REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

30-letni okres najmu umożliwi stabilne prowadzenie firmy

Okres, na który przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas określony, zostanie wydłużony do 30 lat. Dzięki temu wynajmujący łatwiej określą szacunkowe zyski z długotrwałego najmu.

Do 22 września trzeba złożyć zawiadomienie

Spółki, które zrezygnują z ksiąg rachunkowych i od 1 września poprowadzą księgę podatkową, muszą zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy.

Mniej pieniędzy dla firm na szkolenia

Pracodawcy będą mogli starać się o zwrot 80, a nie jak obecnie 90 proc. kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika.

Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach przedsiębiorców, którzy są podejrzewani o popełnienie przestępstwa. Tajemnica bankowa nie będzie obowiązywać już przed postawieniem zarzutów.

REKLAMA

W sklepach bez darmowych torebek

20 gr będą kosztowały w sklepach torebki foliowe, które obecnie są darmowe. Wszystkie sklepy mają też przyjmować opakowania wielokrotnego użytku.

Rozliczenia VAT staną się prostsze i znacznie szybsze niż dziś

Sejm rozpoczyna prace nad zmianami w ustawie o VAT, których celem jest likwidacja barier utrudniających prowadzenie firmy.

Restrukturyzacja spółek kapitałowych bez podatku

Podział oraz łączenie spółek kapitałowych jako czynności restrukturyzacyjne nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki.

Przed zmianą kursu zabezpieczają się coraz mniejsze firmy

Nawet firmy eksportujące za 400 tys. euro miesięcznie decydują się na instrumenty mające zniwelować umacniającego się złotego.

REKLAMA

Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

W 2007 roku wzrosła liczba podatników w I progu skali PIT kosztem progów II i III. Wzrosła też - i to znacznie - liczba podatników 19-proc. liniowego PIT. Zdaniem ekspertów to efekt świadomych wyborów i planowania podatkowego.

Dotacje na szkolenia dla najszybszych

Jedno zdanie w przepisach spowodowało, że ponad 160 przedsiębiorców straciło szansę na unijne dotacje na szkolenia i studia dla pracowników.

Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

 GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc., czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Czy realizowany jest scenariusz stopniowego spowolnienia?

Budowlańcy: firmy z Chin mogą być tańsze najwyżej o 5 proc.

Ministerstwo Sportu zapowiada, że chińskie firmy za połowę ceny wybudują infrastrukturę na Euro 2012. Krajowi przedsiębiorcy twierdzą, że tak niskich cen nikt nie jest w stanie zaproponować.

Wydatki na aplikację pracownika są zwolnione z PIT

Wydatki ponoszone przez pracodawcę na aplikację pracownika zatrudnionego w kancelarii prawnej podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bez kopii paragonów przy awarii kasy podatnik zamknie firmę

Po wejściu w życie przepisów, które zniosą obowiązek przechowywania elektronicznych i papierowych kopii paragonów, w razie awarii kasy fiskalnej podatnik będzie musiał zamknąć firmę na czas jej serwisowania.

123 mln zł na e-inwestycje

PARP zdecydował, że podwoi budżet wrześniowego konkursu o unijne dotacje na prowadzenie e-biznesu.

Pensje nie będą rosły tak szybko, ale wyhamują nieco ceny

Szczyt wzrostów płac jest już za nami, twierdzą ekonomiści. Najszybciej skutki spowolnienia gospodarczego odczują firmy w branży przemysłowej. Inflacja nieznacznie zwolni, ale dla przeciętnego konsumenta nie będzie to odczuwalne.

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać trzy lata dłużej

Rząd chce wydłużyć funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych do 2020 roku. Dzięki temu lokalizowanie w nich dużych inwestycji ma być nadal opłacalne.

Podział wyniku finansowego może nie być ważny

Decyzja o podziale wyniku finansowego podjęta przez spółkę, która miała obowiązek badania sprawozdania, ale tego nie zrobiła, jest nieważna z mocy prawa.

Nowe zasady udzielania pomocy dla zakładów pracy chronionej

Od 1 stycznia 2009 r. pomoc publiczna dla chronionego i otwartego rynku pracy będzie taka sama. PFRON nie będzie odrębnie refundował pracodawcom opłaconych składek ZUS niepełnosprawnych. Zakłady pracy chronionej już zapowiadają, że będą rezygnować z tego statusu lub redukować zatrudnienie.

Będzie można produkować wino z wielu odmian winorośli

Producent wina nie będzie przedstawiać listy odmian winorośli, z których wytwarza wino. Nie musi też zakładać składu akcyzowego, jeśli wprowadza na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina rocznie.

PIT-11 w ciągu roku będzie wystawiany tylko na wniosek zwolnionego podatnika

Jeżeli pracodawca zwolni pracownika w trakcie roku, informację PIT-11 będzie wystawiał tylko na jego wniosek.

Będą normy dla ekorolnictwa

Działalność ekologiczną trzeba będzie zgłosić tylko wybranej jednostce certyfikującej, za sprzedaż produktu wytworzonego konwencjonalnymi metodami, a oznaczonego jako ekologiczny mają grozić kary.

Prawo hamuje inwestycje budowlane

Sejm nie przygotował nowelizacji zakwestionowanej przez TK ustawy o gwarancji zapłaty. Teraz szykuje przepisy, które utrudnią firmom budowlanym uzyskanie należności.

Na fakturach można umieszczać skróconą nazwę spółki cywilnej

W dokumentacji podatkowej należy wymieniać imiona i nazwiska wszystkich wspólników spółek cywilnych. Faktura może jednak zawierać skróconą nazwę spółki.

Ostrzeżenia zajmą 20 proc. powierzchni butelki

Producenci alkoholi obawiają się dodatkowych kosztów i wątpią w funkcje profilaktyczne planowanych ostrzeżeń, które mają być umieszczane na opakowaniach piwa, wódki i wina.

Firmom będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemców spoza Unii

Co trzeci cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pracę jest zatrudniony jako menedżer, doradca lub ekspert. Praca w rolnictwie i budownictwie jest wykonywana głównie przez Ukraińców na podstawie oświadczeń pracodawców. Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE.

Po zakończonej rekrutacji można pozostawić dane kandydatów

Pracodawca może przetwarzać dane osobowe kandydata do pracy po zakończeniu rekrutacji, jeśli wyraził on na to zgodę w oświadczeniu.

Firmy chciały zatrudnić 100 tys. pracowników ze Wschodu

Coraz mniej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do pracy w Polsce. Największy spadek zatrudnienia jest w rolnictwie.

Sieci handlowe planują zainwestować ponad 7 mld zł

Wartość rynku handlu detalicznego wzrośnie w tym roku do 250 mld zł - szacuje branża. Wydatki Polaków na zakupy wzrosną o 14-15 proc. Największe sieci dążą do konsolidacji i stawiają na mniejsze obiekty oraz droższe delikatesy.

Nie wszystkie zmiany będą korzystne dla inwestorów

W najbliższym półroczu czekają nas nowelizacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i prawa budowlanego. Nowelizacje te w radykalny sposób zmienią tok procesu inwestycyjnego.

Od 2009 roku grzywna będzie wyższa o 100 zł

Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie kara grzywny, którą organ podatkowy może nałożyć na uczestników postępowania podatkowego.

PIP ustali, dlaczego firmy notorycznie łamią te same przepisy

 Czy jako nowy główny inspektor pracy będzie pan kładł większy nacisk na karanie pracodawców łamiących prawo pracy. A może większe znaczenie nadal będzie miała prewencja? 

Nowy limit może nie mieć zastosowania

Znany jest nowy limit wartości składników majątku, którego przekroczenie powoduje odpowiedzialność nabywcy za długi podatkowe przedsiębiorcy.

40 tys. zł kary za nielegalne prowadzenie domu opieki

Przedsiębiorcy będą mogli zakładać całodobowe ośrodki opiekuńcze tylko po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Czterokrotnie wzrosną kary dla firm za prowadzenie placówek bez specjalnego zezwolenia. Wojewoda będzie mógł wydać decyzję administracyjną nakazujacą wstrzymanie działalności placówki opiekuńczej.

Nie będzie stałej opłaty za wyjaśnienie przepisów

Określanie liczby stanów faktycznych powinno być odnoszone do liczby regulacji, które są przedmiotem wydawanych interpretacji podatkowych.

Na niekonstytucyjnej ustawie straciły najwięcej polskie sklepy

Po uchyleniu niekonstytucyjnej ustawy duże sieci handlowe planują nowe inwestycje. Skorzysta na tym branża budowlana. Zahamowana została tendencja do grupowania kapitału małych sklepów.

Inspektor sprawdzi jakość materiałów

Podwojenie liczby inspektorów i wprowadzenie tajnego zakupu kontrolnego w punktach sprzedaży przewiduje projekt nowelizacji ustawy o materiałach budowlanych, do którego dotarła GP.

Firmy transportowe mają prawo dokonywania peferencyjnych odpisów

Przedsiębiorstwa transportowe spełniające ustawowe warunki dla skorzystania z amortyzacji jednorazowej mogą z niej skorzystać na równi z innymi przedsiębiorcami.

Pozwolenie na budowę ważne trzy lata

Ważność decyzji o pozwoleniu na budowę zastała wydłużona z dwóch do trzech latach. Na rozpoczęcie budowy inwestycji celu publicznego inwestorzy będą mieli aż cztery lata.

Korzystanie ze środowiska staje się coraz droższe

Górne stawki za korzystanie ze środowiska w 2009 roku zostaną podwyższone o wskaźnik inflacji.

Skończyliśmy z tworzeniem ustaw instrukcyjnych

Tworzenie ustaw w formie instrukcji nie jest dobre. Prawo powinno pozostawiać jak najwięcej swobody jego odbiorcy, przy jednoczesnym zarysowaniu granic, w ramach których ma się realizować jego wolność gospodarcza.

Wyższa dotacja na założenie firmy przez bezrobotnego

Resort pracy jest przeciwny podwyższeniu do 40 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o nadanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości

Kandydaci na pośredników i zarządców nieruchomości otrzymali trzy dodatkowe terminy, w których odbędą się postępowania kwalifikacyjne o uzyskanie licencji.

Spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podwyżek stóp

O 5,6 proc. wzrosła dynamika produkcji w lipcu w ujęciu rocznym. Dane potwierdzają tezę o spowolnieniu gospodarki.

Użycie faksu nie powinno zależeć od swobodnego uznania zamawiającego

Zamawiający nie powinien ograniczać możliwości wnoszenia protestów za pomocą faksów lub drogą elektroniczną.

Można zmienić termin realizacji zamówienia

Podanie we wzorze umowy konkretnej daty rozpoczęcia usługi nie daje pewności, że przed tym terminem zostanie zawarta umowa z wykonawcą zamówienia.

Co dziesiąta firma nielegalnie zatrudniała cudzoziemców

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini stanowią połowę ze wszystkich nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców.

Możliwe są obniżki stóp w 2009 roku

Podwyżki stóp procentowych są już mało prawdopodobne. Jeżeli inflacja będzie spadać, a jednocześnie dojdzie do spowolnienia gospodarczego, stopy mogą spaść.

Pracują za 5-6 zł za godzinę

 NSZZ Solidarność poinformował, że prawa pracowników ochrony w Polsce są naruszane, co wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy.

Sklep przyjmie zużytą baterię

Za utworzenie sieci zbierania zużytych baterii i akumulatorów będą odpowiadali nie tylko producenci takich źródeł zasilania, ale również firmy zajmujące się elektroniką.

REKLAMA