REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie, ale politycy nie ułatwiają przedsiębiorcom działalności - stwierdzili we wtorek ekonomiści oraz przedsiębiorcy podczas konferencji "Co czeka gospodarkę Polski i Europy?"

Debatę zorganizowaną w Warszawie dla uczczenia polskiej prezydencji przygotowała ACCA, międzynarodowa organizacja zawodowa skupiająca specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów. Organizacja liczy ponad 140 tys. członków i jest obecna w 170 krajach.

REKLAMA

 

Jednym tematów debaty był dostęp przedsiębiorstw do finansowania po kryzysie finansowym.

 

"W czasie kryzysu dużo trudniej pozyskuje się kapitał, bo po pierwsze ilość środków, które oferują banki jest mniejsza, po drugie koszt finansowania z reguły jest wyższy, a banki żądają wyższych zabezpieczeń" - powiedziała PAP szefowa ACCA Polska Ilona Weiss.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak dodała, są jednak inne źródła finansowania, m.in. z rynku obligacji czy IPO (oferta publiczna - PAP). "Można powiedzieć, że obecnie najtrudniejszy moment na pozyskanie finansowania już minął" - stwierdziła.

 

Jej zdaniem, jeśli rynki finansowe mają zaufanie do zarządu, strategii i samej spółki, to finansowanie zawsze się znajdzie i to na bardzo przyzwoitym poziomie.

 

"W tej chwili mamy też dobry moment na pozyskiwanie finansowania z rynku obligacji, zwłaszcza korporacyjnych" - dodała Weiss.

 

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw mogą one liczyć na finansowanie bankowe - jeśli jak wskazała Weiss - mają dobrą "historię kredytową", oraz finansowanie przez różnego rodzaju fundusze typu venture capital ( forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych - PAP).

 

"Warunkiem jest jednak pomysł inwestycyjno-rozwojowy, który zainteresuje potencjalnego inwestora, decydującego się wyłożyć pieniądze" - powiedziała.

 

Dodała, że tego rodzaju finansowanie może sprawić, że mała firma przekształci się w firmę dużą.

 

"Takie finansowanie pozwala spółkom wznieść się na zupełnie inny poziom działalności. Jeden projekt zrealizowany z sukcesem potrafi spowodować, że to przedsiębiorstwo z małego staje się średnim, albo wręcz dużym" - podkreśliła.

 

Weiss przyznała jednak, że z jej informacji wynika, że znaczna część małych i średnich przedsiębiorców nie zna innego finansowania niż bankowe. "Bardzo często polscy przedsiębiorcy mają bardzo dobre pomysły, ale spotykają się z barierą kapitałową. Dla nich zawsze tą barierą jest bank" - stwierdziła.

 

Jak powiedziała PAP główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na razie nie myślą o ruszeniu z większymi inwestycjami, więc nie zabiegają o finansowanie. "Firmy na razie czekają z inwestycjami, ale nawet gdyby się nie bały (obecnej sytuacji na rynku - PAP), to mają duże pieniądze na kontach" - powiedziała ekonomistka Lewiatana.

 

Jej zdaniem, firmy mogą ruszyć z większymi inwestycjami dopiero, gdy sytuacja na rynkach się uspokoi. "Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że planowali oni w drugiej połowie tego roku inwestycje na dużą skalę, ale tego nie zrobią, bo mamy dużą niepewność na rynku i nie wiadomo, jak się to wszystko skończy. Co stanie się dalej na rynkach walutowych, czy polski budżet nie tąpnie, mimo że dotychczas jest pod kontrolą i jakie będą efekty na rynku finansowym w przypadku upadku Grecji" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

 

Podczas debaty paneliści rozmawiali również m.in. o dokończeniu wdrażania jednolitego rynku w UE oraz o barierach ustawodawczych dla przedsiębiorców.

 

"Z naszych obserwacji i badań wynika, że ponad 90 proc. problemów polskich przedsiębiorców jest bezpośrednio związanych ze złym stanowienia prawa" - powiedział szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak dodał, po wygranych wyborach politycy +niespecjalnie+ interesują się tym, co mają załatwić, ale tym, w jaki sposób wygrać kolejne wybory.

 

Wiceprezes firmy doradczej Deloitte, Rafał Antczak dodał, że przy stanowieniu prawa rządzący często nie korzystają z odpowiednich analiz, które pokazywałyby koszty i korzyści wprowadzanych ustaw. "W Polsce mamy słabą jakość stanowienia prawa, mimo że mamy bardzo rozwiniętą biurokrację" - ocenił Antczak.

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA