Zaległy urlop do końca sierpnia
REKLAMA
PIP złożyła wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przygotowanie zmiany przepisów w zakresie udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Zaproponowała wydłużenie trzymiesięcznego terminu jego wykorzystania. Zgodnie z nowym zapisem zaległy urlop miałby być udzielany do końca sierpnia następnego roku.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie urlopu niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Tak stanowi art. 168 Kodeksu pracy. Często powoduje to spore zamieszanie w organizacji firmy. Początek roku jest zwykle czasem wzmożonej pracy dlatego termin ten jest często przekraczany.
Jest to również okres mało atrakcyjny na urlop dla samych pracowników. A ponieważ termin urlopu pracodawca musi uzgodnić z pracownikiem, to w przypadku braku jego zgody przełożony nie może samodzielnie skierować podwładnego na zaległy wypoczynek. Z kolei za nieudzielanie zaległego urlopu do końca marca następnego roku firmie grozi kara grzywny.
Dlatego zaproponowany przez PIP zapis znacznie ułatwiłby realizację tego obowiązku. Choć trzeba liczyć się z tym, że wskutek kumulacji urlopu zaległego i bieżącego, pracownikowi mogłoby przysługiwać prawo nawet do dwóch miesięcy nieprzerwanego urlopu.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA