reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks cywilny reguluje gwarancję zapłaty za roboty budowlane

Kodeks cywilny reguluje gwarancję zapłaty za roboty budowlane

Od 16 kwietnia 2010 r. do Kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadził instytucję „gwarancji zapłaty za roboty budowlane”. Prawo do uzyskania takiej gwarancji od inwestora ma wykonawca realizujący budowę np. centrum handlowego. Prawo do żądania takiej gwarancji zyskali również podwykonawcy.

Gwarancja zapłaty wymaga nabycia produktów oferowanych przez banki lub ubezpieczycieli. Zażądanie przez wykonawcę udzielenia mu gwarancji za wykonane roboty budowlane podnosi zatem koszty inwestycji budowlanej. Wprowadzenie gwarancji zapłaty za roboty budowlane jest korzystne szczególnie dla małych i średnich firm budowlanych. Takie firmy często mają bowiem kłopot z otrzymaniem należności za roboty budowlane wykonywane na rzecz dużych firm. Żądający gwarancji muszą pamiętać, że ponoszą jej koszt na równi z inwestorem.

Dodane do Kodeksu cywilnego nowe przepisy regulują instytucję „gwarancji zapłaty za roboty budowlane”. Poprzednio instytucję tę regulowała ustawa z 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Ustawa ta została uchylona z dniem 16 kwietnia 2010 r. na mocy omawianej nowelizacji Kodeksu cywilnego. Przypomnijmy, że kluczowe dla uchylonej ustawy przepisy zostały 26 listopada 2006 r. uznane przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 47/04) za niezgodne z Konstytucją RP. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wdraża wytyczne Trybunału Konstytucyjnego z tego wyroku.

Do umów o roboty budowlane zawartych przed 16 kwietnia 2010 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, tzn. ustawy z 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane, z uwzględnieniem tez wynikających z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2006 r.

• ustawa z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 40, poz. 222

Tomasz Król

prawnik

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

Monitor Księgowego
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama