| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 100 tys. zł pożyczki dla firmy dotkniętej powodzią?

100 tys. zł pożyczki dla firmy dotkniętej powodzią?

Związek Rzemiosła Polskiego postuluje podwyższenie do 100 tys. zł kwoty możliwej pożyczki, jaka będzie udzielana przedsiębiorcy, którego firma ucierpiała w powodzi.

ZRP pozytywnie ocenia projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych. Ma on na celu wprowadzenie szczególnych rozwiązań prawnych pozwalających na zagwarantowanie poszkodowanym niezbędnej pomocy oraz uproszczenie procedur związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.


Odbudowanie majątku trwałego firmy jest niezbędne do wznowienia funkcjonowania przedsiębiorstwa i utrzymania miejsc pracy oraz odprowadzania podatków. Temu właśnie ma służyć omawiany projekt ustawy, który gwarantuje poszkodowanym przedsiębiorcom nieoprocentowane i umarzalne pożyczki.


Jednak zdaniem ZRP kwota pożyczki powinna wynosić 100 tys. zł, a nie jak przewiduje projekt tylko 50 tys. zł. Równocześnie proponuje wprowadzenie racjonalnego rozwiązania, zapewniającego odtworzenie krajowego funduszu przeznaczonego na udzielanie pożyczek - poprzez ustalenie zasady ograniczającej umorzenie pożyczki do 50% uzyskanej pomocy. Pozostała kwota otrzymanej pomocy podlegałaby spłacie na zasadach nie oprocentowanej pożyczki.


Ponadto ZRP postuluje doprecyzowanie przepisu art. 1 projektu ustawy poprzez wyraźny zapis, że regulacje ustawy obejmują mikro i małych przedsiębiorców, o których mowa w art. 104 i 105 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Kategoria mikroprzedsiębiorców zdefiniowana jest w odrębnym przepisie i brak precyzyjnego odwołania do art. 104 ustawy może budzić niepotrzebne wątpliwości interpretacyjne, co do zakresu podmiotowego jej regulacji.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »