REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie

REKLAMA

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie, ale politycy nie ułatwiają przedsiębiorcom działalności - stwierdzili we wtorek ekonomiści oraz przedsiębiorcy podczas konferencji "Co czeka gospodarkę Polski i Europy?"

Debatę zorganizowaną w Warszawie dla uczczenia polskiej prezydencji przygotowała ACCA, międzynarodowa organizacja zawodowa skupiająca specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów. Organizacja liczy ponad 140 tys. członków i jest obecna w 170 krajach.

REKLAMA

 

Jednym tematów debaty był dostęp przedsiębiorstw do finansowania po kryzysie finansowym.

 

"W czasie kryzysu dużo trudniej pozyskuje się kapitał, bo po pierwsze ilość środków, które oferują banki jest mniejsza, po drugie koszt finansowania z reguły jest wyższy, a banki żądają wyższych zabezpieczeń" - powiedziała PAP szefowa ACCA Polska Ilona Weiss.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak dodała, są jednak inne źródła finansowania, m.in. z rynku obligacji czy IPO (oferta publiczna - PAP). "Można powiedzieć, że obecnie najtrudniejszy moment na pozyskanie finansowania już minął" - stwierdziła.

 

Jej zdaniem, jeśli rynki finansowe mają zaufanie do zarządu, strategii i samej spółki, to finansowanie zawsze się znajdzie i to na bardzo przyzwoitym poziomie.

 

"W tej chwili mamy też dobry moment na pozyskiwanie finansowania z rynku obligacji, zwłaszcza korporacyjnych" - dodała Weiss.

 

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw mogą one liczyć na finansowanie bankowe - jeśli jak wskazała Weiss - mają dobrą "historię kredytową", oraz finansowanie przez różnego rodzaju fundusze typu venture capital ( forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych - PAP).

 

"Warunkiem jest jednak pomysł inwestycyjno-rozwojowy, który zainteresuje potencjalnego inwestora, decydującego się wyłożyć pieniądze" - powiedziała.

 

Dodała, że tego rodzaju finansowanie może sprawić, że mała firma przekształci się w firmę dużą.

 

"Takie finansowanie pozwala spółkom wznieść się na zupełnie inny poziom działalności. Jeden projekt zrealizowany z sukcesem potrafi spowodować, że to przedsiębiorstwo z małego staje się średnim, albo wręcz dużym" - podkreśliła.

 

Weiss przyznała jednak, że z jej informacji wynika, że znaczna część małych i średnich przedsiębiorców nie zna innego finansowania niż bankowe. "Bardzo często polscy przedsiębiorcy mają bardzo dobre pomysły, ale spotykają się z barierą kapitałową. Dla nich zawsze tą barierą jest bank" - stwierdziła.

 

Jak powiedziała PAP główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na razie nie myślą o ruszeniu z większymi inwestycjami, więc nie zabiegają o finansowanie. "Firmy na razie czekają z inwestycjami, ale nawet gdyby się nie bały (obecnej sytuacji na rynku - PAP), to mają duże pieniądze na kontach" - powiedziała ekonomistka Lewiatana.

 

Jej zdaniem, firmy mogą ruszyć z większymi inwestycjami dopiero, gdy sytuacja na rynkach się uspokoi. "Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że planowali oni w drugiej połowie tego roku inwestycje na dużą skalę, ale tego nie zrobią, bo mamy dużą niepewność na rynku i nie wiadomo, jak się to wszystko skończy. Co stanie się dalej na rynkach walutowych, czy polski budżet nie tąpnie, mimo że dotychczas jest pod kontrolą i jakie będą efekty na rynku finansowym w przypadku upadku Grecji" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

 

Podczas debaty paneliści rozmawiali również m.in. o dokończeniu wdrażania jednolitego rynku w UE oraz o barierach ustawodawczych dla przedsiębiorców.

 

"Z naszych obserwacji i badań wynika, że ponad 90 proc. problemów polskich przedsiębiorców jest bezpośrednio związanych ze złym stanowienia prawa" - powiedział szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak dodał, po wygranych wyborach politycy +niespecjalnie+ interesują się tym, co mają załatwić, ale tym, w jaki sposób wygrać kolejne wybory.

 

Wiceprezes firmy doradczej Deloitte, Rafał Antczak dodał, że przy stanowieniu prawa rządzący często nie korzystają z odpowiednich analiz, które pokazywałyby koszty i korzyści wprowadzanych ustaw. "W Polsce mamy słabą jakość stanowienia prawa, mimo że mamy bardzo rozwiniętą biurokrację" - ocenił Antczak.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA