REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jest już jednolity tekst PIT

Tekst jednolity ustawy o PIT, uwzględniający wszystkie nowelizacje od 2000 roku, został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Padł rekord na rynku franczyzy: powstało aż 5,5 tys. nowych firm

Według najnowszego raportu firmy doradczej Profit System, w ubiegłym roku na polskim rynku powstało ponad 5,5 tys. przedsiębiorstw na licencji franczyzowej.

Rozliczenie akcyzy nadal na papierowych formularzach

Polska nie wprowadziła systemu informatycznego obsługującego akcyzę, który od dziś obowiązuje wszystkie kraje unijne.

Ubezpieczenie leasingu jest zwolnione z podatku od towarów i usług

Zgodnie z orzecznictwem refakturowanie ubezpieczenia leasingu na korzystającego podlega 22-proc. VAT. Ostatnio WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1888/09) przełamał tę linię. Jakie będą tego konsekwencje?

REKLAMA

ZUS „od ręki” wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Po 20 kwietnia przedsiębiorcy w oddziałach ZUS w całej Polsce otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek bezpośrednio na sali obsługi klientów.

Przedsiębiorcy nie chcą uczyć zawodu bezrobotnych

Firmy nie przyjmują na praktyki bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych, mimo że mogą na ten cel uzyskać środki z urzędu pracy.

Ponad 90 proc. największych polskich firm obecna za granicą

Ponad 90 proc. największych polskich firm jest obecna na zagranicznych rynkach - poinformował prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Znajdują się one głównie w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej.

Zmiana certyfikatu dla przekazujących elektroniczne dokumenty do ZUS

Od czwartku płatnicy składek, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną, muszą zmienić certyfikat logowania do programu Płatnik - wynika z komunikatu ZUS. W przeciwnym razie elektroniczna komunikacja z Zakładem będzie niemożliwa.

REKLAMA

Zachowamy prawo do niższego VAT po 2010 r.

Parlament Europejski zgodził się na dalsze obowiązywanie niższych stawek VAT, m.in. dotyczących usług remontowych oraz restauracyjnych.

Od dziś firma zatrudni niepełnosprawnego bez opinii PIP

Przedsiębiorca przyjmując do pracy osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie będzie musiał uzyskiwać opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Ostatni dzień na złożenie CIT-8

Do 31 marca podatnicy CIT muszą złożyć roczne zeznanie za 2009 rok.

Zasiłek dla bezrobotnych także dla przedsiębiorców z zagranicy

Wojewódzki urząd pracy, ustalając bezrobotnemu prawo do zasiłku, uwzględni okres, przez jaki prowadził on biznes w innym państwie unijnym.

Celnicy strzegą własności intelektualnej

Ministerstwo Finansów opublikowało plan strategiczny działania Służby Celnej. Jednym z priorytetów ma być poprawa poziomu ochrony prawa własności intelektualnej. Jak ta ochrona wygląda obecnie?

Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Coraz więcej firm skarży się na nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędów. Działania urzędników skutkują upadłością i aresztami dla przedsiębiorców, uchylanymi następnie przez sądy.

NIK o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd nie ma wiedzy o wszystkich kosztach, jakie państwo ponosi w związku z działaniem specjalnych stref ekonomicznych (SSE) - uważa Najwyższa Izba Kontroli. To - jej zdaniem - utrudnia ocenę opłacalności funkcjonowania takich stref.

Będzie zakaz handlu w niedzielę?

Powraca temat zakazu handlu w niedzielę. Być może jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać ustawa regulująca tę kwestię.

Nie będzie odsetek, jeśli kontrola skarbowa trwa za długo

Jeśli kontrola prowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, za okres ten nie będą podatnikom naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, chyba że kontrola przedłuży się z winy podatnika - zdecydowali senatorowie.

Niewielkie zainteresowanie pracodawców pomocą związaną z kryzysem

Niewielkie jest zainteresowanie pomocą dla pracodawców z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz świadczeniem z Funduszu Pracy na szkolenia. Możliwość takiej pomocy daje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Będą pieniądze na pomoc w założeniu firmy

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków na dofinansowanie projektów wspierających początkujących przedsiębiorców. Pieniądze mają być przeznaczone na uruchomienie i prowadzenie firmy - poinformowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Kary za przejazd ciężarówką drogą krajową bez opłat - konstytucyjne

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe samochodami o masie ponad 3,5 tony bez karty potwierdzającej uiszczenie opłat za przejazd drogami krajowym są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Urzędnicy będą karani za błędne decyzje

Urzędnicy będą ponosić materialną odpowiedzialność za rażące błędy w podejmowanych decyzjach. Ma to na celu poprawę jakości ich pracy i obsługi obywateli i przedsiębiorców.

Z kredytu podatkowego skorzystało zaledwie 14 podatników

W ciągu ośmiu lat obowiązywania przepisów o tzw. kredycie podatkowym ze zwolnienia tego odważyło się skorzystać zaledwie 14 podatników - wynika z informacji Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów, warunki ulgi są nie do przyjęcia dla firm.

Refakturowanie ubezpieczenia leasingu jest zwolnione z VAT

Refakturowanie przez leasingodawcę ubezpieczenia przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego jest zwolnione z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Urzędnicze piekło firm

Rośnie liczba przedsiębiorstw, którym w wyniku błędów organów państwa grozi upadłość, alarmuje "Rzeczpospolita". Dramat dotyczy setek osób: przedsiębiorców, ich rodzin, pracowników czy wspólników.

1/3 małych i średnich firm kierowana jest przez kobiety

Około 34 proc. małych i średnich przedsiębiorstw zarządzane jest przez kobiety - powiedziała prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Adamczak. Dodała, że kobiety zgłaszają ok. 15 proc. wynalazków.

83 proc. firm nie chce inwestować w Polsce Wschodniej

83 proc. firm nie jest zainteresowanych w najbliższych dwóch latach rozpoczęciem inwestycji w regionie Polski Wschodniej. Takie plany ma 5 proc. przedsiębiorców, głównie z sektora usług nowoczesnych - wynika z badania przedstawionego w przez PAIiIZ.

Będzie można łatwiej założyć żłobek

Dopiero na następnym posiedzeniu rząd zdecyduje, jak będą zorganizowane nowe formy opieki nad dziećmi.

Papierowe dokumenty akcyzowe zastąpi system elektroniczny

Oparte na papierowych dokumentach rozwiązania dotyczące przemieszczania towarów z zastosowaniem zawieszania poboru akcyzy zastąpi nowoczesny system teleinformatyczny - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.

Firmy będą odmawiać urlopów na naukę?

Od 11 kwietnia pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia czy studia. Może się okazać, że przedsiębiorcy zaczną odmawiać pracownikom urlopów na naukę, a podwładni zaczną rezygnować ze studiów.

Prawie 6 tys. mandatów dla skontrolowanych przedsiębiorców

Inspektorzy nałożyli na firmy prawie 5800 mandatów za ujawnione nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów na kasach fiskalnych i wydawaniu paragonów. To efekt akcji prowadzonej przez urzędy kontroli skarbowej w czasie ferii.

Pracujący emeryci otrzymają odprawę po odejściu z firmy

Osoby, które decydują się na wykonywanie pracy i równoczesne pobieranie emerytury z ZUS, nie tracą prawa do odprawy emerytalnej.

Hipoteka nie pozwala na przedawnienie długu podatkowego

Należności podatkowe zabezpieczone hipoteką nie ulegają przedawnieniu.

Co drugie skontrolowane oświadczenie o oleju opałowym sfałszowane

Co drugie z 31 tysięcy skontrolowanych w ubiegłym roku przez inspektorów skarbowych oświadczeń dotyczących przeznaczenia oleju na cele opałowe było fałszywe - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Nie będzie indeksu niedozwolonych stron www

W nowelizacji ustawy hazardowej nie będzie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych - zdecydował rząd. Miały być do niego wpisywane strony internetowe zawierające zabronione prawem treści.

Zwolnienie podatkowe dla rolników nie zakłóci konkurencji

Limitowane zwolnienie dla przychodów ze sprzedaży przetworów z własnej uprawy czy hodowli nie wpłynie na rynek handlu żywnością.

Zamiast staży niższe składki

W ubiegłym roku wskaźnik bezrobocia wśród młodych rósł szybciej niż średnia. Jedną z przyczyn jest to, że absolwenci nie są przygotowywani przez szkoły i uczelnie do wymagań rynku pracy.

Niewielka poprawa warunków prowadzenia biznesu

Przez dwa lata sprawowania władzy rząd niewiele zrobił dla przedsiębiorców w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Będą wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie odsetek od zaległości podatkowych. Chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców i zwiększyć ściągalność zaległych podatków.

Posłowie przegłosowali przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli jedną, redakcyjną poprawkę Senatu do nowelizacji ustaw podatkowych. Odrzucili natomiast zmianę tytułu noweli.

ZUS ma wydawać zaświadczenia

Sąd Najwyższy orzekł, że przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu od decyzji ZUS zabraniającej im opłacania składek do polskiego systemu ubezpieczeniowego od delegowanych pracowników.

Byli pracownicy upadłych firm odzyskają zaległe wynagrodzenia

Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić o nie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych.

Nowa ustawa o usługach turystycznych bardziej liberalna

By założyć biuro podróży nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego - zdecydował Sejm. Posłowie przyjęli też, że biura organizujące zagraniczne wycieczki muszą mieć zabezpieczenie finansowe na wypadek kłopotów z powrotem turystów do kraju.

Spółka odliczy VAT od aportu

Nowo zawiązana spółka, otrzymując wkład i fakturę od wspólnika wnoszącego aport, może odliczyć podatek naliczony, nawet jeśli wcześniej nie wykonywała czynności opodatkowanych.

By skorzystać z uproszczeń w VAT, podatnicy muszą zainwestować w nowe oprogramowanie

Z początkiem 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca trzy unijne dyrektywy. Jak te zmiany wpłyną na sytuację podatników?

Przywileje utrudniają zatrudnienie niepełnosprawnych

Tylko co piąta młoda osoba niepełnosprawna zawiesiłaby swoje prawo do renty w zamian za podjęcie pracy.

Polska prosi o prawo do 208,5 mln ton CO2 dla firm

Polska zaproponowała KE, by roczny limit emisji CO2 przez polskie firmy wynosił 208,5 mln ton - wynika z ogłoszonego projektu krajowego rozdziału uprawnień do emisji. KE, która ma oficjalnie zatwierdzić kwotę, cieszy się z przedstawienia propozycji.

Zasiłek - także dla zatrudnionych na umowę o dzieło

Rozszerzenie kręgu uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych o osoby wcześniej zatrudnione na podstawie umowy o dzieło - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

SOLVIT pomoże firmie rozwiązać problem transgraniczny

Firma działająca na rynku Unii Europejskiej, która spotyka się z utrudnieniami czy działaniami sprzecznymi z prawem unijnym, może zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu swojego problemu do Centrum SOLVIT.

Ochrona pracownika także w likwidowanej firmie

Firma nie może wypowiedzieć umowy m.in. pracownikom podlegającym ochronie przedemerytalnej, jeśli została ogłoszona upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

REKLAMA