reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd: handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

Rząd: handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który pozwala na handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu. Do tej pory na rynku handlowano jedynie emisjami dwutlenku węgla. Handel prawami do emisji SO2 i NOx będzie prowadzony tylko w Polsce.

 

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że powstanie system bilansowania i rozliczania emisji SO2 (dwutlenku siarki) i NOx (tlenków azotu) dla tzw. dużych źródeł spalania związanych z produkcją energii. Projekt przygotował resort środowiska - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

 

System ma być ekonomiczną zachętą do redukcji emisji tych gazów. Ma pomóc w spełnieniu polskich zobowiązań do ograniczenia emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Polska w Traktacie akcesyjnym do UE zastrzegła okres przejściowy w tym zakresie do końca 2015 r.

 

CIR poinformowało, że bilans będzie określał m.in. roczny pułap emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu w kraju. Na tej podstawie będzie ustalana liczba uprawnień do emisji. W krajowym systemie mają być gromadzone, zestawiane, szacowane i rozliczane wszystkie informacje o emitowanych gazach m.in. z kotłów energetycznych, ciepłowni, turbin gazowych. Załącznikiem do projektowanej ustawy będzie wykaz takich zakładów. Regulacja będzie dotyczyć prawie 100 przedsiębiorstw - ok. 420 źródeł emisji.

 

Prawo do obrotu uprawnieniami będą mieli jedynie właściciele instalacji. Właściciel będzie miał prawo rozliczyć się nie z pojedynczej instalacji, ale z wszystkich posiadanych przez siebie. Operatorem systemu handlu uprawnieniami będzie krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami.

 

Krajowy ośrodek będzie prowadził rejestr uprawnień do emisji. Każdy operator instalacji będzie posiadał rachunek, na którym będą gromadzone i przetwarzane informacje produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz emisjach. Rozliczane będą też limity oraz zakup i sprzedaż uprawnień do emisji - podało Centrum.

 

Projekt zakłada kary za nieprzestrzeganie postanowień ustawy, np. 50 tys. zł kary będzie groziło za nieprzekazanie rocznego raportu.

 

W 2015 r. poziom emisji SO2 ma wynieść 300 tys. t. Poziom emisji tlenków siarki od 2012 ma być utrzymywany na poziomie 239 tys. ton. Duże źródła spalania w 2010 r. emitowały 419,3 tys. ton SO2 przy zalecanym przez UE pułapie dla Polski 400 tys. ton, a tlenków azotu 255,96 tys. ton przy unijnym pułapie 251 tys. ton.

 

Dwutlenek siarki i tlenki azotu są szkodliwe dla środowiska, powodują m.in. zakwaszanie gleb, korozję i niekorzystne zjawiska dla jezior. Szkodzą też zdrowiu ludzi

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama