyjazdy - takie działania przewiduje projekt drugiej Tarczy antykryzysowej dla branży turystycznej. Czy to pomoże firmom w zapaści?

250 tyś. rolników przystąpi do Spisu Rolnego [WYWIAD]

Powszechny Spis Rolny to najważniejsze badanie polskiego rolnictwa. Jest organizowany co 10 lat, a jego kolejna edycja rozpocznie się w tym roku 1 września i potrwa do 30 listopada. Tylko w samym województwie mazowieckim 250 tysięcy rolników podlega obowiązkowi spisowemu. Agnieszka Ajdyn, Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie przedstawia cele spisu rolnego i jak będzie przebiegała jego organizacja.

Agrotech, czyli 100 milionów dla polskiego rolnictwa

Szybka Ścieżka "Agrotech" ma za zadanie wesprzeć rozwój nowych technologii w sektorze rolnym. Głównym celem jest podniesienie konkurencyjności firm pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji czy produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku. Sprawdzamy ile można otrzymać pieniędzy w tym zakresie.

Mięso z flagą w sklepach od 30 września 2020 r.

W dniu 30 września 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy nakazujące umieszczanie na mięsie sprzedawanym na wagę poza napisaną nazwą kraju pochodzenia także wizerunek flagi danego kraju. Ma to pozwolić konsumentowi na pierwszy rzut oka rozpoznać, skąd pochodzi produkt, i wybrać ten z Polski, jeśli jest to dla niego ważny czynnik. Przepis dotyczy mięsa świń, drobiu, kóz i owiec. To drugi po ziemniakach produkt objęty obowiązkiem flagowania.

Młody rolnik z premią na rozwój swojego gospodarstwa

150 tyś. złotych może otrzymać rolnik, który nie ukończył 40 roku życia, posiada własne gospodarstwo i opracował biznesplan na jego rozwój. Do 17 sierpnia trwa nabór wniosków.

Specjalna maszyna zbierze za człowieka kamienie z pól uprawnych

Trzech wynalazców - pasjonatów wraz z zespołem skorzystało z możliwości jakie daje program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i skonstruowało maszynę do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych.

Specjalna maszyna zbierze za człowieka kamienie z pól uprawnych

Trzech wynalazców - pasjonatów wraz z zespołem skorzystało z możliwości jakie daje program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i skonstruowało maszynę do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych.

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej pod pretekstem walki z COVID-19

Sejm przedstawił projekt ustawy zgodnie z którym z odpowiedzialności karnej zwolniony będzie każdy, kto naruszy obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy. Eksperci zwracają uwagę, że taka regulacja nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Czy pracodawca może czytać pocztę służbową pracownika?

Monitoring poczty służbowej oraz jej czytanie przez pracodawcę budzi wiele emocji. Niemniej jednak Urząd Ochrony Danych Osobowych stoi na stanowisko, że pracodawca może kontrolować służbową pocztę elektroniczną pracownika, ale musi najpierw poinformować o prowadzeniu monitoringu poczty.

Nie tylko na targu, czyli rolnik może sprzedawać też w internecie

Pandemia koronawirusa zmienia polskie rolnictwo. Teraz nie tylko na lokalnych rynkach producenci warzyw i owoców mogą sprzedać swoje plony, ale również w sieci. Ruszyła właśnie specjalna platforma przeznaczona do tego celu.

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

REKLAMA