REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksport do Wielkiej Brytanii. Poznaj zmiany po Brexit

W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

31 grudnia br Wielka Brytania opuszcza UE. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli być przygotowani na zmiany, które wejdą najprawdopodobniej w życie od 1 stycznia 2021 roku. Nawet jeżeli umowy handlowe będą ponownie negocjowane, to i tak firmy eksportowe czeka szereg nowych obowiązków.

Eksport po Brexit

Nowe obowiązki dla biznesu w obszarze regulacji celnych pojawią się zarówno w przypadku scenariusza „ z umową o wolnym handlu”, jak i scenariusza „bez umowy o wolnym handlu”, chociaż to, czy – i jakie – cła będą miały zastosowanie, będzie zależeć od wyniku negocjacji. Nawet w przypadku zawarcia umowy o wolnym handlu przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli przestrzegać reguł pochodzenia, aby móc korzystać z preferencji celnych.

REKLAMA

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował już „Model działania na granicach” („Border Operating Model”- BOM), stanowiący szczegółowe objaśnienia uzgodnień dotyczących importu i eksportu towarów między Wielką Brytanią a UE (odrębne przepisy mają zastosowanie do Irlandii Północnej).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Co się zmieni w eksporcie od stycznia 2021r ?

BOM opiera się na wcześniej zapowiedzianym stopniowym wprowadzeniu obowiązków celnych w imporcie z UE do Wielkiej Brytanii:

  • Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwa importujące do Wielkiej Brytanii „standardowe” towary będą musiały spełniać minimalne wymogi celne, takie jak prowadzenie wystarczającej ewidencji celnej, ale będą miały do 6 miesięcy na złożenie deklaracji celnych. Płatność wszelkich należności importowych może zostać odroczona do czasu złożenia zgłoszenia celnego.
  • W przypadku towarów kontrolowanych zgłoszenia celne będą wymagane już od 1 stycznia. Kontrole będą dotyczyły niektórych kategorii towarów wysokiego ryzyka.
  • Od 1 kwietnia 2021 r. przedsiębiorstwa będą musiały dokonać zgłoszenia wstępnego przy przemieszczaniu z UE do Wielkiej Brytanii produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych podlegających regulacji, a także przedłożyć niezbędną dokumentację zdrowotną.
  • Od 1 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać pełna kontrola graniczna. Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli złożyć deklaracje celne i zapłacić wszelkie wymagane należności w momencie importu z UE do Wielkiej Brytanii.

Zasady eksportu

Podstawowe zasady importu do Zjednoczonego Królestwa obejmują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Przemieszczenie towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa będzie importem towarów - co oznacza, że powstaną zobowiązania celne – brytyjskie organy celne szacują, że dodatkowo ok. 180 000 podmiotów będzie musiało po raz pierwszy dokonać zgłoszeń celnych w Wielkiej Brytanii (oprócz ok. 140 000 przedsiębiorstw obecnie dokonujących zgłoszeń celnych).
  • Jeśli towary są zwykle objęte podatkiem VAT w Zjednoczonym Królestwie, podatek VAT od importu będzie obliczany według tej samej stawki.
  • Jeśli stawka cła w Zjednoczonym Królestwie jest wyższa niż 0%, wówczas należy zapłacić cło.

Jak przygotować się do wysyłki towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa?

  • Ustal, kto będzie dokonywał:
    • Eksportowych formalności celnych w UE,
    • Importowych formalności celnych w Wielkiej Brytanii. Podmioty niemające siedziby w Wielkiej Brytanii będą musiały wyznaczyć przedstawiciela pośredniego
  • Uzyskaj numer EORI w UE i Wielkiej Brytanii.
  • Ustal informacje niezbędne do odprawy celnej Twojego katalogu produktów (klasyfikacja, pochodzenie, wartość celna).
  • Rozważ złożenie wniosków o procedury uproszczone.
  • Sprawdź wymagania dotyczące odroczonego rozliczania cła i zabezpieczenia generalnego dla należności celnych w Wielkiej Brytanii.
  • Rozważ zaangażowanie podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności z przepisami celnymi do załatwiania formalności granicznych w Twoim imieniu.
  • Określ wpływ dodatkowych kosztów na Twój biznes i rozważ wykorzystanie narzędzi pozwalających na oszczędności (procedury specjalne, uproszczenia).

Przygotowanie firm do wysyłki towarów z UE to Wielkiej Brytanii

Już dziś należy podjąć szereg kroków, które ułatwią eksport po Brexit. To m.in.:

  • Zmapowanie istniejących i proponowanych łańcuchów dostaw oraz analiza wynikających z nich zobowiązań celnych i podatkowych oraz możliwych do wdrożenia rozwiązań ułatwiających działalność.
  • Identyfikacja celnych i około-celnych obowiązków rejestracyjnych i pozwoleń niezbędnych do prowadzenia działalności po Brexicie.
  • Wsparcie w dopełnianiu obowiązków wynikających z przepisów celnych. Deloitte UK Global Trade Bureau łączy wyjątkową ekspertyzę w handlu globalnym z technologią, aby zaoferować kompleksowe rozwiązanie w zakresie zarządzania procesami celnymi: począwszy od analizy prawa celnego, poprzez wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu najlepszych rozwiązań celnych, a skończywszy na codziennym zarządzaniu procesami celnymi i dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA