Kodeks cywilny reguluje gwarancję zapłaty za roboty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancja zapłaty wymaga nabycia produktów oferowanych przez banki lub ubezpieczycieli. Zażądanie przez wykonawcę udzielenia mu gwarancji za wykonane roboty budowlane podnosi zatem koszty inwestycji budowlanej. Wprowadzenie gwarancji zapłaty za roboty budowlane jest korzystne szczególnie dla małych i średnich firm budowlanych. Takie firmy często mają bowiem kłopot z otrzymaniem należności za roboty budowlane wykonywane na rzecz dużych firm. Żądający gwarancji muszą pamiętać, że ponoszą jej koszt na równi z inwestorem.
REKLAMA
Dodane do Kodeksu cywilnego nowe przepisy regulują instytucję „gwarancji zapłaty za roboty budowlane”. Poprzednio instytucję tę regulowała ustawa z 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Ustawa ta została uchylona z dniem 16 kwietnia 2010 r. na mocy omawianej nowelizacji Kodeksu cywilnego. Przypomnijmy, że kluczowe dla uchylonej ustawy przepisy zostały 26 listopada 2006 r. uznane przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 47/04) za niezgodne z Konstytucją RP. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wdraża wytyczne Trybunału Konstytucyjnego z tego wyroku.
Do umów o roboty budowlane zawartych przed 16 kwietnia 2010 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, tzn. ustawy z 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane, z uwzględnieniem tez wynikających z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2006 r.
• ustawa z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 40, poz. 222
Tomasz Król
prawnik
REKLAMA
REKLAMA