REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

OFE wraca do komisji - zgłoszono kilkadziesiąt poprawek

Rządowy projekt dot. OFE wróci do sejmowej komisji finansów publicznych. W czwartek posłowie zgłosili do niego kilkadziesiąt poprawek. PiS chce np. umożliwić wybór między OFE a ZUS, a SLD domaga się odprowadzania do funduszy 5 proc. składek przez osoby młode.

Sejm: drugie czytanie projektu zmian w OFE

Sejm przystąpił do drugiego czytania rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie emerytalnym. Wysłucha sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad propozycjami rządu.

KRRiT o poprawkach Senatu do noweli ustawy o rtv

Jeśli Sejm utrzyma senackie poprawki do noweli ustawy o rtv, konieczna będzie jej kolejna nowelizacja, by w pełni wdrożyć do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej - oceniła w środę KRRiT. Poprawkami senatorów Sejm zajmie się w tym tygodniu.

Od lipca elektroniczny system poboru opłat za drogi - wpływy będą większe, niż planowano

Wpływy Skarbu Państwa z systemu elektronicznego poboru opłat drogowych wyniosą w latach 2011-2018 23,6 mld zł - wyliczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prognoza uwzględnia zatwierdzone przez rząd stawki e-myta.

REKLAMA

GUS: Koniunktura w budownictwie wciąż negatywna

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w marcu oceniany jest negatywnie, ale lepiej niż w poprzednim miesiącu, a podobnie jak w marcu ub. r. - podał GUS w środę w komunikacie.

PO o ułatwieniach dla przedsiębiorców

PO proponuje zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które dotyczą m.in. zasad jej zawieszania. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w czwartek w Sejmie.

GUS: lekka poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w marcu przed rokiem. Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie minus 1 (w lutym minus 3) - podał G

Opozycja postuluje ułatwienia dla firm

Posłowie PiS przedstawili w środę propozycje zmian w ustawie o VAT i w kodeksie spółek handlowych, które - według nich - przyczynią się do wzrostu konkurencji i ułatwią możliwość zakładania firm.

REKLAMA

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,2 proc.

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 13,2 proc. wobec 13 proc. w styczniu - podał w środę GUS. W końcu lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 150,2 tys. bezrobotnych.

Ponad 5 tys. śląskich firm w Internetowej Rewolucji

Ponad 5,1 tys. małych i średnich firm z woj. śląskiego dołączyło dotąd do projektu Internetowa Rewolucja. W całym kraju skorzystało z niego już prawie 40 tys. przedsiębiorców - wynika z danych, przedstawionych w Gliwicach.

Wzrósł wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 r.

 Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 roku wzrósł o 13,4 proc. rok do roku i wyniósł 89,4 mld zł - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Podatnicy złożyli już ponad 345 tys. deklaracji przez Internet

Podatnicy złożyli w tym roku już ponad 345 tys. deklaracji za pośrednictwem Internetu. To prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 r., a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca - poinformował we wtorek w komunikacie resort finansów.

Inwestycje w formule PPP nie powinny obciążać długu publicznego

Ministerstwo Gospodarki postuluje, aby umowy realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie były zaliczane do państwowego długu publicznego - głosi komunikat przekazany przez resort.

Oceny gospodarki i nastroje najlepsze w średnich miastach

Najlepsze nastroje ekonomiczne i oceny stanu gospodarki panują w miastach średniej wielkości, najgorsze - w wielkich miastach i na wsi - wynika z sondażu TNS OBOP. Badanie wskazuje na przewagę pesymistów nad optymistami i pogorszenie się nastrojów w ostatnim kwartale.

Sejmowa komisja pozytywnie o rządowych zmianach w OFE

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek rządowy projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym. Odrzucono wszystkie poprawki opozycji. Drugie czytanie projektu najprawdopodobniej w czwartek rano.

MF chce zniesienia lokat "antybelkowych" i większych opłat za wydanie interpretacji podatkowych

Ministerstwo Finansów chce, by zmiany w Ordynacji podatkowej, które uniemożliwią zakładanie lokat "antybelkowych", weszły w życie 1 stycznia 2012 r. - przewiduje najnowsza wersja projektu założeń do nowelizacji Ordynacji podatkowej, do której dotarła PAP.

Coraz więcej klientów bankowości internetowej

W Polsce w 2010 roku przybyło ponad 1,8 mln aktywnych klientów bankowości internetowej - wynika z raportu netB@nk, przedstawionego we wtorek przez Związek Banków Polskich.

Pierwszy punkt informacji o funduszach UE prowadzony przez fundację

W Katowicach uruchomiono Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. To pierwszy tego rodzaju ośrodek w kraju, prowadzony przez organizację pozarządową. Pozostałymi zarządzają urzędy marszałkowskie.

Konkurs dla młodych przedsiębiorców z branży muzycznej

Do 30 marca br. młodzi polscy przedsiębiorcy działający w przemyśle muzycznym mogą przesyłać zgłoszenia do międzynarodowego konkursu Young Creative Entrepreneur - Music Award 2011 organizowanego przez British Council.

Komisja Europejska za ujednoliceniem podstawy CIT w UE. Eksperci sceptyczni.

Eksperci są sceptyczni co do możliwości ujednolicenia podstawy podatku od firm (CIT) w Unii Europejskiej. Ich zdaniem część państw UE będzie obawiać się niższych wpływów z podatków, poza tym propozycja może być trudna do wdrożenia z przyczyn technicznych.

Po kontrolach kas fiskalnych - kontrole oprogramowania w firmach

W poniedziałek inspektorzy kontroli skarbowej zaczną sprawdzać legalność oprogramowania komputerowego w firmach - poinformowała rzeczniczka administracji podatkowej Wiesława Dróżdż. W styczniu i w lutym kontrolerzy sprawdzali kasy fiskalne - wystawili 7134 mandaty.

Wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy

 Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

Sejm przyjął wszystkie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT

Sejm przyjął w piątek wszystkie poprawki Senatu zgłoszone do nowelizacji ustawy o VAT, w tym wniosek o objęcie 8-proc. stawką ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni. Zmiana ma wejść w życie 1 kwietnia.

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. kwestię przekształceń szpital

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe - zakłada ustawa o działalności leczniczej dot. funkcjonowania szpitali, którą w piątek uchwalił Sejm. To jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego.

8 proc. VAT na ciastka z 45-dniowym terminem spożycia

Sejmowa komisja finansów zgodziła w czwartek m.in. na to, by ciastka, których termin minimalnej trwałości nie przekracza 45 dni, zostały objęte 8-proc. stawką VAT. Komisja opowiedziała się za przyjęciem wszystkich 9 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o VAT.

Sejm: projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT do komisji finansów

Sejm skierował komisyjny projekt nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT do komisji finansów publicznych. Ma on m.in. uprościć podatkowe zasady ustalania różnic kursowych.

Senat za wykreśleniem z ustawy medialnej zapisów o internecie

Senat wprowadził w czwartek zgłoszone przez senatorów PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie. Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą.

Będą zwolnienia z VAT od usług konserwatorskich?

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia przejściowego zwolnienia z podatku VAT usług konserwatorskich dotyczących zabytków i dzieł sztuki - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak zaznaczył, trwają analizy w tej sprawie.

Sytuacja na rynku pracy lepsza niż w ubiegłych latach

Wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu są mniejsze, bo sytuacja na rynku pracy się poprawia - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Senat: ponad 20 poprawek do noweli ustawy o rtv

Ponad 20 poprawek do noweli ustawy medialnej zgłosili w czwartek senatorowie PO. Propozycje usuwają z noweli zapisy dotyczące usług medialnych na żądanie oraz szczegółowo określają, kogo nowelizacja nie dotyczy, m.in. użytkowników portali społecznościowych i blogerów.

KRRiT dementuje: nie będzie cenzury internetu

Nie będzie cenzury internetu, ustawa dotyczy wyłącznie profesjonalnych dostawców przekazu telewizyjnego w internecie, nie zaś prywatnych stron zawierających drobne elementy audiowizualne - tak KRRiT odnosi się do fali krytyki nowelizacji ustawy o rtv.

Sejm: rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych

W czwartkowym porannym głosowaniu Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

KE rekomenduje sprawdzanie radioaktywności żywności z Japonii

Komisja Europejska zarekomendowała krajom UE, by sprawdzały świeżą żywność importowaną z Japonii pod kątem radioaktywności. Chodzi o żywność wysyłaną z Japonii od 15 marca, z związku z ostatnią awarią elektrowni jądrowej - powiedział PAP rzecznik KE ds. zdrowia.

Nowa kampania dla kobiet prowadzących firmy

Ponad 30 proc. kobiet w Polsce prowadzi własny biznes. Dla wielu młodych mam założenie firmy to szansa powrotu na rynek pracy, jednak wiąże się z tym wiele problemów. Jak je pokonywać uczy w swojej najnowszej kampanii, Fundacja MaMa.

Przepisy dotyczące internetu będą usunięte z ustawy medialnej?

Premier Donald Tusk zwrócił się do senatorów PO, by zgłosili poprawkę, która wykreśli z ustawy rtv przepisów dotyczących internetu. Chodzi o rządową nowelizację ustawy o rtv wynikającą z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych, z którą jesteśmy spóźnieni już ponad rok.

Bezkosztowe wejście na giełdę

Rozpoczął się nabór do konkursu Capital Express. Jest to ogólnopolski konkurs, w którym nagrodą jest przygotowanie spółki do oferty publicznej lub prywatnej (m.in. opracowanie prospektu emisyjnego lub dokumentu informacyjnego, przygotowanie wyceny spółki).

UOKiK: firmy w Polsce nie są przekonane do sądów polubownych

75 proc. Polaków słyszało o sądach polubownych, które rozstrzygają konflikty pomiędzy konsumentami a sprzedawcami. Jednak firmy często odmawiają zgody na takie rozstrzyganie konfliktów i rozwiązanie to nadal nie jest w Polsce popularne - wynika z badania UOKiK.

KIG: nowelizacja ustawy o rtv zagraża rozwojowi internetu

Nowelizacja ustawy o rtv zagraża rozwojowi internetu w Polsce, wprowadza obostrzenia dla przedsiębiorców i klientów, ogranicza konkurencyjność i jest sprzeczna z duchem dyrektywy audiowizualnej - uważa Krajowa Izba Gospodarcza.

Pięć innowacji, które zmienią nasze życie według IBM

Projekcje trójwymiarowe, baterie zasilane powietrzem, wszechobecne czujniki, mikroprocesory chłodzone wodą i drogi bez "korków" - to pięć innowacji, które - zdaniem IBM - zmienią styl naszej pracy i życia w ciągu najbliższych pięciu lat.

Tragedia w Japonii nie zakłóciła pracy japońskich firm w Polsce

Tragedia w Japonii na razie nie zakłóciła pracy japońskich firmy w Polsce. Jednak część ekspertów obawia się, że może dojść do opóźnień w dostawach komponentów i bacznie obserwują rozwój sytuacji w Japonii.

UE: więcej zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego

Od 2016 r. w UE trzeba będzie zbierać rocznie 40-45 proc. zużytego sprzętu elektronicznego, a od 2020 r. - 65 proc. - postanowili w poniedziałek ministrowie środowiska UE w Brukseli. Polska i siedem innych krajów wywalczyło dłuższy okres przejściowy - do 2022 r.

Protesty przeciwko podwyższonemu VAT na ciastka

Przedstawiciele branży cukierniczej wystosowali do posłów i senatorów RP list otwarty z postulatem przywrócenia preferencyjnej stawki VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże" bez względu na termin przydatności do spożycia. Wnoszą o przywrócenie zapisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 roku.

Mija termin złożenia sprawozdania o obrocie bateriami w 2010 r.

Do 15 marca 2011 r. producent lub importer baterii powinien przedstawić marszałkowi województwa sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów w 2010 roku. Również do 15 marca należy złożyć sprawozdanie informujące o osiągniętych poziomach zbierania wraz z wykazem punktów, w których wprowadzający prowadzi zbiórkę zużytych baterii lub akumulatorów.

Eksperci: rola sektorów kreatywnych polskiej gospodarki będzie rosła

Sektor kreatywny będzie się rozwijać szybciej niż inne gałęzie gospodarki - tak uważa Tom Fleming, dyrektor londyńskiej firmy doradczej Creative Consultancy. Chociaż Polska w rankingach innowacyjności wypada słabo, to jednak sektory kreatywne odgrywają w polskiej gospodarce istotną rolę, większą od np. branży spożywczej czy nieruchomości. A eksperci uważają, że rola sektorów kreatywnych będzie rosła. Do sektorów kreatywnych zalicza się m.in. architekturę, fotografię, oprogramowanie oraz reklamę.

Sieć szerokopasmowego internetu powstanie na Podkarpaciu

Ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu ma powstać na Podkarpaciu w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej". Wartość inwestycji ma wynieść prawie 300 mln zł, z czego ponad 230 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości całego kraju, a szczególnie regionu Polski Wschodniej.

Trudno oszacować skutki otwarcia rynków pracy w Niemczech i Austrii

Nie da się jednoznacznie ocenić skutków otwarcia dla Polaków rynków pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii - mówili w czwartek uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Ostatnie ograniczenia znikają 1 maja br.

Fiasko rejestracji liczby 1000 jako znaku towarowego

Fiaskiem zakończyła się batalia prawna polskiego wydawcy "Technopol" o rejestrację liczby 1000 jako graficznego znaku towarowego, pod jakim sprzedaje on popularne krzyżówki. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił jego odwołania od decyzji sądu niższej instancji.

MF: trzy razy więcej PIT-ów przez internet niż przed rokiem

W tym roku podatnicy złożyli już ponad 220 tys. PIT-ów przez internet; to niemal trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do składania rozliczeń drogą elektroniczną.

Analitycy: wkrótce 5 zł za litr paliwa

Ceny paliw na stacjach są blisko przełamania psychologicznej granicy 5 zł za litr - uważają eksperci branży paliwowej. Obecnie za litr benzyny 95 trzeba zapłacić 4,95 zł, a za olej napędowy 4,89 zł - podała firma e-petrol.

UKE chce wyeliminować nieuczciwe loterie sms

Urząd Komunikacji Elektronicznej powołał dwa zespoły robocze, które będą starały się wyeliminować nieuczciwe loterie i konkursy sms. Mają miesiąc czasu na wypracowanie odpowiednich rozwiązań - mówi prezes UKE Anna Streżyńska.

REKLAMA