Kategorie

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie, ale politycy nie ułatwiają przedsiębiorcom działalności - stwierdzili we wtorek ekonomiści oraz przedsiębiorcy podczas konferencji "Co czeka gospodarkę Polski i Europy?"

Debatę zorganizowaną w Warszawie dla uczczenia polskiej prezydencji przygotowała ACCA, międzynarodowa organizacja zawodowa skupiająca specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów. Organizacja liczy ponad 140 tys. członków i jest obecna w 170 krajach.

 

Jednym tematów debaty był dostęp przedsiębiorstw do finansowania po kryzysie finansowym.

 

"W czasie kryzysu dużo trudniej pozyskuje się kapitał, bo po pierwsze ilość środków, które oferują banki jest mniejsza, po drugie koszt finansowania z reguły jest wyższy, a banki żądają wyższych zabezpieczeń" - powiedziała PAP szefowa ACCA Polska Ilona Weiss.

 

Jak dodała, są jednak inne źródła finansowania, m.in. z rynku obligacji czy IPO (oferta publiczna - PAP). "Można powiedzieć, że obecnie najtrudniejszy moment na pozyskanie finansowania już minął" - stwierdziła.

 

Jej zdaniem, jeśli rynki finansowe mają zaufanie do zarządu, strategii i samej spółki, to finansowanie zawsze się znajdzie i to na bardzo przyzwoitym poziomie.

 

"W tej chwili mamy też dobry moment na pozyskiwanie finansowania z rynku obligacji, zwłaszcza korporacyjnych" - dodała Weiss.

 

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw mogą one liczyć na finansowanie bankowe - jeśli jak wskazała Weiss - mają dobrą "historię kredytową", oraz finansowanie przez różnego rodzaju fundusze typu venture capital ( forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych - PAP).

 

"Warunkiem jest jednak pomysł inwestycyjno-rozwojowy, który zainteresuje potencjalnego inwestora, decydującego się wyłożyć pieniądze" - powiedziała.

 

Dodała, że tego rodzaju finansowanie może sprawić, że mała firma przekształci się w firmę dużą.

 

"Takie finansowanie pozwala spółkom wznieść się na zupełnie inny poziom działalności. Jeden projekt zrealizowany z sukcesem potrafi spowodować, że to przedsiębiorstwo z małego staje się średnim, albo wręcz dużym" - podkreśliła.

 

Weiss przyznała jednak, że z jej informacji wynika, że znaczna część małych i średnich przedsiębiorców nie zna innego finansowania niż bankowe. "Bardzo często polscy przedsiębiorcy mają bardzo dobre pomysły, ale spotykają się z barierą kapitałową. Dla nich zawsze tą barierą jest bank" - stwierdziła.

 

Jak powiedziała PAP główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na razie nie myślą o ruszeniu z większymi inwestycjami, więc nie zabiegają o finansowanie. "Firmy na razie czekają z inwestycjami, ale nawet gdyby się nie bały (obecnej sytuacji na rynku - PAP), to mają duże pieniądze na kontach" - powiedziała ekonomistka Lewiatana.

 

Jej zdaniem, firmy mogą ruszyć z większymi inwestycjami dopiero, gdy sytuacja na rynkach się uspokoi. "Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że planowali oni w drugiej połowie tego roku inwestycje na dużą skalę, ale tego nie zrobią, bo mamy dużą niepewność na rynku i nie wiadomo, jak się to wszystko skończy. Co stanie się dalej na rynkach walutowych, czy polski budżet nie tąpnie, mimo że dotychczas jest pod kontrolą i jakie będą efekty na rynku finansowym w przypadku upadku Grecji" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

 

Podczas debaty paneliści rozmawiali również m.in. o dokończeniu wdrażania jednolitego rynku w UE oraz o barierach ustawodawczych dla przedsiębiorców.

 

"Z naszych obserwacji i badań wynika, że ponad 90 proc. problemów polskich przedsiębiorców jest bezpośrednio związanych ze złym stanowienia prawa" - powiedział szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak dodał, po wygranych wyborach politycy +niespecjalnie+ interesują się tym, co mają załatwić, ale tym, w jaki sposób wygrać kolejne wybory.

 

Wiceprezes firmy doradczej Deloitte, Rafał Antczak dodał, że przy stanowieniu prawa rządzący często nie korzystają z odpowiednich analiz, które pokazywałyby koszty i korzyści wprowadzanych ustaw. "W Polsce mamy słabą jakość stanowienia prawa, mimo że mamy bardzo rozwiniętą biurokrację" - ocenił Antczak.

 

 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.