reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od lipca przez internet założono już 11 tys. firm

Od lipca przez internet założono już 11 tys. firm

Przez pierwszy miesiąc działalności Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez internet założono 11 tys. firm, z czego działa już 10 tys. - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

 

Firmę przez internet można założyć od 1 lipca. Umożliwia to uchwalona w połowie maja przez Sejm nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, regulującej funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Odpowiedni wniosek można złożyć przez stronę www.firma.gov.pl.

 

Jak wyjaśnił w czwartek wiceminister Bogdan, zarejestrowanie firmy jest możliwe w jeden dzień, a przepływ danych między poszczególnymi urzędami - np. GUS, ZUS czy urzędem skarbowym - odbywa się automatycznie, a podane przez zakładającego firmę informacje są natychmiast weryfikowane. "To wszystko - zakładanie firmy, zawieszanie jej działalności czy likwidację - można zrobić bez ruszania się sprzed komputera" - dodał. Wyjaśnił, że jeżeli ktoś z zakładających firmę nie chce tego robić przez internet, to nadal może złożyć wniosek w urzędzie gminy.

 

Poinformował, że informacje rejestrów działalności gospodarczej dotychczas prowadzonych przez gminy będą do końca roku przenoszone do CEIDG. Dodał, że do tej pory przeniesiono dane ok. 600 tys. przedsiębiorstw.

 

Prezes wspierającej działanie ewidencji Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak nazwała CEIDG "ważnym krokiem w kierunku elektronicznej gospodarki". Dodała, że w Polsce powstaje rocznie ok. 400 tys. firm. "Niestety rokrocznie podobna ilość upada" - dodała. Wyjaśniła, że nowa ewidencja ułatwia procesy związane zarówno z zakładaniem, jak i likwidacją działalności. Wyjaśniła, że przedsiębiorca może dowiedzieć się więcej o działaniu systemu w instytucjach wspierających rozwój biznesu w ramach Krajowego Systemu Usług. Ich lista dostępna jest w internecie.

 

Zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej Jacek Czech zwrócił uwagę, że za wdrożeniem systemu idzie szkolenie pracowników różnych szczebli administracji. Poinformował, że do tej pory przeszkolono 1 tys. 50 osób. Docelowo ma ich być 12 tys. 500.

 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama