REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksport do Wielkiej Brytanii. Poznaj zmiany po Brexit

Subskrybuj nas na Youtube
W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

31 grudnia br Wielka Brytania opuszcza UE. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli być przygotowani na zmiany, które wejdą najprawdopodobniej w życie od 1 stycznia 2021 roku. Nawet jeżeli umowy handlowe będą ponownie negocjowane, to i tak firmy eksportowe czeka szereg nowych obowiązków.

Eksport po Brexit

Nowe obowiązki dla biznesu w obszarze regulacji celnych pojawią się zarówno w przypadku scenariusza „ z umową o wolnym handlu”, jak i scenariusza „bez umowy o wolnym handlu”, chociaż to, czy – i jakie – cła będą miały zastosowanie, będzie zależeć od wyniku negocjacji. Nawet w przypadku zawarcia umowy o wolnym handlu przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli przestrzegać reguł pochodzenia, aby móc korzystać z preferencji celnych.

REKLAMA

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował już „Model działania na granicach” („Border Operating Model”- BOM), stanowiący szczegółowe objaśnienia uzgodnień dotyczących importu i eksportu towarów między Wielką Brytanią a UE (odrębne przepisy mają zastosowanie do Irlandii Północnej).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Co się zmieni w eksporcie od stycznia 2021r ?

BOM opiera się na wcześniej zapowiedzianym stopniowym wprowadzeniu obowiązków celnych w imporcie z UE do Wielkiej Brytanii:

  • Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwa importujące do Wielkiej Brytanii „standardowe” towary będą musiały spełniać minimalne wymogi celne, takie jak prowadzenie wystarczającej ewidencji celnej, ale będą miały do 6 miesięcy na złożenie deklaracji celnych. Płatność wszelkich należności importowych może zostać odroczona do czasu złożenia zgłoszenia celnego.
  • W przypadku towarów kontrolowanych zgłoszenia celne będą wymagane już od 1 stycznia. Kontrole będą dotyczyły niektórych kategorii towarów wysokiego ryzyka.
  • Od 1 kwietnia 2021 r. przedsiębiorstwa będą musiały dokonać zgłoszenia wstępnego przy przemieszczaniu z UE do Wielkiej Brytanii produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych podlegających regulacji, a także przedłożyć niezbędną dokumentację zdrowotną.
  • Od 1 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać pełna kontrola graniczna. Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli złożyć deklaracje celne i zapłacić wszelkie wymagane należności w momencie importu z UE do Wielkiej Brytanii.

Zasady eksportu

Podstawowe zasady importu do Zjednoczonego Królestwa obejmują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Przemieszczenie towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa będzie importem towarów - co oznacza, że powstaną zobowiązania celne – brytyjskie organy celne szacują, że dodatkowo ok. 180 000 podmiotów będzie musiało po raz pierwszy dokonać zgłoszeń celnych w Wielkiej Brytanii (oprócz ok. 140 000 przedsiębiorstw obecnie dokonujących zgłoszeń celnych).
  • Jeśli towary są zwykle objęte podatkiem VAT w Zjednoczonym Królestwie, podatek VAT od importu będzie obliczany według tej samej stawki.
  • Jeśli stawka cła w Zjednoczonym Królestwie jest wyższa niż 0%, wówczas należy zapłacić cło.

Jak przygotować się do wysyłki towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa?

  • Ustal, kto będzie dokonywał:
    • Eksportowych formalności celnych w UE,
    • Importowych formalności celnych w Wielkiej Brytanii. Podmioty niemające siedziby w Wielkiej Brytanii będą musiały wyznaczyć przedstawiciela pośredniego
  • Uzyskaj numer EORI w UE i Wielkiej Brytanii.
  • Ustal informacje niezbędne do odprawy celnej Twojego katalogu produktów (klasyfikacja, pochodzenie, wartość celna).
  • Rozważ złożenie wniosków o procedury uproszczone.
  • Sprawdź wymagania dotyczące odroczonego rozliczania cła i zabezpieczenia generalnego dla należności celnych w Wielkiej Brytanii.
  • Rozważ zaangażowanie podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności z przepisami celnymi do załatwiania formalności granicznych w Twoim imieniu.
  • Określ wpływ dodatkowych kosztów na Twój biznes i rozważ wykorzystanie narzędzi pozwalających na oszczędności (procedury specjalne, uproszczenia).

Przygotowanie firm do wysyłki towarów z UE to Wielkiej Brytanii

Już dziś należy podjąć szereg kroków, które ułatwią eksport po Brexit. To m.in.:

  • Zmapowanie istniejących i proponowanych łańcuchów dostaw oraz analiza wynikających z nich zobowiązań celnych i podatkowych oraz możliwych do wdrożenia rozwiązań ułatwiających działalność.
  • Identyfikacja celnych i około-celnych obowiązków rejestracyjnych i pozwoleń niezbędnych do prowadzenia działalności po Brexicie.
  • Wsparcie w dopełnianiu obowiązków wynikających z przepisów celnych. Deloitte UK Global Trade Bureau łączy wyjątkową ekspertyzę w handlu globalnym z technologią, aby zaoferować kompleksowe rozwiązanie w zakresie zarządzania procesami celnymi: począwszy od analizy prawa celnego, poprzez wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu najlepszych rozwiązań celnych, a skończywszy na codziennym zarządzaniu procesami celnymi i dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA