Sejm. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana dotyczy tych osób, które przeszły na emeryturę nie przerywając zatrudnienia u swojego pracodawcy. Grudniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.
Ustawa zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone. Z takiego ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać tylko raz.
We wtorek Sejm skierował prezydencki projekt do komisji polityki społecznej, bo zgłoszono do niego dwie poprawki. W piątek sprawozdawca komisji Teresa Piotrowska (PO) wyjaśniła przed głosowaniem, że obie poprawki dotyczą okresu zawieszenia emerytury, po którym będzie można złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości.
Przyjęta została poprawka autorstwa PO, która zakłada, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r., może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, o ile nie pobrał jej wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.
Dlatego też posłowie nie głosowali poprawki autorstwa SLD, która zakładała, żeby byłoby to 12 miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA