Pomoc z FGŚP dla niewypłacalnych przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, gdy upadłość podmiotu znajdującego się na terytorium RP została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE (z wyłączeniem Danii), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci pracownikom tego przedsiębiorstwa należne świadczenia (obecnie wypłata świadczeń jest w takiej sytuacji niemożliwa).
Doprecyzowano przepis przez wskazanie, że syndyk, likwidator lub inna osoba zarządzająca majątkiem pracodawcy będą mieli jeden miesiąc na przygotowanie i złożenie kierownikowi biura terenowego FGŚP zbiorczego wykazu pracowników.
REKLAMA
Kolejną istotną zmianą jest przepis, na podstawie którego FGŚP będzie mógł umorzyć należności. Dotyczy to sytuacji, gdy fundusz występuje o zwrot lub prowadzi postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub pracodawców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej na skutek likwidacji lub ogłoszenia upadłości firmy.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, FGŚP będzie mógł ustalić warunki spłaty należności przedsiębiorcom przy założeniu, że pomoc ta nie będzie traktowana jak pomoc publiczna w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy publicznej. FGŚP będzie miał również możliwość ustalania warunków zwrotu należności.
Przepisy te skierowane są do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie są w trudnej sytuacji ekonomicznej, a którym pomoc będzie udzielana na zasadach de minimis, oraz do przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej.
Ponadto FGŚP będzie mógł fakultatywnie umarzać należności, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali działalności, zostało umorzone w całości z urzędu.
Obecnie obowiązujący przepis, nakładający obligatoryjność umorzenia należności, nie pozwala na ich ponowne dochodzenie nawet wówczas, gdy jest to możliwe w terminie późniejszym.
Fundusz będzie miał również możliwość zawarcia nowego porozumienia w sprawie zwrotu wypłaconych świadczeń na warunkach dogodnych dla dłużnika - w ratach lub na zasadzie odroczenia spłaty należności z jednoczesnym naliczaniem odsetek.
REKLAMA
REKLAMA