REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport Boniego. Innowacyjność ważna dla rozwoju Polski

REKLAMA

 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji zawiera nowy raport "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności", którego wersję wstępną przedstawił w Łodzi szef zespołu doradców premiera Michał Boni.

 

REKLAMA

Minister Boni, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego, podkreślił, że prezentuje nie raport "Polska 2030" z czerwca 2009 r., ale nową, wykonawczą jego wersję.

 

"Myślę, że w perspektywie najbliższych kilku tygodni otworzymy debatę publiczną na temat tego dokumentu. Będzie on dostępny w internecie na stronach kancelarii. Szykujemy specjalną platformę do dyskusji, żeby użytkownicy internetu mogli wyrażać swoje uwagi" - zapowiedział Boni.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że w nowym dokumencie mowa jest o trzech filarach rozwoju. Zdaniem Boniego kluczowy jest filar innowacyjności, czyli wszystkie działania nastawione na zbudowanie nowych przewag konkurencyjnych Polski opartych o kapitał intelektualny, kapitał ludzki, wykorzystujący impet cyfrowy.

 

Drugi filar to zrównoważenie zróżnicowania terytorialnego. Kolejnym jest efektywność związana ze sprawnością państwa oraz przejrzystością podejmowania decyzji, które nie tylko usprawnią funkcjonowania państwa, ale także uczynią je o wiele bardziej przyjaznym dla obywateli.

 

Boni wymienił istotne elementy modelu rozwoju: solidarność innowacyjną, czyli łączenie wyrównywania szans z impulsem dla konkurencyjności i innowacyjności, solidarność między regionami oraz solidarność między pokoleniami. Zaznaczył, że w 2030 roku będzie w Polsce przeszło 2 mln osób powyżej 80. roku życia.

 

Podkreślił, że istotnym czynnikiem polskiego rozwoju są środki europejskie. "Dlaczego tak ważna jest dyskusja o naszych oszczędnościach, deficycie na poziomie 3 proc. (PKB-PAP), dlatego, że my musimy wzmocnić naszą wiarygodność walcząc o pieniądze unijne na następny okres programowania" - mówił Boni.

 

Jak zaznaczył dwie znaczące siły rozwojowe Polski to kobiety i młoda generacja. "To pierwsze pokolenie od stuleci bez doświadczenia luki edukacyjnej i luki technologicznej. Widać umiejętną indywidualizację strategii życiowych i dostrzeganie szans w różnych miejscach. Widać również, że spora część tego pokolenia ma w sobie potencjał innowacyjny i myśli nie tylko o wartościach konsumpcyjnych" - stwierdził.

 

Według niego nowy dokument - "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności" - musi mieć nie tylko diagnostyczny charakter, ale stymulować decyzje.

 

"Dlatego my w tym dokumencie mówimy o potrzebie podjęcia, przyjęcia 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji. Pierwsza decyzja dotyczy trwałego zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 1 procenta w relacji do PKB" - powiedział szef zespołu doradców premiera.

 

Podkreślił, że sprawą do dyskusji jest ujednolicenie stawki VAT. "Stawka VAT na poziomie 18 proc. to jest 18 mld zł dochodów do budżetu więcej" Dodał, że także "ważny jest wzrost wskaźnika zatrudnienia, bo przyrost zatrudnienia o 1 proc., czyli średnio o 270 tys. osób, daje nam wzrost dochodów między 3,7 mld a 4,2 mld zł".

 

 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA