Kategorie

Eksport do Wielkiej Brytanii. Poznaj zmiany po Brexit

W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
W jaki sposób będzie można importować towary z UE do Wielkiej Brytanii po Brexit?
ShutterStock
31 grudnia br Wielka Brytania opuszcza UE. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli być przygotowani na zmiany, które wejdą najprawdopodobniej w życie od 1 stycznia 2021 roku. Nawet jeżeli umowy handlowe będą ponownie negocjowane, to i tak firmy eksportowe czeka szereg nowych obowiązków.

Eksport po Brexit

Nowe obowiązki dla biznesu w obszarze regulacji celnych pojawią się zarówno w przypadku scenariusza „ z umową o wolnym handlu”, jak i scenariusza „bez umowy o wolnym handlu”, chociaż to, czy – i jakie – cła będą miały zastosowanie, będzie zależeć od wyniku negocjacji. Nawet w przypadku zawarcia umowy o wolnym handlu przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli przestrzegać reguł pochodzenia, aby móc korzystać z preferencji celnych.

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował już „Model działania na granicach” („Border Operating Model”- BOM), stanowiący szczegółowe objaśnienia uzgodnień dotyczących importu i eksportu towarów między Wielką Brytanią a UE (odrębne przepisy mają zastosowanie do Irlandii Północnej).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Co się zmieni w eksporcie od stycznia 2021r ?

BOM opiera się na wcześniej zapowiedzianym stopniowym wprowadzeniu obowiązków celnych w imporcie z UE do Wielkiej Brytanii:

 • Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwa importujące do Wielkiej Brytanii „standardowe” towary będą musiały spełniać minimalne wymogi celne, takie jak prowadzenie wystarczającej ewidencji celnej, ale będą miały do 6 miesięcy na złożenie deklaracji celnych. Płatność wszelkich należności importowych może zostać odroczona do czasu złożenia zgłoszenia celnego.
 • W przypadku towarów kontrolowanych zgłoszenia celne będą wymagane już od 1 stycznia. Kontrole będą dotyczyły niektórych kategorii towarów wysokiego ryzyka.
 • Od 1 kwietnia 2021 r. przedsiębiorstwa będą musiały dokonać zgłoszenia wstępnego przy przemieszczaniu z UE do Wielkiej Brytanii produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych podlegających regulacji, a także przedłożyć niezbędną dokumentację zdrowotną.
 • Od 1 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać pełna kontrola graniczna. Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli złożyć deklaracje celne i zapłacić wszelkie wymagane należności w momencie importu z UE do Wielkiej Brytanii.

Zasady eksportu

Podstawowe zasady importu do Zjednoczonego Królestwa obejmują:

 • Przemieszczenie towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa będzie importem towarów - co oznacza, że powstaną zobowiązania celne – brytyjskie organy celne szacują, że dodatkowo ok. 180 000 podmiotów będzie musiało po raz pierwszy dokonać zgłoszeń celnych w Wielkiej Brytanii (oprócz ok. 140 000 przedsiębiorstw obecnie dokonujących zgłoszeń celnych).
 • Jeśli towary są zwykle objęte podatkiem VAT w Zjednoczonym Królestwie, podatek VAT od importu będzie obliczany według tej samej stawki.
 • Jeśli stawka cła w Zjednoczonym Królestwie jest wyższa niż 0%, wówczas należy zapłacić cło.

Jak przygotować się do wysyłki towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa?

 • Ustal, kto będzie dokonywał:
  • Eksportowych formalności celnych w UE,
  • Importowych formalności celnych w Wielkiej Brytanii. Podmioty niemające siedziby w Wielkiej Brytanii będą musiały wyznaczyć przedstawiciela pośredniego
 • Uzyskaj numer EORI w UE i Wielkiej Brytanii.
 • Ustal informacje niezbędne do odprawy celnej Twojego katalogu produktów (klasyfikacja, pochodzenie, wartość celna).
 • Rozważ złożenie wniosków o procedury uproszczone.
 • Sprawdź wymagania dotyczące odroczonego rozliczania cła i zabezpieczenia generalnego dla należności celnych w Wielkiej Brytanii.
 • Rozważ zaangażowanie podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności z przepisami celnymi do załatwiania formalności granicznych w Twoim imieniu.
 • Określ wpływ dodatkowych kosztów na Twój biznes i rozważ wykorzystanie narzędzi pozwalających na oszczędności (procedury specjalne, uproszczenia).

Przygotowanie firm do wysyłki towarów z UE to Wielkiej Brytanii

Już dziś należy podjąć szereg kroków, które ułatwią eksport po Brexit. To m.in.:

 • Zmapowanie istniejących i proponowanych łańcuchów dostaw oraz analiza wynikających z nich zobowiązań celnych i podatkowych oraz możliwych do wdrożenia rozwiązań ułatwiających działalność.
 • Identyfikacja celnych i około-celnych obowiązków rejestracyjnych i pozwoleń niezbędnych do prowadzenia działalności po Brexicie.
 • Wsparcie w dopełnianiu obowiązków wynikających z przepisów celnych. Deloitte UK Global Trade Bureau łączy wyjątkową ekspertyzę w handlu globalnym z technologią, aby zaoferować kompleksowe rozwiązanie w zakresie zarządzania procesami celnymi: począwszy od analizy prawa celnego, poprzez wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu najlepszych rozwiązań celnych, a skończywszy na codziennym zarządzaniu procesami celnymi i dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.