REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy mniej zapłacą za kontrolę produktów spożywczych

Kontrola produktów spożywczych będzie znacznie tańsza, a kryteria, które muszą być spełnione przy staraniu się o wpis na listę produktów tradycyjnych, zostaną uściślone.

Ponad 2 tys. przedsiębiorców przeszkolonych z oznakowania CE

Ponad 2 tys. przedsiębiorców zostało przeszkolonych w ramach bezpieczeństwa produktów oraz ich oznakowania unijnym symbolem CE - poinformowała w poniedziałek prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Danuta Jabłońska.

Od stycznia 2009 r. firmy zapłacą mniej za publikację w Monitorze Polskim B

W 2009 roku do Monitora Polskiego B firmy będą mogły przesyłać sprawozdania finansowe drogą elektroniczną. Niezbędny będzie do tego podpis elektroniczny.

Obniżenie kapitału bez pokrzywdzenia wierzycieli

Zarząd spółki akcyjnej może odstąpić od zbadania przez biegłego rewidenta wniesionych aportem wkładów niepieniężnych.

REKLAMA

Nie będzie pozwoleń na budowę

Zostanie zniesiony obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę i zgłaszania budowy. Zastąpi je uproszczona procedura wpisów do rejestru robót budowlanych.

Od nowego roku bony zwolnione z podatku

Bony, talony oraz refundacja poniesionych przez pracownika wydatków będą objęte limitowanym zwolnieniem podatkowym.

Firma nie może narzucać terminu utworzenia rady

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu zgłoszenia wniosku o utworzenie rady pracowników. Nie może też bez zgody rady zwolnić z pracy jej przewodniczącego.

O wykluczeniu wykonawcy zadecyduje prawomocne orzeczenie sądu

Od 24 października jedyną podstawą wykluczenia wykonawcy z powodu szkody wyrządzonej nienależytym wykonaniem zamówienia będzie prawomocne orzeczenie sądu.

REKLAMA

Winiety na razie zostają

Przewoźnicy nadal będą kupować winiety, czyli uiszczać ryczałty. Opłaty za przejechany każdy kilometr po drogach krajowych wejdą w życie dopiero w połowie 2011 roku.

Więcej celnych uproszczeń dla firm

Firmy posiadające siedziby w różnych państwach członkowskich będą mogły uzyskiwać pojedyncze pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej (SASP).

Firmy nie są zainteresowane interpretacjami ZUS

ZUS nie odnotował wielkiego zainteresowania przedsiębiorców uzyskaniem urzędowej interpretacji przepisów.

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Tylko od decyzji przedsiębiorcy w sprawie przeciwko konsumentowi będzie zależeć dochodzenie roszczeń w odrębnym europejskim postępowaniu nakazowym. Gdy nie zgodzi się on na wniesienie sprzeciwu, sprawa będzie umorzona.

Wykaz pracowników i ich kwalifikacje mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa

Nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa wykaz usług dostępny na stronie internetowej wykonawcy.

Połowa firm zrezygnowała z dotacji na ekologię

Absurdalne wymagania urzędników spowodowały, że połowa firm, które chciały dostać unijne dotacje na ekologiczne inwestycje, zrezygnowała z nich.

Od września limit do prowadzenia ksiąg zmalał o ponad 440 tys. zł

Od przyszłego roku księgi będą musieli założyć podatnicy, których przychody przekroczą w tym roku 1,2 mln euro, czyli 4 089 960 zł.

Przepisy o kasach już w tym miesiącu

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych będzie opublikowany jeszcze w październiku. Nie zapadły decyzje co do objęcia lekarzy i prawników obowiązkiem posiadania kas. Rozporządzenie ma obowiązywać przez co najmniej rok.

Będzie mniej wyrobów akcyzowych

Akcyzą będą objęte wyłącznie paliwa, energia elektryczna, wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe oraz samochody osobowe.

Wyższe składki dla wykonujących pracę nakładczą

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Firmy spoza UE płacą składki u siebie

Firmy spoza Unii nie muszą płacić do ZUS składek ubezpieczeniowych za zatrudnianych przez siebie pracowników, których delegują do Polski.

Łatwiej o pieniądze na innowacje

Definicja innowacyjności, która decyduje o przyznawaniu unijnych dotacji na inwestycje przedsiębiorstw, może zostać zmieniona.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie ulega przesunięciu

Jeżeli ostatnim dniem na zatwierdzenie sprawozdania jest niedziela, nie można terminu przesunąć na poniedziałek.

Firmy nie chcą płacić za informacje gospodarcze

Przez ostatnie dwa lata ponad połowa polskich przedsiębiorców miała do czynienia z nieuczciwymi kontrahentami, którzy nie płacili za dostarczony towar lub zwlekali z zapłatą. Mimo to nadal 88 proc. właścicieli średnich firm nie zamierza korzystać z usług profesjonalnych firm dostarczających informacji o kontrahentach.

Zawieszenie od dnia złożenia wniosku

Nieprecyzyjne przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej budzą wątpliwości co do formalności, jakich musi dopełnić przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, wtedy gdy chce zawiesić firmę.

Prawie 80 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników

79,4 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem do pracy chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - wynika z ankiety Business Centre Club przeprowadzonej we wrześniu wśród pracodawców-członków BCC.

Start inwestycji przyspieszy nawet o trzy miesiące

Przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć inwestycję tuż po złożeniu wniosku o dotację - wynika z nowych przepisów. Zmiany zaczną obowiązywać w Polsce najpóźniej od początku 2009 roku.

Skomplikowane procedury blokują odszkodowania

Obecnie urzędnik za wydanie błędnej decyzji nie ponosi praktycznie odpowiedzialności materialnej. Ma to zmienić ustawa o odpowiedzialności materialnej urzędników za szkody przez nich spowodowane.

Podatnik ma 30 dni na wznowienie firmy

Zanim nastąpi wykreślenie z rejestru przedsiębiorców podmiotu, który zawiesił firmę, organ ewidencyjny lub sąd rejestrowy wezwie do złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Niemożliwe oszustwo na kasie

Nowojorscy restauratorzy oszukali fiskusa na 20 mln dol. dzięki programowi ZAPPER. W Polsce instalacja takich programów jest niemożliwa, kasy zabezpieczone są banderolą i plombą. Jakakolwiek ingerencja w kasę byłaby wykryta przez serwis lub fiskusa, co grozi wysoką karą.

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie usług czy towarów jest opodatkowane VAT tylko wtedy, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością.

Płatnik wystawi PIT-11 tylko na prośbę podatnika

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada, że płatnik będzie wystawiał w trakcie roku informację PIT-11 tylko na wniosek podatnika. Ułatwi to rozliczenie i płatnikom, i podatnikom.

Będzie łatwiej o pieniądze z PFRON

Najpóźniej od listopada tego roku niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.

Powstanie lista firm łamiących prawa pracowników

Zamierza pan bardziej niż dotychczas propagować działania profilaktyczne zamiast represyjnych. Czy taka zmiana wizerunku inspektora pracy nie spowoduje, że pracodawcy łamiący prawo będą czuli się bezkarni?

Firmy wydadzą nawet 2 mld zł na wynajem aut

Na koniec roku firmy zajmujące się leasingiem operacyjnym mogą zarządzać 125 tys. aut firmowych. Przeciętnie 6,5 roku ma auto firmowe w Polsce; tam, gdzie leasing jest bardziej rozwinięty, to około 4,5 roku. Leasingiem operacyjnym mogą zainteresować się również instytucje rządowe, policja czy wojsko.

Utrudnienia dla dużych firm starających się o pomoc z UE

Duże przedsiębiorstwa liczące na pomoc finansową ze środków unijnych będą musiały przekonać urzędników, że bez wsparcia nie uda im się zrealizować inwestycji. Eksperci ostrzegają, że to oznacza utrudnienia w uzyskaniu pieniędzy.

Firmy zapłacą wyższe odszkodowania za bezprawne zwolnienia

Pracownicy, którzy zostali bezprawnie lub bez uzasadnienia zwolnieni z pracy, będą mogli żądać od byłego pracodawcy odszkodowania cywilnego za poniesione z tego tytułu szkody.

Mniej błędów we wnioskach o dotacje

Coraz mniej firm odpada z wyścigu po unijne dotacje z powodu drobnych błędów przy wypełnianiu wniosków. Najsłabiej radzą sobie z nimi najmniejsi przedsiębiorcy.

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Drobne omyłki nie wyeliminują oferty

Firmy będą mogły kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu przy mniejszych zamówieniach.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

Nocna podróż skróci czas pracy kierowców

Jeśli kierowcy będą pracować zaledwie kilka minut między godz. 21 a 7 rano, ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 10 godzin w ciągu doby.

Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

Niższa dynamika sprzedaży detalicznej, PKB może spaść poniżej 5 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła tylko o 7,7 proc., znacznie poniżej oczekiwań. Wzrost PKB w II połowie 2008 r. może być niższy niż 5 proc. - ostrzegają ekonomiści.

Dotacje na założenie firmy bez podatku

Ministerstwo Finansów pracuje nad zwolnieniem z podatku dochodowego unijnych dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w programie Kapitał Ludzki.

Rząd chce ograniczyć odliczanie VAT

Rząd: podatnik korygujący fakturę musi mieć potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta. Wymóg taki jest niezgodny z prawem wspólnotowym, co potwierdziły sądy. Aby odliczyć VAT, podatnik będzie musiał uzyskać korzystny wyrok sądu.

Kolejne dotacje dla firm będą dostępne w styczniu

Resort rozwoju regionalnego opublikował harmonogram konkursów na dotacje dla firm w przyszłym roku.

Informacja nie tylko na opakowaniu

Informacje o firmie i adresie przedsiębiorcy mogą być dostarczane konsumentowi w inny sposób niż przez zamieszczenie na etykiecie, instrukcji lub opakowaniu towaru.

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

Wzrośnie limit obrotów dla małych podatników

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakończyła prace nad obszerną nowelizacją ustawy o VAT.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

REKLAMA