Eksport do Wielkiej Brytanii. Poznaj zmiany po Brexit
REKLAMA
REKLAMA
Eksport po Brexit
Nowe obowiązki dla biznesu w obszarze regulacji celnych pojawią się zarówno w przypadku scenariusza „ z umową o wolnym handlu”, jak i scenariusza „bez umowy o wolnym handlu”, chociaż to, czy – i jakie – cła będą miały zastosowanie, będzie zależeć od wyniku negocjacji. Nawet w przypadku zawarcia umowy o wolnym handlu przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli przestrzegać reguł pochodzenia, aby móc korzystać z preferencji celnych.
REKLAMA
Rząd Wielkiej Brytanii opublikował już „Model działania na granicach” („Border Operating Model”- BOM), stanowiący szczegółowe objaśnienia uzgodnień dotyczących importu i eksportu towarów między Wielką Brytanią a UE (odrębne przepisy mają zastosowanie do Irlandii Północnej).
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Co się zmieni w eksporcie od stycznia 2021r ?
BOM opiera się na wcześniej zapowiedzianym stopniowym wprowadzeniu obowiązków celnych w imporcie z UE do Wielkiej Brytanii:
- Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwa importujące do Wielkiej Brytanii „standardowe” towary będą musiały spełniać minimalne wymogi celne, takie jak prowadzenie wystarczającej ewidencji celnej, ale będą miały do 6 miesięcy na złożenie deklaracji celnych. Płatność wszelkich należności importowych może zostać odroczona do czasu złożenia zgłoszenia celnego.
- W przypadku towarów kontrolowanych zgłoszenia celne będą wymagane już od 1 stycznia. Kontrole będą dotyczyły niektórych kategorii towarów wysokiego ryzyka.
- Od 1 kwietnia 2021 r. przedsiębiorstwa będą musiały dokonać zgłoszenia wstępnego przy przemieszczaniu z UE do Wielkiej Brytanii produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych podlegających regulacji, a także przedłożyć niezbędną dokumentację zdrowotną.
- Od 1 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać pełna kontrola graniczna. Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli złożyć deklaracje celne i zapłacić wszelkie wymagane należności w momencie importu z UE do Wielkiej Brytanii.
Zasady eksportu
Podstawowe zasady importu do Zjednoczonego Królestwa obejmują:
- Przemieszczenie towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa będzie importem towarów - co oznacza, że powstaną zobowiązania celne – brytyjskie organy celne szacują, że dodatkowo ok. 180 000 podmiotów będzie musiało po raz pierwszy dokonać zgłoszeń celnych w Wielkiej Brytanii (oprócz ok. 140 000 przedsiębiorstw obecnie dokonujących zgłoszeń celnych).
- Jeśli towary są zwykle objęte podatkiem VAT w Zjednoczonym Królestwie, podatek VAT od importu będzie obliczany według tej samej stawki.
- Jeśli stawka cła w Zjednoczonym Królestwie jest wyższa niż 0%, wówczas należy zapłacić cło.
Jak przygotować się do wysyłki towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa?
- Ustal, kto będzie dokonywał:
- Eksportowych formalności celnych w UE,
- Importowych formalności celnych w Wielkiej Brytanii. Podmioty niemające siedziby w Wielkiej Brytanii będą musiały wyznaczyć przedstawiciela pośredniego
- Uzyskaj numer EORI w UE i Wielkiej Brytanii.
- Ustal informacje niezbędne do odprawy celnej Twojego katalogu produktów (klasyfikacja, pochodzenie, wartość celna).
- Rozważ złożenie wniosków o procedury uproszczone.
- Sprawdź wymagania dotyczące odroczonego rozliczania cła i zabezpieczenia generalnego dla należności celnych w Wielkiej Brytanii.
- Rozważ zaangażowanie podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności z przepisami celnymi do załatwiania formalności granicznych w Twoim imieniu.
- Określ wpływ dodatkowych kosztów na Twój biznes i rozważ wykorzystanie narzędzi pozwalających na oszczędności (procedury specjalne, uproszczenia).
Przygotowanie firm do wysyłki towarów z UE to Wielkiej Brytanii
Już dziś należy podjąć szereg kroków, które ułatwią eksport po Brexit. To m.in.:
- Zmapowanie istniejących i proponowanych łańcuchów dostaw oraz analiza wynikających z nich zobowiązań celnych i podatkowych oraz możliwych do wdrożenia rozwiązań ułatwiających działalność.
- Identyfikacja celnych i około-celnych obowiązków rejestracyjnych i pozwoleń niezbędnych do prowadzenia działalności po Brexicie.
- Wsparcie w dopełnianiu obowiązków wynikających z przepisów celnych. Deloitte UK Global Trade Bureau łączy wyjątkową ekspertyzę w handlu globalnym z technologią, aby zaoferować kompleksowe rozwiązanie w zakresie zarządzania procesami celnymi: począwszy od analizy prawa celnego, poprzez wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu najlepszych rozwiązań celnych, a skończywszy na codziennym zarządzaniu procesami celnymi i dokonywaniu zgłoszeń celnych.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA