REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezydent podpisał. Premia innowacyjna dla firm nawet do 70 proc. kosztów

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej - podała Kancelaria Prezydenta. Premia innowacyjna dla firm inwestujących w nowe technologie będzie mogła wynieść 70 proc. poniesionych kosztów.

E-fakturowanie wciąż mało popularne: przedsiębiorcy wolą faktury papierowe

Ponad połowa (52%) firm stwierdziła, że nie będzie wykorzystywać faktur elektronicznych, a jeszcze więcej (65%) nie chce ich otrzymywać. Tylko 13% firm wysyła faktury w formie elektronicznej, aż 84% w wersji papierowej. Z obydwu metod korzysta 3% firm. Podobnie jest z odbieraniem faktur, które otrzymuje tylko 18% firm.

CBOS: przyjęcie euro korzystne dla polskich przedsiębiorców

32 proc. Polaków opowiada się za przyjęciem przez nasz kraj europejskiej waluty, a przeciwnego zdania jest 60 proc. badanych - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 40 proc. badanych ocenia, że euro będzie korzystne dla polskich przedsiębiorców.

Do e-sądu wpłynęło ponad milion spraw

Dokładnie 1.029.698 spraw wpłynęło do e-sądu. To wielki sukces oraz dowód na to jak bardzo potrzebne i oczekiwane było wprowadzenie tego rozwiązania - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

REKLAMA

Przez internet złożono już prawie 3,5 mln zeznań podatkowych

Podatnicy złożyli w tym roku 3 mln 424 tys. zeznań podatkowych przez internet, z czego 464 tysiące to formularze PIT - poinformował resort finansów. Oznacza to, że w tym roku przesłano więcej e-zeznań niż w całym 2010 r.

System zarządzania bezpieczeństwem pracy do poprawy

94 tys. wypadków przy pracy, z czego 440 śmiertelnych odnotowano w 2010 r. w Polsce. O konieczności zmian w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy mówili w środę w Sejmie uczestnicy konferencji z okazji światowego dnia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Koniec ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi

Izby skarbowe z różnych miast na analogiczne pytania podatników udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi. Aby ograniczyć ten problem obywatele i przedsiębiorcy będą mogli występować do Ministra Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.

Więcej wolności gospodarczej, mniej barier dla przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowe przepisy poszerzą sferę wolności obywatelskiej i gospodarczej.

REKLAMA

Wyższe odsetki od zaległości podatkowych

 Od 6 kwietnia 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 13 proc. Obniżona stawka wynosi 9,75 proc. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 6,5 proc.

TK: zakaz sprzedaży alkoholu - konstytucyjny

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu właścicielowi sklepu, w którym jego pracownik sprzedał alkohol nieletnim, jest zgodne z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Przedsiębiorstwa w dobrej kondycji finansowej. Indeks Biznesu wzrósł o 3 pkt

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt - podał PKPP Lewiatan. Zmniejszyła się różnica między indeksem kwartalnym i rocznym, co sugeruje bardziej wyrównane tempo wzrostu w bieżącym roku.

Egzekucje komornicze będą szybsze i tańsze

Współpraca komorników z bankami będzie łatwiejsza - zapowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przyczyni się do tego system OGNIVO służący do elektronicznej wymiany informacji. Dotąd korzystały z niego banki, Poczta Polska oraz ZUS. Od 11 kwietnia użytkownikami będą też komornicy.

NIK skontrolowała inwestycje w Polsce Wschodniej

NIK sprawdziła realizację Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Uwagi w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczyły oceny wniosków na dofinansowanie projektów, a w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego naruszenia procedur przy ich naborze.

Od początku roku zbankrutowało 158 firm

W pierwszym kwartale 2011 roku sądy ogłosiły 158 upadłości firm. To o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2010 r. - wynika z raportu Coface Poland. Sytuacja polskich przedsiębiorstw poprawia się, ale do kondycji sprzed globalnego kryzysu dużo brakuje.

Po otwarciu rynku nie będzie wielkiej migracji do Niemiec

Po otwarciu rynku pracy migracje do Niemiec i Austrii wzrosną tylko nieznacznie, ponieważ potencjał migracyjny Polski już się wyczerpuje - powiedziała dr Izabela Grabowska-Lusińska z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Umowa spółki w trybie on-line. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych i ustawy o KRS

Sejm zgodził się w piątek na poprawki Senatu do nowelizacji kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Dotyczą one m.in. powoływania spółek przez internet.

Już obowiązuje zerowa stawka VAT na usługi portowe

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Tym samym usługi portowe są opodatkowane zerową stawką VAT - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Rachunki można sporządzać i przesyłać w formie elektronicznej

Zmieniły się warunki formalne niezbędne do prawidłowego wystawienia rachunku. Od 11 marca 2011 r. rachunek nie musi już zawierać czytelnego podpisu jego wystawcy oraz odcisku pieczęci, jeżeli wystawca się nią posługuje.

Wchodzi w życie ustawa żłobkowa. Zwiększenie odpisu na ZFŚS

Firmy będą mogły zwiększyć odpis na fundusz socjalny, jeśli przeznaczą go na żłobek. Zakładanie miejsc opieki nad małymi dziećmi będzie prostsze. Osoby zatrudniające nianie będą mogły zgłosić je do ZUS i skorzystać z refundacji składek.

Inkubator Przedsiębiorczości powstanie w Turku

Ponad 11 mln zł będzie kosztować budowa Inkubatora Przedsiębiorczości, która rozpoczęła się w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej (TSI) w Turku (Wielkopolska). Inwestycja ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT

Od 1 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie kolejna obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Część zmian wprowadzonych tą nowelizacją wejdzie w życie od 1 września (kasy rejestrujące), a część od 1 stycznia 2012 r. (podwyżka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce).

W większości firm wynagrodzenia się nie zmienią

W ciągu sześciu nadchodzących miesięcy 62 proc. przedsiębiorstw nie zamierza zmieniać skali zatrudnienia, zaś 66 proc. nie planuje zmian wysokości płac - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla agencji Randstad.

Świadectwa efektywności energetycznej. Senat zgłosił poprawki

Kilkanaście poprawek zaproponował Senat do ustawy o efektywności energetycznej, która nakłada na firmy obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów. Większość z nich ma charakter doprecyzowujący.

Jest deficyt, nie będzie nowych ulg podatkowych

Rząd nie wprowadzi nowych ulg podatkowych, dopóki na Polsce ciąży procedura nadmiernego deficytu. Tak poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

ZUS przypomina: jeszcze miesiąć na korektę danych w imiennych raportach miesięcznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 30 kwietnia 2011 r. płatnik składek zobowiązany jest dokonać sprawdzenia prawidłowości danych zawartych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za rok 2010.

Użytkowanie wieczyste - mija termin wnoszenia opłat

Użytkownicy wieczyści, którzy nie uiścili jeszcze stosownej opłaty za użytkowanie powinno to zrobić niezwłocznie – termin na uiszczenie opłat minie bowiem wraz z końcem marca.

31 marca upływa termin złożenia zgłoszenia ZUS ZSWA za 2010 r.

Do końca marca 2011 roku płatnicy składek zobowiązani są przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZUS ZSWA) za rok2010.

Przewóz towarów niebezpiecznych - będzie jedna ustawa

Zasady przewozu towarów niebezpiecznych - drogowego, kolejowego czy żeglugą śródlądową - będą zebrane w jednej ustawie - zdecydował we rząd. Obecnie są one określone w kilku różnych aktach prawnych.

Optymizm przedsiębiorców z branży przemysłowej

Z największym optymizmem w przyszłość patrzą lubuscy przedsiębiorcy z branży przemysłowej. Znacznie gorsze nastroje są w transporcie i rolnictwie - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu "Lubuski Barometr Koniunktur Gospodarczych - badania i analizy".

NIP dla firm będzie nadawany szybciej

Od 1 lipca 2011 r. firmom, które będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Pracodawcy chcą powiązania edukacji z rynkiem pracy

Za promowaniem kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców oraz szkolnictwa zawodowego opowiada się Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w swoim "Manifeście edukacyjnym".

31 marca mija termin rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8

Do dzisiaj, czyli 31 marca, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tego podatku.

Nowela ustawy o rtv - bez zapisów dotyczących usług VOD

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do noweli ustawy o rtv. Tym samym nie znajdą się w niej budzące kontrowersje m.in. internautów zapisy dotyczące usług na żądanie (VOD). Bez zmian pozostał zaś zapis ograniczający czas autopromocji nadawców.

Ułatwienia dla przedsiębiorców - wszystkie kluby poparły projekt o działalności gospodarczej

Ułatwienia dla przedsiębiorców chcących podjąć lub zawiesić działalność gospodarczą - zakłada projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek w Sejmie. Projekt poparły wszystkie kluby poselskie.

Sejm za przyspieszeniem postępowań administracyjnych

Przyspieszenie postępowań w urzędach administracji publicznej przewiduje nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W piątek za nowelizacją głosowało 427 posłów, jeden był przeciwny, nikt nie wstrzymał się.

Za działania na szkodę spółki do trzech lat więzienia

Za działanie na szkodę spółki będzie grozić kara do trzech lat więzienia, a ściganie tego rodzaju przestępstw będzie następować z oskarżenia prywatnego - zdecydował w piątek Sejm odrzucając poprawkę Senatu do ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych.

Sejm za zmniejszeniem składek przekazywanych do OFE

Składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm ustawa wprowadzająca zmiany w systemie emerytalnym.

Polska Izba Handlu zarzuca politykom promocję jednej z sieci sklepów

Polska Izba Handlu zarzuciła politykom bezpośrednie promowanie jednej z sieci dyskontów spożywczych w niedawnych wypowiedziach. Według PIH politycy naruszyli zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych.

Ministerstwo Gospodarki chce ujednolicenia wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości

Ministerstwo Gospodarki chce ujednolicenia wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości. Obecnie w każdej gminie funkcjonuje inny wzór. Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku gmin muszą wypełniać wiele deklaracji - podkreśla resort.

Komisja sejmowa: ustawa o rtv bez kontrowersyjnych przepisów

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się w piątek za przyjęciem poprawek Senatu, które mają na celu usunięcie z noweli ustawy o rtv budzących kontrowersje przepisów dotyczących audiowizualnych usług medialnych (AUM) na żądanie.

PARP: 160 projektów dostanie dofinansowanie na e-biznes

160 projektów dostanie 74,7 mln zł dofinansowania w ramach rozstrzygniętego właśnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu na wsparcie e-biznesu. W piątek Agencja opublikowała wyniki.

ZUS jest przygotowany do tworzenia i prowadzenia subkont

ZUS jest koncepcyjnie przygotowany do utworzenia i prowadzenia nowych indywidualnych subkont, na które będą trafiać składki przesunięte z OFE - powiedział w czwartek PAP prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

OFE wraca do komisji - zgłoszono kilkadziesiąt poprawek

Rządowy projekt dot. OFE wróci do sejmowej komisji finansów publicznych. W czwartek posłowie zgłosili do niego kilkadziesiąt poprawek. PiS chce np. umożliwić wybór między OFE a ZUS, a SLD domaga się odprowadzania do funduszy 5 proc. składek przez osoby młode.

Sejm: drugie czytanie projektu zmian w OFE

Sejm przystąpił do drugiego czytania rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie emerytalnym. Wysłucha sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad propozycjami rządu.

KRRiT o poprawkach Senatu do noweli ustawy o rtv

Jeśli Sejm utrzyma senackie poprawki do noweli ustawy o rtv, konieczna będzie jej kolejna nowelizacja, by w pełni wdrożyć do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej - oceniła w środę KRRiT. Poprawkami senatorów Sejm zajmie się w tym tygodniu.

Od lipca elektroniczny system poboru opłat za drogi - wpływy będą większe, niż planowano

Wpływy Skarbu Państwa z systemu elektronicznego poboru opłat drogowych wyniosą w latach 2011-2018 23,6 mld zł - wyliczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prognoza uwzględnia zatwierdzone przez rząd stawki e-myta.

GUS: Koniunktura w budownictwie wciąż negatywna

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w marcu oceniany jest negatywnie, ale lepiej niż w poprzednim miesiącu, a podobnie jak w marcu ub. r. - podał GUS w środę w komunikacie.

PO o ułatwieniach dla przedsiębiorców

PO proponuje zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które dotyczą m.in. zasad jej zawieszania. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w czwartek w Sejmie.

GUS: lekka poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w marcu przed rokiem. Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie minus 1 (w lutym minus 3) - podał G

Opozycja postuluje ułatwienia dla firm

Posłowie PiS przedstawili w środę propozycje zmian w ustawie o VAT i w kodeksie spółek handlowych, które - według nich - przyczynią się do wzrostu konkurencji i ułatwią możliwość zakładania firm.

REKLAMA