REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który pozwala na handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu. Do tej pory na rynku handlowano jedynie emisjami dwutlenku węgla. Handel prawami do emisji SO2 i NOx będzie prowadzony tylko w Polsce.

 

REKLAMA

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że powstanie system bilansowania i rozliczania emisji SO2 (dwutlenku siarki) i NOx (tlenków azotu) dla tzw. dużych źródeł spalania związanych z produkcją energii. Projekt przygotował resort środowiska - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

 

System ma być ekonomiczną zachętą do redukcji emisji tych gazów. Ma pomóc w spełnieniu polskich zobowiązań do ograniczenia emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Polska w Traktacie akcesyjnym do UE zastrzegła okres przejściowy w tym zakresie do końca 2015 r.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CIR poinformowało, że bilans będzie określał m.in. roczny pułap emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu w kraju. Na tej podstawie będzie ustalana liczba uprawnień do emisji. W krajowym systemie mają być gromadzone, zestawiane, szacowane i rozliczane wszystkie informacje o emitowanych gazach m.in. z kotłów energetycznych, ciepłowni, turbin gazowych. Załącznikiem do projektowanej ustawy będzie wykaz takich zakładów. Regulacja będzie dotyczyć prawie 100 przedsiębiorstw - ok. 420 źródeł emisji.

 

Prawo do obrotu uprawnieniami będą mieli jedynie właściciele instalacji. Właściciel będzie miał prawo rozliczyć się nie z pojedynczej instalacji, ale z wszystkich posiadanych przez siebie. Operatorem systemu handlu uprawnieniami będzie krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami.

 

Krajowy ośrodek będzie prowadził rejestr uprawnień do emisji. Każdy operator instalacji będzie posiadał rachunek, na którym będą gromadzone i przetwarzane informacje produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz emisjach. Rozliczane będą też limity oraz zakup i sprzedaż uprawnień do emisji - podało Centrum.

 

Projekt zakłada kary za nieprzestrzeganie postanowień ustawy, np. 50 tys. zł kary będzie groziło za nieprzekazanie rocznego raportu.

 

W 2015 r. poziom emisji SO2 ma wynieść 300 tys. t. Poziom emisji tlenków siarki od 2012 ma być utrzymywany na poziomie 239 tys. ton. Duże źródła spalania w 2010 r. emitowały 419,3 tys. ton SO2 przy zalecanym przez UE pułapie dla Polski 400 tys. ton, a tlenków azotu 255,96 tys. ton przy unijnym pułapie 251 tys. ton.

 

Dwutlenek siarki i tlenki azotu są szkodliwe dla środowiska, powodują m.in. zakwaszanie gleb, korozję i niekorzystne zjawiska dla jezior. Szkodzą też zdrowiu ludzi

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA