reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe przepisy dotyczące sprzedaży i importu zabawek

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży i importu zabawek

Deskorolka dla dziecka ważącego mniej niż 20 kg, breloczek z maskotkami - to przedmioty, które od środy zaliczane są do zabawek. Nowe przepisy nakazują m.in. podawanie więcej informacji, które mogą być istotne ze względu na bezpieczeństwo dziecka - poinformował UOKiK.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wchodzące w środę w życie rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek dostosowuje prawo krajowe do przepisów Unii Europejskiej. Nowe regulacje określają obowiązki przedsiębiorców, zarówno właścicieli sklepów, jak i producentów oraz importerów. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

 

Przepisy wprowadzają m.in. nową definicję zabawki. Dotychczas za zabawki były uznawane tylko produkty specjalnie zaprojektowane i przewidziane do zabawy. Zgodnie z nowymi przepisami zabawka to "wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz taki, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP. Przykładem produktu nieprzeznaczonego wyłącznie do zabawy, a jednak klasyfikowanego, jako zabawki, są breloczki z maskotkami.

 

Nowe regulacje wprowadzają zmiany również w sposobie definiowania innych produktów służących do zabawy. Jako przykład Urząd podaje deskorolkę, która w myśl nowego prawa, będzie zabawką tylko wtedy, jeżeli będzie przeznaczona dla dziecka ważącego mniej niż 20 kg. Przekroczenie kryterium wagowego klasyfikuje produkt do kategorii sprzętu sportowego, który podlega innym przepisom.

 

Ponadto wszyscy producenci zabawek będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych przepisów, dotyczących szkodliwych substancji. Przedsiębiorcy np. będą zobowiązani przed wprowadzeniem zabawki do sprzedaży m.in. do dokonania analizy zagrożeń, które może ona stwarzać.

 

Producenci będą musieli również wystawić deklaracje zgodności, czyli dokument, w którym na własną odpowiedzialność deklarują, że wytworzona przez nich zabawka jest zgodna z zasadniczymi wymaganiami. Do tej pory przygotowanie deklaracji zgodności dla zabawek nie było obowiązkowe. Nowe przepisy nakładają na producenta lub jego przedstawiciela w Polsce obowiązek przechowywania deklaracji zgodności zabawki przez 10 lat od chwili wprowadzenia jej do obrotu.

 

Jak podał UOKiK, w Unii Europejskiej w sektorze gier i zabawek działa około 2000 przedsiębiorstw zatrudniających ponad 100 tys. pracowników. Dzieci w wieku poniżej 14 lat - jest w UE około 80 mln, z tego ponad 5,7 mln mieszka w Polsce.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enodo Advisors

Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama