| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd: handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

Rząd: handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który pozwala na handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu. Do tej pory na rynku handlowano jedynie emisjami dwutlenku węgla. Handel prawami do emisji SO2 i NOx będzie prowadzony tylko w Polsce.

 

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że powstanie system bilansowania i rozliczania emisji SO2 (dwutlenku siarki) i NOx (tlenków azotu) dla tzw. dużych źródeł spalania związanych z produkcją energii. Projekt przygotował resort środowiska - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

 

System ma być ekonomiczną zachętą do redukcji emisji tych gazów. Ma pomóc w spełnieniu polskich zobowiązań do ograniczenia emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Polska w Traktacie akcesyjnym do UE zastrzegła okres przejściowy w tym zakresie do końca 2015 r.

 

CIR poinformowało, że bilans będzie określał m.in. roczny pułap emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu w kraju. Na tej podstawie będzie ustalana liczba uprawnień do emisji. W krajowym systemie mają być gromadzone, zestawiane, szacowane i rozliczane wszystkie informacje o emitowanych gazach m.in. z kotłów energetycznych, ciepłowni, turbin gazowych. Załącznikiem do projektowanej ustawy będzie wykaz takich zakładów. Regulacja będzie dotyczyć prawie 100 przedsiębiorstw - ok. 420 źródeł emisji.

 

Prawo do obrotu uprawnieniami będą mieli jedynie właściciele instalacji. Właściciel będzie miał prawo rozliczyć się nie z pojedynczej instalacji, ale z wszystkich posiadanych przez siebie. Operatorem systemu handlu uprawnieniami będzie krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami.

 

Krajowy ośrodek będzie prowadził rejestr uprawnień do emisji. Każdy operator instalacji będzie posiadał rachunek, na którym będą gromadzone i przetwarzane informacje produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz emisjach. Rozliczane będą też limity oraz zakup i sprzedaż uprawnień do emisji - podało Centrum.

 

Projekt zakłada kary za nieprzestrzeganie postanowień ustawy, np. 50 tys. zł kary będzie groziło za nieprzekazanie rocznego raportu.

 

W 2015 r. poziom emisji SO2 ma wynieść 300 tys. t. Poziom emisji tlenków siarki od 2012 ma być utrzymywany na poziomie 239 tys. ton. Duże źródła spalania w 2010 r. emitowały 419,3 tys. ton SO2 przy zalecanym przez UE pułapie dla Polski 400 tys. ton, a tlenków azotu 255,96 tys. ton przy unijnym pułapie 251 tys. ton.

 

Dwutlenek siarki i tlenki azotu są szkodliwe dla środowiska, powodują m.in. zakwaszanie gleb, korozję i niekorzystne zjawiska dla jezior. Szkodzą też zdrowiu ludzi

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »