reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc z FGŚP dla niewypłacalnych przedsiębiorców

Pomoc z FGŚP dla niewypłacalnych przedsiębiorców

W razie ogłoszenia upadłości podmiotu znajdującego się na terytorium RP przez sąd państwa członkowskiego UE, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci pracownikom tego przedsiębiorstwa należne świadczenia.  Obecnie wypłata świadczeń jest w takiej sytuacji niemożliwa.

 

Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, gdy upadłość podmiotu znajdującego się na terytorium RP została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE (z wyłączeniem Danii), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci pracownikom tego przedsiębiorstwa należne świadczenia (obecnie wypłata świadczeń jest w takiej sytuacji niemożliwa).

Doprecyzowano przepis przez wskazanie, że syndyk, likwidator lub inna osoba zarządzająca majątkiem pracodawcy będą mieli jeden miesiąc na przygotowanie i złożenie kierownikowi biura terenowego FGŚP zbiorczego wykazu pracowników.

Kolejną istotną zmianą jest przepis, na podstawie którego FGŚP będzie mógł umorzyć należności. Dotyczy to sytuacji, gdy fundusz występuje o zwrot lub prowadzi postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub pracodawców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej na skutek likwidacji lub ogłoszenia upadłości firmy.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, FGŚP będzie mógł ustalić warunki spłaty należności przedsiębiorcom przy założeniu, że pomoc ta nie będzie traktowana jak pomoc publiczna w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy publicznej. FGŚP będzie miał również możliwość ustalania warunków zwrotu należności.

Przepisy te skierowane są do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie są w trudnej sytuacji ekonomicznej, a którym pomoc będzie udzielana na zasadach de minimis, oraz do przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej.

Ponadto FGŚP będzie mógł fakultatywnie umarzać należności, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali działalności, zostało umorzone w całości z urzędu.

Obecnie obowiązujący przepis, nakładający obligatoryjność umorzenia należności, nie pozwala na ich ponowne dochodzenie nawet wówczas, gdy jest to możliwe w terminie późniejszym.

Fundusz będzie miał również możliwość zawarcia nowego porozumienia w sprawie zwrotu wypłaconych świadczeń na warunkach dogodnych dla dłużnika - w ratach lub na zasadzie odroczenia spłaty należności z jednoczesnym naliczaniem odsetek.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama